İş Hayatında İradenizi Arttırmanın Yolları!

İrade, içsel olarak yaşamış olduğumuz çatışmalarda gösterdiğimiz bir reaksiyondur. Örneğin kahve içmek istediğiniz zaman kahve içmemeniz gerekiyorsa ve kendinizi engelliyorsanız, iradenizi kullanmış oluyorsunuz. The Willpower Instinct yazarlarından biri olan Kelly McGonigal iradeyi, beyin ile vücut arasında gerçekleşen soru-cevap olarak yorumlamaktadır.

McGonigal, iradenin sonsuz bir kavram olmadığını ve her iradenin bir sonu olduğunu söylemektedir. Çok fazla iradeye sahip olmanın, iradeyi çok çabuk bir şekilde tükettiğini söyleyen yazar, iradenin tükenmemesi için öfkeyi kontrol altına almak, dikkat dağınıklığını engellemek gerektiğini ve kişinin kendisini güçlü hissetmesi gerektiğini önermektedir.

İş hayatında iradeli olmak, etkili ve başarılı bir lider olmak için önemlidir. Alınacak kararların uygulamasında iradeli olmak gerekir. Eğer iş hayatında etkili bir lider olmak istiyorsanız iradenizi kontrol altında tutmanız şarttır. Bunun için de ilk olarak yapmanız gereken şey, yüksek düzeyde stres altında olmanıza sebep olacak ve motivasyonunuzu düşürecek konuları kontrol altına almanızdır. Kısa vadeli sonuçlara odaklanmalı, orta ve uzun vadeli planlarınız için kullanmanız gereken enerjiyi belirlemelisiniz.

Çalışanlarınızı ya da takım arkadaşlarınızı nasıl teşvik ediyorsanız, kendinizi de öyle teşvik etmelisiniz. McGonigal bu konuda bireylerin kendisini oyalamayı bırakması söylemektedir. Bir durumun üstünden gelinmek isteniyorsa “Yapamam” kelimesinin ortasından kaldırılması gerektiğini savunmaktadır. Yapmam ile yapamam kelimeleri arasında ince bir çizgi olduğunu ve birinin iradeye bağlı olarak gerçekleştiğini söyleyen yazar, kötü alışkanlıklardan kurtulmak ve kişinin kendisini teşvik etmesi için kontrolü eline alması gerektiğini söylemektedir.

İrade, zihinle bağlantılı olduğundan dinç ve dinamik olmak için düzenli uyku ve beslenme, yani sağlıklı ve düzenli bir yaşama geçilmesi gerekiyor. Günde en az 6 saatlik bir uykuya vücudun ihtiyaç duyduğunu belirten McGonigal, zihni rahatlatmak için egzersiz ya da meditasyon yapılmasını öneriyor. Dikkat dağınıklığını ortadan kaldırmak isteyen kişilerin de meditasyon ile bu problemi ortadan kaldıracağını ifade ediyor. En az 6 haftalık bir meditasyon programına bağlı kalarak stres ve zaman yönetiminde başarılı olunacağını söylüyor.

Zihninizi ve beyninizi kullanırken, fiziki yorgunluktan daha büyük bir yorgunluk çekeceğinizi söyleyen yazar, çeşitli beyin egzersizleri yaparak ve beyni besleyici gıdalar tüketerek bu problemin ortadan kaldırılacağını da söylemektedir. İradenin zaman içerisinde yön değiştirebileceğini ve bu yönde ilerlerken zihni daha iyi kullanmak gerektiğini savunan McGonigal, egzersiz yaparak ve doğru beslenerek vücut içerisinde salgılanan endorfinin serbest kalacağını, bu sayede mutluluk hissinin artacağını ifade etmektedir.

Günlük zaman dilimi içerisinde insanın yapabileceklerinin sınırlı olduğunu belirten ve bu zaman içerisinde insanın görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi için bir öncelik sıralaması yapması gerektiğini savunan McGonigal, “Şimdi değil ama sonra” mantığına sahip olunmasını savunmaktadır. İnsanın önceliği olan görev ve sorumluluklarına odaklanmasını ve bu sıralama üzerinden ilerleyerek yaşamını biçimlendirmesini önermektedir.