İş Hayatında Dikkat Eksikliğinin Sebepleri ve Çözüm Yolları!

Dikkat eksikliği yaşayan çalışanların birçoğu işlerine odaklanmakta problem yaşamaktadır. Odaklanma problemiyle birlikte performans düşüklüğü de yaşanmaktadır. Tüm bunlar, iş hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Performans düşüklüğü ve odak problemi yaşayan adaylar, motivasyon eksiği yaşar ve dolayısıyla kendilerine güvenlerini kaybeder. Yaptıkları işte başarısız olacaklarını düşünür, hata yapma oranlarını arttırırlar. Bu tip kişilerde psikolojik sorunlar da görülebilmektedir.

Dikkatinizi Toplayın

Çevreden gelen etkiler, işlerini yarım bırakmalarına, işle olan bağlarının kopmasına sebebiyet verebilmektedir. Eğer dikkatiniz dağılıyorsa, yaptığınız işten bir süreliğine uzaklaşmayı denemelisiniz. Kendinize beş dakikalık bir mola verin ve ardından işinize geri dönerek odaklanın. Gerginlik, üzüntü, sevinç gibi yoğun duygular içerisindeyken iş hayatınıza yoğunlaşmaya çalışmayın. Bu duyguları yaşayın, yaşadıktan sonra işinizin başına geri dönün. Hasta olduğunuzda, halsiz ya da yorgun hissettiğinizde, dikkat eksikliği probleminiz daha da artar. Eğer hastaysanız iş yerinizden izin alabilirsiniz. Kendinize duyduğunuz güven ve özgüven eksikliği de dikkat dağınıklığı yaşamanıza sebep olur. Bunun için kendinizi motive edecek yöntemler bulmalı, gerekiyorsa psikolojik destek almalısınız. Mesai saatleriniz içerisinde nefes teknikleri kullanarak zihin gerginliğinizi azaltabilir, dikkat dağınıklığınızı bu sayede önleyebilirsiniz. Zeka oyunları ve bulmacalar çözerek, dikkat dağınıklığınızı azaltabilirsiniz. Küçük beyin egzersizleri yapmak, zihninizin rahatlamasını sağlayacaktır. Kimi zaman vitamin eksikliği yaşayan kişilerde de dikkat dağınıklığı söz konusu olabilmektedir. Bunun için doktora danışmanız ve vitamin takviyesi alabilirsiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.