İş Hayatında Teşekkür Etmenin Faydaları Nelerdir?

Teşekkür etmek günlük yaşamda bir erdem olarak kabul edilir. Ancak pek çok kişi teşekkür etmenin altındaki potansiyeli tam olarak bilmiyor. Teşekkür etmenin sandığımızdan çok daha fazla faydası var. Özellikle iş yaşamında son derece etkili olan teşekkür, yeni kapıların aralanmasına da neden olabilir. İş yaşamında teşekkür etmek ne işe yarar?

Yeni İlişkilerin Oluşumun Zemin Hazırlar

Teşekkür etmek karşı tarafa olan minnettarlığımızı göstermenin bir yoludur. Ancak nezaket kuralları içerisinde yer alan bu durum yeni arkadaşlıkların ve hatta yeni iş arkadaşlıklarının oluşmasına neden olabilir. Yapılan araştırmalar çerçevesinde bir iş ilişkisinde teşekkürün olması ilişkilerin daha uzun sürdüğünü ortaya koymuştur.

Teşekkür Etmek Empati Duygusunu Geliştirir

Kentucky Üniversitesi tarafından 2012 yılında yapılan bir araştırma sonrasında teşekkür etmesini bilen insanların, agresif ilişkilerinde dahi daha yapıcı bir tavır sergiledikleri ve bu durumun karşı tarafı da etkilediği belirlendi.

Teşekkür etmek empati duygusunu da besliyor. Bu noktada ilişkiler düşünüldüğü zaman empati duygusu gelişmiş olan kişilerin intikam duygusunun da zayıf hale geldiği belirtildi. Böylece daha sağlam iş ilişkileri kurulduğu için bu ilişkiler kalıcı hale gelebiliyor.

Teşekkür Etmek Sağlam Bir Kariyer Oluşturur

Günümüzde yöneticilerin büyük bir kısmı teşekkür etmeyi bilmediği için soğuk bulunurlar. Ancak teşekkür etmeyi bilen kişilerin daha etkili ve sevilen yöneticiler oldukları tespit edilmiştir. Teşekkür etmeyi bilen kişilerin iş ağını daha doğru ve net bir şekilde kurdukları görülür. Karar verme yeteneği gelişmiş çalışanlar, yüksek verimlilik sağlarlar. Bu durumda kariyer hedefine kolaylıkla ulaşabilen bu kişiler, arkadaş canlısı ve zevkli bir çalışma ortamı da oluşturabilirler. Ancak bu durumun seviyesini ayarlamak da son derece önemlidir.

Teşekkür Etmek Materyalizm Seviyesini Azaltır

Diğer bir adıyla maddiyatçılık günümüzde pek çok insanın hayatını olumsuz etkileyen bir süreçtir. Kişilerin refahını artırdığı söylenen materyalizm bir anlamda da kişilerin huzurunu bozabilir. Hayattan fazla istemek olumsuz bir durum olmamakla birlikte bazı durumlarda hayattan keyif almanızı engelleyebilir. Materyalizm bir süre sonra hırsı tetikleyeceği için ruh halini olumsuz etkileyecektir. Bu durum ise kişilerde bir süre sonra bencilliğe neden oluyor. Teşekkür etmek ve şükran duygusu bir süre sonra kişilerin duygularını etkilediği ve empati yeteneklerini geliştirdiği için materyalist düşüncenin azaltılmasını sağlıyor.

Teşekkür Etmek Daha Fazla Üretmenizi Sağlar

Teşekkür etmesini bilen ve bu duyguları hisseden kişilerin hem iş yaşantılarında hem de özel yaşantılarında üretkenliği artırdıkları tespit edildi. Minnet etmeyi bilen, özgüveni yüksek olan kişiler kaygılarından daha kolay arınarak kendilerini kontrol edebiliyorlar. Bu süreçte teşekkür etmek aslında bir özgüven meselesidir. Özgüveni yüksek, minnet duygusu gelişmiş ve empati yapmayı bilen kişiler pozitif bir ruh hali içerisine girerler. Bu durum bir süre sonra çalışma becerilerinin gelişmesine ve üretkenliğin artmasına neden olacağından dolayı olumlu bir süreç olarak değerlendirilebilir.