İş Hayatında Başarılı Olmak İçin 6 İpucu

İş hayatında başarılı olmak için kişisel özelliklerinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bu özellikler, başarının altın anahtarları olarak da ifade ediliyor. Kimi zaman kişisel özelliklerimiz, bizleri engelleyebilir. Psikolojik araştırmalardan da ortaya çıkan sonuçlara göre, nasıl biri olduğumuzu bilmek ve kendimizi tanımak, başarı adımları atarken yol hakkında çeşitli ipuçları veriyor.

Londra’da yer alan ULC Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, iş hayatında başarıya ulaşmak isteyen insanların 6 adet kişisel özelliğe sahip olması gerekiyor. Bu kişisel özelliklere sahip olan insanlar, liderlik vasfını taşıyabiliyor. Fakat özelliklerin aşırıya kaçması da sorun teşkil ediyor. En önemli ayrıntı, bu özellikler arasında denge kurabilmek ve adım adım başarıya ilerlemek.

İlk özellik olarak sorumluluk bilinci belirtiliyor. Sorumluk duygusuna sahip olmak, belirlenen planları takip etmek için en önemli kuraldır. Uzun vadeli planlarınız varsa, sorumluluklarınızın da farkında olmalısınız. Eğer sorumluluk duygusuna sahip değilseniz, hedeflerinize hiçbir zaman ulaşamazsınız. Belirli bir strateji ve plan içerisinde hareket eden kişilerin de araştırmaya göre daha başarılı olduğu da tespit edilmiş. Fakat bu duygunun aşırıya kaçması da bir dezavantaj… Çünkü aşırı sorumluluk hissi, baskı ortamı yaratabiliyor.

Kısa vadeli ve uzun vadeli birçok planınız olabilir. Önemli olan kısa da olsa, uzun da olsa bu planların riskini belirleyebilmekten geçiyor. Bu nedenle kişisel özellikleriniz arasında riski fark etmek ve riskle baş etmek yer almalı. Özellikle üst düzey çalışma pozisyonları için bu özelliğe sahip olunması gerekiyor.

Araştırma sonuçlarına göre insan ilişkilerinde başarılı olamıyorsanız, hayatınızda da başarılı olamıyorsunuz demektir. İş hayatında çevresine uyum sağlayamayan ve iletişim kuramayan kişilerin stresli ve negatif bir ortam yarattığı, olumsuz duygulara sahip olduğu tespit edilmiş. İş hayatınıza dair endişe duyabilirsiniz fakat bu endişeyi çalışırken mümkün olduğu kadar az yansıtmalısınız.

Kesin sonuçlardan ve detaylardan hoşlanabilirsiniz. Fakat başarıya giden yolda esnek olabilmeniz çok önemli… Belirsizlikler hayatınızın her anında olacaktır. Bu nedenle esnek olabilmeyi öğrenmelisiniz. Farklı görüşlere başvurmalı, farklı bakış açılarına sahip olmalı ve karmaşa içerisindeyken belirsizliklere karşı kendinizi korumayı ve korkutmamayı öğrenmelisiniz.

Beşinci özellik merak duygusu olarak belirtiliyor. Araştırmaya göre merak duygusuna daha yoğun bir şekilde sahip olan insanların, daha kolay bir öğrenme yeteneğine ve çalışma arzusuna sahip olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda bu kişilerin daha yaratıcı olduğu da vurgulanıyor. Fakat fazla meraklı olmak da iyi değil… Çünkü bu durumda da ortaya “maymun iştahlı olma” kavramı çıkıyor.

Belki de en önemli özellik rekabete açık bir insan olmak olarak listede yer alıyor. Başka insanlarla yarışır halde olmak, sizleri hedeflerinize yaklaştıracak en önemli unsur. Sürekli olarak kendiniz için bir rekabet ortamı oluşturmalısınız. Fakat bu ortamı abartmadan yapmalısınız. Çünkü bu ortam, yıkıcı etkilere de sahip olabilir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.