İş Hayatında Stresör Nedir?

Kültürel alanda stres ve iş yaşamında tükenmişlik sendromu yaşayan kişilerin sayısı günden güne artmaktadır. Gallup tarafından yapılan bir ankete göre ABD’de yaşayan Amerikalıların yaklaşık olarak yüzde 79’u, “Bazen” ya da “Sık sık” kendilerini stresli hissetmektedir. Bu oran aynı zamanda ABD içerisinde çalışan iş gücünün üçte ikisi anlamına gelmektedir.

Bir diğer araştırma ise çalışanlara yardım programları düzenleyen ve aynı zamanda davranış sağlığı hakkında raporlar sunan şirket ComPsych’e aittir. Bu ankette ise çalışanların yüzde 59’unun kendilerini “çok stresli” olarak gördüğü ortaya çıkmaktadır. İş hayatındaki stresi arttıran ve personellerin iş yaşamını etkileyen unsurlara da “stresör” denmektedir. Araştırma verilerine göre insan yaşamını etkileyen üç adet kariyer yaşamı stresörü bulunmaktadır. Bu verilere göre iş stresinin ilk üç nedeni yüzde 39 oranla iş yükü, yüzde 31 oranla insanlara yönelik sorunlar ve yüzde 19 ile iş ve kişisel yaşamdaki büyü oluşturmaktadır.

Stresör: İş Yükü

İş yükünün fazla olması ya da bireyin gereğinden fazla sorumluluk alması, iş yaşamındaki stresörlerden biri olarak yer almaktadır. Bu stresöre maruz kalmamak için bireyin öncelikle kendi değerinin farkına varması gerekmektedir. İş hayatındaki stresi azaltmak istiyorsanız, üstlendiğiniz görev ve sorumlulukları da azaltmalısınız. Neyin ne derecede önemli olduğunu bilmek ve bu derecelendirmeye uygun bir iş yükü edinmek, tüm stresinizi bir anda azaltacaktır.

Aynı zamanda iş yükü azaltmak, üretkenliği de arttıracaktır. Aynı anda birden farklı ve fazla işe odaklanmaya çalışmak yalnızca verimliliğinizi düşüren bir etken olacaktır.

Stresör: İnsanlara Yönelik Sorunlar

Takım arkadaşlarınız ya da yöneticinizle ilgili problemler yaşamanız, iletişim yetersizliği yüzünden kendinizi kötü hissetmeniz ya da direkt olarak iletişim kuramamanız, iş hayatındaki stresörler arasında yer almaktadır. Bu noktada bireyin kendisine hatırlatması gereken unsur, herkesin onu sevemeyeceğini bilmesi ve buna rağmen herkese karşı saygı çerçevesinde davranması gerektiğine dikkat etmesidir.

İletişimdeki başarıların etkili yolu saygılı olmaktan geçer. Karşınızdaki insanın sınırlarına, düşüncelerine, iş anlayışı ve yapışına saygılı olmanız, şirket içindeki verimliliğin artmasını sağlayacaktır. Yeni fikirler üretmek, bu fikirleri paylaşmak ve çeşitli stratejiler, çözümler üretmek için daima başkalarını dinlemeye ve onlardan bilgi edinmeye sevseniz de sevmeseniz de ihtiyacınız vardır.

Stresör: İş ve Kişisel Yaşamdaki Büyü

Hayalini kurduğunuz ve büyülendiğiniz meslek ne ise onu gerçekleştirmeniz gerekir. İş hayatında stres seviyenizi azaltmak için gereksiz enerji kullanımını azaltmalısınız. Evden işe, işten eve çalışmalarınızı taşımamalısınız. Ailenize ya da kendinize ayıracağınız zaman başka olmalıdır.

İşiniz ya da kişisel yaşamınız size büyüleyici gelebilir. Fakat bu büyünün çift tarafını da görmek gerekir. Bireyler büyüye fazla kapılmadan hareket etmeli ve kimi zaman en derin gerçekleri kendi kendilerine görebilmelidir. Aksi halde iş yaşamındaki büyü bozulacak ve çalışanı oldukça kötü günler bekleyecektir.