İş Görüşmelerinizde Sizi Bir Adım Öne Çıkaracak Cümleler!

İş görüşmelerinde kendinizi diğer adaylardan ön plana çıkarmak ister misiniz? Kim istemez ki! O zaman, işe alım uzmanını etkileyecek ve işe alınmanızı kolaylaştıracak bazı anahtar kelimeleri ve cümleleri öğrenmeniz gerekir. Oldukça etkili olan bu cümlelerin evrensel olduğunu da bilmek gerekir. Gerek yabancı dil gerek ana dil şeklinde yapılacak tüm mülakatlarında bu cümleleri kullanabilirsiniz.

“Şirketinizde bu pozisyonun açık olduğunu öğrenince çok heyecanlandım”

Bir iş görüşmesinde etkileyici görünmek istiyorsanız, heyecanınızı ve isteğinizi dile getirmek oldukça önemlidir. Karşınızdaki işe alım yetkilisi ya da işveren olabilir. Kendinizi daha iyi ifade edebilmek için doğru kelimeler seçmek, karşınızdaki her kim olursa olsun önemlidir. “Şirketinizdeki bu pozisyonun açık olduğunu öğrenince çok heyecanlandım” demeniz, yaşadığınız heyecanı ve bu pozisyonda, başvuru yaptığınız şirkette çalışmaya ne kadar istekli olduğunuzu dile getirmenin bir yoludur. Bu cümleye benzer olarak:

“Şirketinizdeki ekiple birlikte çalışma konusunda heyecanlıyım.”

“Şirketinizde çalışmak için sabırsızlanıyorum.”

“Bu pozisyonun açık olduğunu duyduğumda çok şaşırdım ve heyecanlandım. Sizlerle ve harika ekip arkadaşlarımda çalışmak için sabırsızlanıyorum.”

cümleleri de kurulabilir.

“Bu iş bana kişilik özelliklerim, deneyimlerim ve niteliklerim açısından fazlasıyla uygun, o yüzden…”

İK uzmanına neden orada olduğunu, neden o şirkette çalışmak ya da kariyer hedeflerinde nelerin var olduğunu anlatmak istiyorsan, etkileyici bir giriş yapmanı sağlayan cümle, “Bu iş bana kişilik özelliklerim, deneyimlerim ve niteliklerim açısından fazlasıyla uygun, o yüzden…” olacaktır. Bu cümleye başlangıç yaptıktan sonra profesyonel olduğunuz alanlardan bahsedebilir, şirkete sunabileceğiniz katkılardan söz edebilirsiniz. Benzer olarak:

“X pozisyonuna başvuru yaptım çünkü bu pozisyon için gerekli olan Y yazılımını ve türevlerini bilen birine ihtiyacınız olduğunu görüyorum.” Şeklinde de bir cümle kurabilirsiniz.

Sağlam ve somut örnekler vererek kuracağınız cümleler (üstelik bu örnekleri görsel olarak da sunabilirsiniz) İK yetkilisinin üzerinde yüzde 10 daha fazla etki yaratmanızı sağlar. Bu da en az 10 adet adayın önüne geçmenizi…

“Buna benzer başıma gelen bir problemi nasıl çözdüğümden size bahsedeyim…”

Mülakatın odak ve kilit noktası işte bu cümledir! İK yetkilisi zayıf yönlerinize ya da yaşadığınız sorunlara dikkat çeken ve konunun bu iki tema üzerinden yürümesini sağlayan sorular soruyorsa, kullanmanız gereken basit ama bir o kadar da etkili olan cümle budur!

“Buna benzer başıma gelen bir problemi nasıl çözdüğümden size bahsedeyim…” demek, ikna kabiliyetim yüksek, daha önce böyle bir problemi deneyimledim ve tecrübelerime güveniyorum, özgüvenim ve öz disiplinim başarılı demektir. Çözüm odaklı olduğunuzu da karşı tarafa yansıtmak konusunda en iyi cümlelerden biridir. Buna benzer olarak:

“X şirketinde çalışırken takım arkadaşlarımla birlikte buna benzer bir problemle karşılaşmıştık ve çözüm yolumuz şöyle olmuştu…”

“Bu konuda deneyimlerim mevcut. Hatta birinden söz edeyim izninizle…”

şeklinde de cümleler kullanılması, mülakatın daha başarılı geçmesini sağlar. Vereceğiniz cevapların iş görüşmelerinizi yönlendireceğini ve her şeyin kendi elinizde olduğunu unutmayın!

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.