İş Hayatında Küçük Ayrıntıların Önemi!

İş hayatında mutlu, huzurlu ve başarılı olabilmek için her ayrıntıya dikkat edilmesi gerekir. Bu ayrıntılar, kimi zaman bir ilham kaynağı yaratırken kimi zaman da başarınıza ortak olabilir. Pek çok çalışan, küçük ayrıntılar yerine büyük resmi görmek ister fakat bu durum bir yapboza benzer. Yapbozun parçalarını tamamlamadan, ayrıntılara dikkat etmeden büyük resmi göremezsiniz. Bu nedenle iş hayatında küçük ayrıntılara, detaylara daha büyük önem verilmelidir.

Küçük ayrıntılar aynı zamanda domino taşları gibidir. Dikkat edilmediği müddetçe etkisi de giderek büyür ve büyür. Ufacık bir domino taşı, kendisinden 40 kat büyük bir domino taşını düşürecek bir etkiye sahiptir. İş ya da özel yaşamda karşılaşılan problemlerin temelinde de ayrıntıya dikkat etmemek vardır. Göz ardı edilen tüm unsurlar, belli bir zaman zarfından sonra karşınıza daha büyük sorunlar olarak çıkar.

Çalışma Hayatında Küçük Ayrıntıların Önemi

Mesai harcanan ya da talip olunan iş ile ilgili yeterince bilgisi ve daha önceden tecrübe edinmiş olan, tecrübelerini hayata geçirerek kariyer adımlarını emin bir şekilde atan kişiler her zaman personel olarak tercih edilmektedir. Bunun sebebi, böyle olan personellerin başarı yolunda daha emin adımlarla ilerlemesi ve iş hayatında başarılı olabilmek adına sürekli olarak kendilerini geliştirmeye yönelik davranmasıdır.

İş hayatı söz konusu olunca bahsedilmeyen durumlardan biri de küçük ayrıntılardır. Genel olarak herkes, büyük resmi görmekten bahseder fakat kimse küçük ayrıntıları dile getirmez. Oysa büyük resmi görmek için küçük ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Kimi zaman bu ayrıntılar, başarıya etki eden en önemli unsurlardır. Bu küçük ayrıntıların en başında da insanın kendine güvenmesi gelir. Kendine güveni yerinde olan bireyler her zaman başarıya daha yakındır. Bir işte başarılı olmak için önce o işe inanmak, sevmek, sonra da öğrenmeye, yeniliklere ve gelişimlere açık olmak gerekir. Özgüveni yüksek olan kişiler bilmedikleri konular hakkında yardım istemekten çekinmezler. Bu da o kişilerin hata yapma payını en aza indirir.

Çalışma Hayatındaki Küçük Başarıların Önemi

İş hayatı içerisinde “başarılı çalışan” sıfatını almak her personelin arzusudur. Fakat bu sıfatı kazanabilmek için çok çalışmak, düzenli, planlı, lider ruhlu ve insiyatifli olmak gerekir. Bir başarıyı elde etmek için öncelikle küçük başarılar elde edilmelidir. Kimse yüzmeyi direkt olarak öğrenemez. Yüzebilmek için kulaç atmak gerekir. Kulaç atabilmek nasıl ki bir başarı ise yüzmek de beraberinde gelecek olan başarı olacaktır. Yani, büyük bir başarıyı elde etmek için küçük başarılar elde edilmelidir.

İş hayatında pek çok çalışan küçük başarılara önem vermemektedir. Oysa bireyler, elde ettikleri her başarı için kendilerini tebrik ve takdir etmelidir. Örneğin, 20 gün içerisinde bitirmeniz gereken bir projeyi 15 günde bitiriyorsanız, kalan 5 dakika için kendinize bir ödül vermeniz gerekir. Çünkü buradaki başarınız zaman etkin ve verimli kullanmaktır. Projeniz karşılığında yöneticinizden alacağınız takdir ise büyük başarıdır. Üstelik proje sonunda terfi almanız, daha da büyük bir başarı olacaktır. Dolayısıyla her başarı, küçük bir ayrıntıyla başlamaktadır. Bu nedenle küçük ayrıntılar kadar küçük başarılar da iş yaşamında oldukça önemlidir.