İş Hayatında Konsantrasyonu Geliştirmek İçin Neler Yapılabilir?

Günümüzde dikkati toplamak sanıldığı kadar kolay değil. Bu süreçte mutlaka çalışırken bir şeylerin dikkatimizi dağıttığını görmek mümkün. Ancak gerçek hayat içerisinde başarılı olabilmek için dikkatli davranmak ve konsantrasyonu toplamak son derece önemli. Dikkatin dağılması yapılan işin sağladığı verimin önemli ölçüde azalmasına neden oluyor. Peki dikkati toplamak ve konsantrasyonu artırmak için neler yapılabilir?

Beden Sağlığınızı İhmal Etmeyin

Hepimizin bildiği üzere ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’ diye bir söz var. Sağlık sorunları kişinin başarmak istediği bir alanda tamamen dikkatini toplamasına imkan tanımıyor. Bu süreçte sağlıklı bir beden için beslenme, uyku ve egzersizleri atlamadan tamamlamak son derece önemli.

Sağlıklı beslenemeyen kişilerin bir süre sonra dikkatini toplayamadıkları ve çalışma hayatında istedikleri verimi gösteremedikleri ifade edilmiştir. Biraz daha basit bir mantıkla düşünüldüğü zaman besinleri vücudun çalışması için yakıt olarak düşünebilirsiniz. Beynin sağlıklı bir şekilde çalışması için vücut glikoza ihtiyaç duyar. Bu durumda açlık hissedildiği an durumu toparlamak son derece önemli. Bu durum vücudunuzun yakıta ihtiyaç duyduğu sinyallerini vermektedir.

Dikkat seviyesini yükseltmek adına sağlıklı ve dengeli beslenmek son derece önemli. Uzmanlar tarafından belirlenen hem bedeni hem de vücudu dinç tutacak bazı besinler bulunuyor. Düzenli spor yapmak da hem vücudu hem de zihni açık tutuyor. Böylece gün içerisinde bedeni çok yormadan yapılacak egzersizler sanıldığının aksine daha dinç ve öğrenmeye açık olmanızı sağlayabilir.

Uykusuzluk konsantrasyonu etkileyen sorunların başında geliyor. Düzenli ve kaliteli uyku konsantrasyonu direkt olarak etkiliyor. Bu süreçte sadece yatakta mümkün olduğunca vakit geçirmek uyku sorununu çözmek konusunda etkili olmayacaktır. Yatağa girmeden önce kafein içmeyi bırakın. Ayrıca yatağa telefonla girmeyin ki uyku hormonları olumsuz etkilenmesin.

Birden Fazla İşle Meşgul Olmamaya Çalışın

Multitasking ismi verilen bu sistem kişinin aynı anda farklı işlerle ilgilenmesini içeriyor. Ancak bu durum konsantrasyonun olumsuz engellenmesine neden oluyor. Örnek vermek gerekirse bir kişi e maile yanıt verirken aynı anda cep telefonu ile konuşamaz. Bu durumda kafa karışıklığı yaşanabilir.

Dikkati artırmak adına tek bir işle ilgilenmek son derece önemli. Bu süreç içerisinde konsantrasyonu artırmak için bir iş üzerinde düşündüğünüz zaman ve doğru bir şekilde tamamladığınız zaman motivasyonunuz da artabilir.

Dikkat Dağıtan Ortamları Yeniden Düzenleyin

Hayatınızda dikkatinizi dağıtan pek çok durum meydana gelebilir. Ancak odaklanma sorununa sebep olabileceği gibi bu süreçte etrafımızdaki şartları incelememiz gerekebilir. Sosyal medya doğru bir şekilde kullanıldığı zaman modern yaşamımıza katkı sağlar. Ancak doğru bir şekilde kullanılmadığı zaman dikkat dağınıklığının en büyük sebepleri arasında yer alabilir.

Mesai saatleri içerisinde sosyal medyadan uzak durabilirsiniz. Bu sayede konsantrasyonunuzu artırabilirsiniz. Akıllı telefonlarda mesai saatleri içerisinde dikkati dağıtmak konusunda son derece etkili. Ulaşılabilir konumda olan telefonlara mesai saatleri içerisinde ulaşmamak adına uzak bir mesafeye koyabilirsiniz. Bir işi tamamladıktan sonra telefonlarınızı kontrol etmek motivasyonunuzu artırabilir.

İş ortamında iş arkadaşlarınız da konsantrasyonunuzu olumsuz etkileyebilir. Bu süreç içerisinde işleri tamamlamadan arkadaşlarınızla molaya çıkmamayı düşünebilirsiniz. Gürültülü ortamlarda arkadaşlarınızı uyarabilirsiniz. Gürültüden uzak durmak için kulaklık takarak sevdiğiniz bir müzikle ortamdan uzaklaşabilirsiniz.