İş Hayatında Etkili Konuşmanın Püf Noktaları!

Etkili iletişimin en iyi yolu sözlü iletişim kurmaktadır. Sözlü iletişim, iş hayatında, özellikle satış ve pazarlama departmanlarında oldukça önemlidir. Etkili konuşmak, iş hayatının ayrılmaz bir parçasıdır.

Etkili İletişim Yolları

İletişimin çeşitli yolları vardır. Bunlar konuşma, dinleme, yazma ve beden dili gibi sıralanabilir. Günümüzde konuşma yoluyla iletişim kurma en etkili yöntem olarak bilinir. Konuşarak iletişim kurarken bu yöntemi en iyi şekilde kullanmak kişilerin iş hayatında işine yarar. Etkili konuşma teknikleri sayesinde iş hayatındaki başarı, performans ve motivasyon seviyesi arttırılabilir. Bu nedenle etkili konuşmanın püf noktaları bilinmeli ve uygulanmalıdır.

Etkili Konuşma Yöntemleri

  • İş hayatında etkili konuşma çalışanlara avantaj sağlar. Ancak konuşmada etkili olabilmenin en önemli gerekliliği hakkında konuşulan konuya en ince ayrıntısına kadar hakim olmak, gelebilecek her türlü soruya cevap verir olabilmektir. Kişilerin doğru bilgilere sahip olarak yaptıkları bir konuşma karşıdaki kişinin etkilenmesinin başlıca sebebidir.
  • Gelebilecek her türlü soruya karşılık cevabınızın hazır olmasını sağlayan etkili konuşma teknikleri sayesinde, iş hayatınızda avantaj elde edebilirsiniz. Doğru bilgilere sahip olabilir ve ikna yeteneğinizi arttırabilirsiniz.
  • İş hayatında iletişim yeteneği güçlü olan kişiler konuşurken seçtikleri dili de iyi seçerler. Konuşma dili iyi seçilmez, kelimeler doğru telaffuz edilmez ise o iletişim başarılı sayılmaz. Dinleyicinin etkilenmesi için dilbilgisi kurallarına uyarak konuşmak ve doğru kelimeleri seçerek doğru telaffuz etmek önemlidir.
  • İletişimde ses tonunun önemi de büyüktür. Özellikle iş hayatında yapılan konuşmalarda kişinin kendine olan güveni ve o konuya olan hakimiyetini gösterebilmesi için ses tonunu iyi ayarlaması gerekir. Etkili iletişimin kuralları arasında bulunan ses tonu kullanımında seçilen ton ne çok yüksek ne de kısık olmalıdır.
  • Etkili iletişimde göz temasının önemi de yansınamaz. Konuşmacı eğer bu konuşmayı yüz yüze yapıyor ise dinleyiciyle mutlaka göz teması kurmalıdır.
  • İletişimin kuralları arasında konuşmanın görsellerle desteklenmesi de vardır. İkna etme amacıyla yapılan konuşmalarda görseller bu konuda yardımcı olacaktır.
  • İş hayatında iletişimin yolu etkili konuşmadan geçtiği kadar, başarılı bir konuşma yapmanın yolu da konuşmacının üslubundan geçer. Kibar ve akıcı bir üslup kullanılmalı, bu üslup ses tonu ve mimiklerle desteklenmelidir.
  • Konuşma şekliniz, ses tonunuz, konuya hakimiyetiniz ne kadar doğru olursa olsun beden dili ile desteklenmeyen bir konuşmanın karşı taraf üzerinde olumlu etki etmesi mümkün değildir. Beden dilini doğru kullanımı ile ilgili kendini geliştiren çalışanlar etkili konuşma yapabilirler.