İş Hayatında Ne İstediğinizi Anlamanızı Sağlayacak Freud Alıntıları

Psikanalizi geliştiren nörologlardan Sigmund Freud, 20. yüzyılın en etkili akademisyenlerinden de biridir. Çocuklara yönelik cinsellik, ego, libido üzerine yaptığı çalışmalar, onu bir adım öne taşımıştır. Freud’u anlamak, insan psikolojisini anlamaktan da ötedir. Çalışmalarının pek çoğu bu nedenle tartışma konusu olmuş ve günümüzde bile halen daha tartışma konusu olmaya devam etmektedir.

İş hayatındaki insanları anlamaya çalışırken de felsefelerden ve geçmişteki felsefi ve psikoloji çalışmalarından faydalanmak gerekir. Çalışma hayatı içerisinde gerek takım arkadaşlarınız gerek liderleriniz farklı karakterlere, kişiliklere, egolara sahip olan insanlardır ve bu insanlar ile aynı ortam içerisinde bulunmak en çok sizleri etkiler. Bir başkası ile olan iletişiminiz çift yönlü olsa da düşünceleriniz ve duygularınız etkilenecektir. Kendinizi tanıtırken, düşüncelerinizi belirtirken ya da duygularınızı yansıtırken kendi karakterinizi ortaya koyarsınız. Dolayısıyla en çok siz etkilenirsiniz.

İş hayatında ne istediğinizi anlamak için Freud felsefelerini takip etmek gerekir. Ne istediğini bilmek, hem özel hem profesyonel yaşamınızda önemlidir. Çünkü ne istediğini bilen insan; hayalleri, hedefleri ve bir geleceği olan insandır. Peki ne istediğinizi anlamak için Freud neler demiştir?

“Gücünüz Zayıf Noktalarınızdan Gelir”

İş hayatında güçlü olmak ya da itibara ulaşmak her insanın hayalidir. Fakat güçlü olmak aynı zamanda güçsüz olmaktır. Çünkü insanı güçlü yapan şey, güçsüz olduğu noktalardır. Freud der ki, “Gücünüz, zayıf noktalarınızdan gelir” ve aynı zamanda şunu de söyler, “İnsanların genellikle yanlış ölçüm standartları kullandıklarını -kendileri için güç, başarı ve zenginlik istedikleri, başkalarına hayran oldukları ve yaşamda gerçek değeri olanı hafife aldıkları izlenimini görmezden gelmek mümkün değildir”.

Ne istediğini bilmenin sırrı eksik, zayıf ya da güçsüz olduğunuz noktaları bilmek ile eş değerdir. Zayıf noktalarınızı bilmek zaaflarınızı da öğrenmektir ve bunlarla mücadele etmek için kendinize dürüst olmanız gerekir. Freud, “Kendinize tamamen dürüst olabilmek yapabileceğiniz en iyi egzersiz” diyerek konuyu en iyi şekilde açıklamıştır. Kendinize dürüst olduğunuz müddetçe hayattan beklentilerinizi de öğrenebilirsiniz. Geriye baktığınızda kendinize dair güzel yıllar görmek istiyorsanız, dürüst olmanın kıymetini bilmelisiniz. Çünkü dürüst olmak, insanın erdemli ve kıymetli biri olmasını sağlar. Erdem ve kıymet (minnet) insanın temel iki duygusudur ve bu duygular, kararlarınızı yönlendirir.

Freud ne istediğini bilen insanların güçlü olduğunu da ifade eder ve şöyle ekler, “Liderlik mücadelesinde güçlü ol ama kaba olma; nazik ol ama zayıf olma; cesur ol ama kabadayı olma; düşünceli ol ama tembel olma; mütevazi ol ama çekingen olma; gururlu ol ancak kibirli olma; mizah duygusuna sahip ol ama abartma!”.

Ne istediğinizi hayal ederken sahip olduklarınızın da kıymetini bilmeniz gerekir. Çünkü sahip olduğunuz şeyler, maddi ya da manevi fark etmeksizin sizi “siz” yapan şeylerdir. Freud bunun için de “Eğer istediğin şeye sahip değilsen, sahip olduğunu istemen gerekir.” der. İsterken, nasıl isteyeceğinizi bilmek, ne istediğinizi de bilmek demektir…