İş Hayatında Ne Kadar Etkiniz Var?

Bir insan üzerinde bırakacağınız etki, o kişinin sizi ne kadar, nasıl ve ne şekilde tecrübe ettiğini kapsamaktadır. Güvenilir misiniz? Bilgili misiniz? Özgüvenli mi yoksa özgün müsünüz? Tutkularınız neleri hedefliyor? Risk almaktan hoşlanıyor musunuz? Tüm bu soruların cevabı, karşınızdaki insanın sizi ne derecede deneyimlediğine göre değişir. Bu nedenle her insanda farklı bir etkiye sahip olursunuz. Kimi insana göre en belirgin özelliğiniz güvenilir olmanızken kimi insana göre de risk almaktan hoşlanan bir lider olarak görünebilirsiniz.

İnsanların sürekli olarak sizlerden olumlu bir etki alması da mümkün değildir. Eğer sürekli olumlu bir etki alıyorlarsa, doğru şeyleri yapmıyor ya da kendiniz gibi olamıyorsunuz demektir. Bu durumda kendinizi, bulunduğunuz ortama ve insanlara göre değiştiriyorsunuz anlamına gelir. Gerek iş hayatında gerek özel yaşamınızda ne derecede bir etkiye sahip olduğunuzu bilmek elbette önemlidir. Fakat sürekli olumlu bir etki yerine, içerisinde olumsuz etkilerde barındıran, sizi daha iyi biri haline getirecek etkilere sahip olmanız daha da önemli olacaktır.

Fikirleri Kontrol Edemezsiniz

Bir insan ile tanıştığınızda aklındaki ilk fikir, dış görünümünüz üzerinden olacaktır. Bu nedenle iş görüşmeleri gibi kariyer yaşamının ilk basamağında, “ilk izlenim” oldukça önemli bir faktör olarak gösterilmektedir. Karşınızdaki İK yetkilisi sizi ilk olarak giyiminiz, bakımlı olup olmadığınız ile değerlendirecektir.

Zaman içerisinde hal, hareket ve tavırlarınız, duruşunuz, karakteristik özellikleriniz ön plana çıkacaktır. Başka insanların (iş yaşamında tanıştığınız her insan) sizler üzerinde ne düşündüğünü, ne fikir edindiğini hiçbir zaman kontrol edemezsiniz fakat sizler kontrol altına almayı sağlayabilirsiniz. Nasıl mı?

Öncelikle günlük etkileşimlerinizde titiz ve dikkatli olmalısınız. Kuracağınız ikili ilişkilerde, nasıl iletişim kurduğunuza dikkat ederseniz, karşınızdaki insanın düşüncelerinde bırakacağınız etkiyi de kontrol altına almış olursunuz. Hatasız iletişimin iş yaşamında “güvenilirlik” ve “samimiyet” algısı oluşturduğunu hiçbir zaman göz ardı etmemek gerekir. Bu unvanları kazanmak ve insanlarda bu yönde bir etki bırakmak istiyorsanız, iletişim ve sosyal becerilerinizi güçlendirmelisiniz.

Öz farkındalık kazanmak, tutarlı olmak, itibar yaratmak, uyum sağlamak ve darbe vurmak da etki alanınızı güçlendirecek beş unsurdur. Öz farkındalık yaratmak, hangi alanda etki bırakmanız gerektiğini öğrenmenizi sağlar. Tutarlı olmak da bırakacağınız etkiyi belli bir seviyede gerçekleştirmeyi ifade eder. İtibar sahibi olmadan bir etki bırakmanız mümkün değildir. Karşınızdaki insanda, profesyonel bir izlenim bırakmanız gerekir. Uyum sağlamak ise karşınızdaki birey ile iletişim kurarken ortak noktalar bulma anlamını taşır. Ortak noktalar bularak iletişimi güçlendirmek, bıraktığınız etkiyi arttıracaktır. Darbe vurmak ise, duygusal alanda karşınızdaki bireyin sizi anlaması olacaktır. Hiçbir birey duygusal bağ kurmadığı bir bireyin etkisi altında kalamaz. Etkinin fiziksel olarak sınırlı kalması, geçici bir etki yaratır. Oysa hem fiziksel hem de ruhsal etki bırakmak, unutulmaz bir etki bırakmanıza yardımcı olacaktır.