İş Hayatında Egzersiz Yapılabilir mi?

Sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürmek, iş yaşamı açısından da oldukça önemlidir. Pek çok kişi yoğun iş temposu sebebiyle egzersiz ya da spor yapamadığından yakınmakta ve her gün yeteri kadar egzersiz yapamadıkları için kendilerini kötü, stresli ve gergin hissedebilmektedir.

Günümüz iş dünyası göz önünde bulundurulursa sabahtan akşama kadar çalışan personeller açısından spor yapmak, daha zor bir hale gelebilmektedir. Spor salonlarının yeteri kadar uygun saatte açık olmaması da bunlara etken olabilmektedir. Fakat spor yapmak için spor salonuna da gitmek şart değildir. Masa başında ya da iş yeri içerisinde de çeşitli egzersizler yapılabilmektedir.

Forbes tarafından yayımlanan bir makaleye göre, günümüzdeki iş yerlerinin yüzde 20’sinden daha azı, fiziksel aktivite gerektirmektedir. Pek çok çalışan gününün en az 4 saatini de masa başında geçirmektedir. Bunun yanı sıra çalışanların yüzde 75’inden fazlası eve döndüğü zaman spor yapamayacak kadar kendisini yorgun hissetmekte ve spor yapmaktan çekinmektedir. Bunun yerine televizyon izlemek, yemek yemek gibi çeşitli aktiviteler ile uğraşarak günlerini geçirmektedir.

Uzun Süre Hareketsiz Kalmak

Yaşamlarına sporu dahil edemeyen kişiler uzun süre hareketsiz kaldıkları için kalp hastalığı, diyabet, obezite, yüksek tansiyon, kolesterol ve benzeri gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlıklara önlem almak adına gerek iş yaşamında gerek özel yaşamınızda uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler de bulunmaktadır.

İş yerine giderken toplu taşıma kullanıyorsanız, havanın iyi olduğu günlerde iş yerine bir ya da iki durak kala inerek yürümeyi tercih etmeniz, günlük spor aktivitenizi karşılamanızı sağlayacaktır. Gün içerisinde en az 30 dakikalık bir yürüyüş yapmak tüm kardiyovasküler hastalıkları engellemiş olacaktır. Eğer özel araç kullanarak iş yerine gidiyorsanız da park yerinizi uzak bir yere tercih edebilir ve yürüyüş mesafenizi arttırabilirsiniz.

Çeşitli ergonomik spor aletleri alarak masa başındaki spor aktivitelerini gerçekleştirebilirsiniz. Yoga topu, pilates topu, hafif ağırlıklar ya da denge topları kullanabileceğiniz bazı ergonomik spor aletleridir. Aynı zamanda egzersiz yapmanızı sağlayacaktır. Ek olarak masanızda direnç bantlarının bulunması da sizlere yardımcı olacaktır.

Eğer ofisiniz bu aletler için uygun değilse asansör yerine merdiven de kullanabilirsiniz. İş yerlerindeki en iyi egzersiz yöntemi merdiven kullanmaktır. Yağ yakımı, kasların güçlenmesi, kalbin kan pompalaması ve az da olsa bir kardiyo egzersizi için merdiven çıkmak oldukça etkilidir. Tüm vücudunuzun aynı anda efor sarf etmesini sağlayacaktır. Tempolu bir şekilde merdiven çıkmak iyi bir egzersiz yöntemidir.

Buna ek olarak, iş yaşamı dışında da aktif olabileceğiniz alanlar yaratmak gün içerisinde egzersiz yapmanızı sağlayacaktır. Örneğin bulaşık makinesini toparlarken çeşitli bacak ve kol egzersizleri yapmak, ev içerisindeki holde yürürken tempolu adımlar atmak, köpeğinizi yürüyüşe çıkartmak ya da uyumadan önce beş hareketlik bir uyku egzersizi gerçekleştirmek, günlük yaşamınıza ve iş yaşamınıza olumlu yönde etki edecektir.