İş Hayatında Başarılı Bir İlk İzlenim Nasıl Bırakılır?

İlk izlenim aslında sadece saniyenin onda birlik sürecinden oluşuyor. Daha detaylı bir şekilde anlatmamız gerekirse birisiyle tanıştığımız zaman ilk anda dikkatli davranmamız son derece önemli. Sözcüklerden beden diline kadar önemli olan bu süreçte farklı bir izlenim bırakmak ya da olduğumuzdan daha farklı bir görüntü çizmek bizlere başarısız ya da tuhaf damgası vurabilir.

Özellikle iş hayatında ilk izlenimin önemi her defasında karşımıza çıkıyor. Bir iş görüşmesinde bıraktığımız olumlu bir izlenim bir süre sonra işe alınmamız konusunda etkili olabilir. Bununla birlikte iş hayatında, toplantılarda ve daha pek çok görüşme sırasında ilk izlenimin olumlu geçmesi ve karşı tarafa pozitif etkiler bırakması tüm işlerin hızlı bir şekilde gelişmesi açısından son derece önemlidir. Peki iyi bir ilk izlenim için neler yapılabilir?

Beden Diline ve Duruşunuza Dikkat Edin

Görüşme sırasında beden dili ve duruş son derece önemlidir. Ancak bu süreç sadece sıkı bir tokalaşmak ya da kendinden emin bir duruştan oluşmamaktadır. İş görüşmelerinde ya da iş toplantılarında kollarınızın mutlaka açık olmasına dikkat edin. Kollarınızı birleştirmek karşı tarafa olumsuz bir izlenim verecektir.

İletişim kurarken ellerinizi kullanmaktan sakın vazgeçmeyin. Bu durum bazen ilkel bir durum gibi görünmesine rağmen aşırı olmadığı halde olumlu bir durum olarak görülebilir. Ancak gözlerinizi sık sık kırpmaktan, karşı tarafa dokunmaktan, çok hareketli olmaktan ve sürekli olarak nesnelerle oynamaktan uzak durun. Bazı beden dili davranışları olumsuz bir durum olarak değerlendirilebilir. Bu süreç içerisinde dürüst olmadığınız düşünülebilir.

Ses Tonuna Dikkat Edin

Yüksek bir ses tonu karşı taraf için olumsuz bir izlenime sebep olacaktır. Gergin olduğunuzu ifade edeceğinden dolayı ses yükseltme eğiliminde biriyseniz yanlış algılanabilir. Karşı tarafı iş görüşmeleri ya da iş toplantıları sırasında ses tonunuzu doğru ayarlamanız gerekebilir.

Ses tonunuzu ayarlamanız için sunumlarınızı evde kendiniz yapabilirsiniz. Sesli çalıştığınız zaman sesinizi bir kayıt cihazına kaydedin. Bunun ardından düşündüğünüz ses tonu ile gerçek ses tonunuzu gördüğünüz zaman şaşırabilirsiniz. Bu konuda pratik yaparak bir süre sonra kendinizi eğitebilirsiniz.

Sözlerinizi Seçerken Dikkatli Davranın

İş görüşmelerinde ya da iş toplantılarında seçilen kelimeler son derece önemlidir. Bu noktada ikna edici sözler tüm isteklerinizi gerçekleştirmek için etkili olabilir. Olumlu ve pozitif bir ruh hali ile gerçekleştirilen konuşmalar karşı tarafın çalışma isteklerini de harekete geçirebilir. Bu durumda pek çok kişi çalışma konusunda daha hevesli davranacaktır.

Doğru konuşma pek çok iş görüşmesinde kapıların açılmasını sağlayabilir. Bir işveren tarafından hem pozitif hem de yetenekli görünmek isterseniz olumsuzlukları pozitif bir durum haline çevirmeniz gerekmektedir. Bu dili doğru şekilde kullandığınız takdirde karşınızdaki kişileri etkilemek son derece kolay olacaktır.

Giyiminize Dikkat Edin!

İş hayatında dış görünüş son derece önemlidir. Bu süreç içerisinde temiz ve bakımlı görünmek önemlidir. Ancak kendinize has, iş hayatına ters düşmeyecek bir tarzınızın olması ilk aşamada dikkat çekebilir. Dikkat çeken bir aksesuar kullanabilirsiniz. Her zaman özgün olmak, farklı ve kendinize has bir kişiliğinizin olduğunu ortaya koyabilir.