İş Hayatında Özgüven Nasıl Geliştirilir?

Bazen özgüvenin bir insanda doğuştan olduğu yönünde düşünceler ortaya atılıyor. Bir kişi özgüvenli değilse yapılabilecek bir şeyin olmadığı ifade ediliyor. Ancak bu son derece yanlış bir yargıdır. Özgüven üzerinde çalışma yapıldığı takdirde daha özgüvenli davranmak ve özgüvenin geliştirilmesi mümkündür. Özgüven bir kişinin kendisini ifade ederken ki sözcükleri, dili, görünüşü, beden dili ve daha pek çok durumu kapsamaktadır.

Daha Özgüvenli Görünmek İçin Neler Yapılabilir?

Özgüvenin anahtarları arasında jest, mimik ve beden dili de bulunmaktadır. Bu konuda çalışarak işe başlayabilirsiniz. Öncelikle özgüvenli görünmek isteyenlerin ve var olan özgüvenlerini geliştirmek isteyenlerin kendi imajları üzerine bir çalışma yapmaları gerekebilir. Genellikle insanlarla iletişim kurarken sözcüklere takılırız. Ancak karşımızdaki insanlarla iletişim kurarken sözsüz iletişimin daha büyük bir önemi olduğu ortaya çıkmıştır.

Bir durumu farklı şekillerde ifade edebiliriz. Bu noktada asıl önemli olan ne söylediğimiz değil bunu nasıl söylediğimizdir. Sadece sözcüklere odaklandığınız zaman iletişim becerilerinizin yüzde 40’lık bir kısmını aktif olarak kullanmış olabilirsiniz. İş ortamında daha özgüvenli görünmek ve özgüveninizi ciddi oranda geliştirmek için neler yapabilirsiniz?

Özgüvenli Konuşun!

İş hayatında her zaman yüz yüze konuşmak mümkün değil. Bazen telefonla iletişim kurmanız gerekebilir. Bu durumlarda görüntünüzü görmeyen karşı tarafın sesinizin özgüvenini hissetmesi gerekebilir. Bu konuda bilim insanları davranışları incelerken ses tonlarını da incelemişler. Telefonda farklı şekilde Alo demenin yollarını bulmuşlar.

Telefonu mutlu bir ses tonu ile açan kişinin daha çok beğenildiği ve karşı tarafa pozitif enerji saçtığı tespit edilmiştir. Bu noktada telefonda ruh hali analiz etmek mümkün. Sinirli, üzgün ya da endişeli bir ses tonu bir süre sonra kişinin stresli olduğunu gösterebilir. Çok üzgün ya da sinirli anlarınızda kendinizi kontrol edemeyecekseniz telefonu açmama hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak açmak zorundaysanız kendinizi toparlamalı ve kendinden emin bir şekilde çağrıyı yanıtlamalısınız

İş Tatmini Özgüveni Artırır

Bir iş yerinde özgüvenli olduğunuzu herkese göstermek istiyorsanız öncelikli olarak işlerden tatmin olmanız gerekir. İşinizin farkında olmak, çalışmalarınızı değerlendirmek ve bu noktada büyük bir amaca katkı sağladığınızı düşünmek bir süre sonra kendinize olan güveninizi geliştirmek açısından son derece önemlidir.

Çalıştığınız işten ya da çalışma ortamından memnun olmadığınız takdirde bunu sağlamak pek kolay olmayacaktır. Her türlü soruna karşılık yine de kendinizi motive etmek için bilgisayarınızda başardığınız işlerin bir kopyasını oluşturabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi yitirdiğiniz zaman bu klasörü açarak yapacaklarınızı yeniden gözler önüne serebilirsiniz. Bu sayede kendinize inanarak motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz. Kendinizi harekete geçirebilirsiniz.

Özgüvenli Bir Rol Model Bulun

Özgüveninizi yükseltmek ve geliştirmek isterseniz bu noktada kendinize bir rol model bulabilirsiniz. Bir süre sonra karşınızdaki kişiyi taklit ederken, alışkanlıklarınızı değiştirdiğinizi görebilirsiniz. Bu durumda rol model olarak belirlediğiniz kişiye durumu söyleyebilir ya da bunu sadece kendi içerinizde saklı tutabilirsiniz. Ancak özgüvenine hayran olduğunuzu söylemek karşınızdaki kişiyi mutlu edecektir. Bu durum ise bir süre sonra ikiniz arasındaki bağın artmasına neden olabilir.

Rol model seçerken özellikle bazı karakteristik özelliklerine dikkat edilmesi gerekir. Bunlar arasında en önemlisi liderlik özelliği olan bir kişidir. Bununla birlikte kendi tarzları olan ve bunu sergilemekten çekinmeyen kişiler son derece önemlidir. İnsan ilişkileri ve çevreyle kurduğu bağda bu noktada rol modelin belirleyici özellikleri arasında yer alabilir. Genel kültürü yüksek, tevazu gösterebilen ve kendi hobileri olan kişiler doğru rol model olarak seçilebilir. Ancak unutulmaması gerekir ki; özgüven her zaman kişinin ortamda kendisi göstermesi ya da dışa dönük davranması ile alakalı bir durum değildir. Bazen bulunan yetenekler ya da kişinin kendisine ve çevreye sağladığı motivasyon da özgüvenin bir parçası olabilir.