İş Hayatında Sürekli Ertelemenin Nedenleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar son dönemlerde ertelemenin pek çok kişinin hayatını esir aldığını ortaya koyuyor. Pek çok kişi yaşamlarını kolaylaştıracak, hayallerini gerçekleştirecek durumlar konusunda ne yapmaları gerektiğini çok iyi biliyorlar. Ancak davranışları incelemeye alındığı zaman çok daha farklı davrandıkları belirlenmiştir.

Erteleme davranışının temelinde genellikle kendimizi şuan ki durum içerisinde fazla önemseme ve gelecekteki kendimiz için ise fazla önemsememe durumu içerisine giriyoruz. Genellikle yaptığımız seçimlerin maliyetini gördüğümüz zaman kendimize çeki düzen veririz. Ancak bu durumda bazı durumlar iş işten geçmiş olarak değerlendiriliyor. Örnek vermek gerekirsek, hepimiz çikolata yemekten keyif alırız. Ancak bu süreçte dengelemek adına spor yapmaktan kaçarsak bir süre sonra kilo almaya başlarız. Durum bu şekilde ilerlediği takdirde işin sonunda zararlı çıkabiliriz.

Ertelemek özellikle toplumumuzun bir sorunu olarak ifade ediliyor. Hayatımızı kaliteli bir şekilde yaşamak, daha doğru ve uzun vadeli seçimler yapmak isterseniz bu noktada kendinizi gelecekteki en iyi halinizle hayal etmeniz ve hareket etmeniz gerekmektedir. Peki ertelemekten vazgeçmek için neler yapabilirsiniz?

Uzun Vadede Dönüşleri Daha Hızlı Hale Getirebilirsiniz

Ertelemenin temelinde, davranışlarımızın ödülünü hızlı bir şekilde almayacak olmamızı bilmemiz yatıyor. Uzun vadede sonuç almak bizi yıpratan bir süreç olabilir. Ancak uzun vadeli sonuçları ertelemek yerine sonuçları hızlandırmak son derece etkili olabilir. Bu durumu hızlandırmanın en doğru yolu, davranışlarınızın ardından gelecekte hoşunuza gidecek ve hayal edeceğiniz sonuçları hayal etmek olarak ifade edilebilir. Örnek vermek gerekirse kilo verdiğinizde hayatınızda gerçekleşecek değişiklikleri hayal edebilirsiniz. Tamamlamanız gereken bir işi bitirdiğinizde alacağınız terfiyi düşünerek kendinizi motive edebilirsiniz.

Ertelemenin Maliyetlerini Hızlandırabilirsiniz

Bazen erteleme süreci çeşitli maliyetlere neden olabilir. Ertelemenin zararları bizleri korkutabilir. Bu aşamada ertelemenin maliyetlerini daha hızlı hale getirmeniz halinde harekete geçmeniz daha kolay hale gelebilir. Örnek vermek gerekirse sporu ertelemek, bir süre sonra kilo almanızı ve kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Sağlığınız bozulabilir. Bu noktada tembel davranıp ertelediğiniz her olayın sonucu sizleri üzebilir.

Ertelemenin zararlarını ortaya çıkarmak için davranışınızı tamamlamak ve işlerinizi sonlandırmak için bir zaman belirleyin. Bu zaman diliminde bitireceğinize dair kendinizle iddiaya girin. İşi tamamlamadığınız ve süreci geçirdiğiniz takdirde bir miktar para ödeyeceğinizi temenni edebilirsiniz. Bunun için fiziksel sonuçlar da belirleyebilirsiniz. Tamamlayamadığınız her iş için yapmak istediğiniz bir işten feragat edebilir ya da bir saat spor yapabilirsiniz. Böylece ertelemenin azaldığını göreceksiniz.

Ertelemeye Sebep Olacak Ortamdan Uzaklaşın

Bazen bir davranışı doğru bir şekilde değiştirmek için ortamı değiştirmek mantıklı olabilir. Ancak tahminlere dayalı bir sonuç olmasına gerek duyulmuyor. Bu noktada elinizin altında sağlıksız yiyecekler varsa sağlıklı beslenmeyi tercih etmeniz biraz daha zor olabilir. Etrafta daha iyi ve doğru tercihler bulunursa yine doğru tercihler yapmak mümkün hale gelebilir. Ertelemeye sebep olacak ve sizi tetikleyecek olan ortamdan uzak durmanız, erteleme huyunuzu tamamen ortadan kaldırabilir.