İş Hayatında Eleştirilmek Gelişmenizi Sağlar

Eleştirilmek günümüzde pek çok kişi için negatif bir durum olarak değerlendirilebilir. Ancak eleştiri doğru bir şekilde yapıldığı ve karşı tarafa doğru bir şekilde anlatıldığı takdirde kişinin gelişimine katkı sağlayabilir. Eleştiriye açık olmak çoğu insanın yapabileceği bir durum değilken eleştirmek konusunda adeta yüksek lisans yapıyoruz.

Genellikle olumsuz bir durum olarak algılanmasına rağmen her insanın eleştiriye ihtiyacı olduğu söylenir. İş hayatında ve zorlu dönemlerde ayakta kalmak ve yeteneğinizi geliştirmek için sağlam bir iradenin oluşması son derece önemli. Uzmanlar eleştiri ya da geri bildirimin kişilerin kendi hatalarını görebilmeleri için son derece önemli bir araç olarak ifade ediliyor. Ancak eleştirileri doğru bir şekilde yönetebilmek son derece önemli.

Kişisel Bir Mesele Olarak Düşünmeyin

Yapılan eleştiriler genellikle pek çok kişi tarafından yanlış algılanıp yanlış yorumlanabilir. Yapılan doğrudan eleştiriler genellikle bazı kişiler tarafından şahıslarına yapılmış bir yorum olarak ifade edilebilir. İş hayatında bu durum sevilmediği ya da istenmediği yönünde yansıtılabilir. Yanlış anlaşılmaları engellemek ve bu süreç içerisinde ne yapmanız gerektiğini hatırlatan eleştirileri not alabilirsiniz. Bu durumda abartılı tepkiler vermekten kaçınabilirsiniz. İş hayatınızı olumlu etkileyecek geri bildirimleri bu sayede aklınızda tutabilirsiniz.

Eleştiri Yapan Kaynağı Mutlaka Gözden Geçirin

Eleştiri her insanın bakış açısını değiştirebilen bir durumdur. Ancak her eleştirinin dikkate alınmaması gerekir. Bu süreç içerisinde bir insanın bakış açısını değiştirebilecek eleştirinin kaynağına bakmanız gerekebilir. Bu sayede kaynağın niyetini de açıkça anlayabilirsiniz. Bazı kişilerin niyeti kötü olabilir. Eleştiri yapan kişinin niyetine bakarak sizi aşağı mı çekiyor yoksa geliştirmek mi istiyor net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Eleştiriyi Dinleyin

Eleştiri karşısında hemen savunmaya geçmek olumsuz bir durum olarak değerlendirilebilir. Bu süreçte eleştirileri dinlemek son derece önemlidir. Sonuna kadar dinledikten sonra harekete geçmek yanlış bir karar almamak açısından son derece önemlidir.  Eleştiri karşısında içgüdülerimizi dinlediğimiz zaman genellikle harekete geçmek isteyebiliriz. Ancak dikkatli bir dinleyici olduğumuz takdirde bizi geliştirecek ipuçlarını yakalayabiliriz. Böyle durumlarda sakin kalmak için derin derin nefes almalısınız. Ardından işverenin ya da iş arkadaşınızın söylediği ya da söylemek zorunda kaldığı eleştirileri içtenlikle dinleyerek kendiniz için bir fayda sağlayabilirsiniz.

Eleştiri iş hayatında işi öğrenmeniz ve kendinizi geliştirmeniz açısından son derece önemlidir. Bu sebeple eleştiriyi ilk aşamada kötü bir durum olarak algılamak son derece zararlı olabilir. İşteki gelişiminizi kendi algılarınızla baltalayabilirsiniz. Ancak eleştirilere bakarak analiz yapmak da bu süreç içerisinde son derece önemli. Her eleştirinin iyi niyetli olmadığı düşünülerek eleştiri yapan kişinin değerlendirilmesi ve niyetinin anlaşılması gerekiyor. Aksi takdirde gelişiminize katkı sağlamak yerine iş hayatında demorilize olmanızı sağlayabilir.