İş Hayatınızı Değiştirecek Tavsiyeler

Hayat hiç kolay değildir. Özel yaşam, iş yaşamı, çevrenizle ilgili bağlantılar, network ağlarınız, projeleriniz, toplantılarınız, doğum günleri ve daha nice etkinlik ve aktivite içerisinde kendinizi kaybolmuş gibi hissedebilirsiniz. Tüm bu yorucu yaşam içerisinde iş hayatınız ile özel yaşamınızı dengede tutmak zor bir hale gelebilir. Önemli olan, düşünme biçiminizi değiştirmektir. Hellen Keller bu duruma şöyle bir yorum getirmektedir:

“İnsanlar düşünmekten hoşlanmazlar. Çünkü eğer biri düşünürse, bazı sonuçlara ulaşır ve bu sonuçlar her zaman pozitif değildir.”

İş hayatınızı kolay bir hale getirmek ve bir şeyleri değiştirmek için düşünmeye ihtiyacınız var. İşte iş yaşamınızı daha kolay bir hale getirecek ve düşüncelerinizi değiştirecek tavsiyeler!

Büyük Düşün ama Küçük Davran

Hayaliniz yönetici olmak mı? CEO konumuna ulaşmak mı? Yoksa bir şirket kurmak mı? Hayalleriniz ne kadar büyük olursa, kendinizi o kadar çok başarma hırsı içerisinde bulursunuz. Fakat önemli olan büyük düşünmek değildir. Büyük düşünmeli ama küçük davranmalısınız. Küçük adımlar, büyük sonuçlar doğurur. Geleceğinizi şekillendirmek için doğru noktaya nişan almadan önce nasıl nişan almanız gerektiğini öğrenmeniz gerekir. Tetiğe basmak kolaydır. Önemli olan tetiğe basmadan önce mesafenizi iyi ayarlamak, odak noktanızı geliştirmek ve nişan alırken doğru noktayı belirleyebilmektir.

Büyük düşünceler içindeyken kendinize “Bu benim için çok zor” ya da “Ayşe/Ali bunu zaten yaptı” demeniz de yanlıştır. Başkalarının başarmış olması ya da büyük hayallere sahip olmanız sizin istediklerinize kavuşamayacağınız anlamına gelmez. Bir sorunla karşılaşmış olmanız, o sorun karşısında korku ya da stres altına girmeniz anlamına da gelir. Bu durumda farkında olmadan hem kendinizi hem de hayallerinizi sabote etmiş olursunuz. Bu nedenle sorunla yüzleşmekten korkmayın!

Bedava Diye Bir Şey Yoktur

Hayatınızın hangi alanında olursanız olun hiçbir şey bedava değildir. Yaşadığınız zaman için bile para ödemek zorunda kalırsınız. Üstelik bazı şeylerin bedeli maddi de değildir. Mutlaka bir kaybınız olur. Hayatın tamamını bu nedenle bir proje ya da iş olarak görmelisiniz. Sahip olduğunuz maddi ve manevi kaynakların tamamını akıllı bir şekilde kullanmalısınız.

Hayatta başarılı olan ya da hayallerini gerçekleştiren kişiler sahip olduğu maddi ve manevi kaynakları akıllı bir şekilde harcayan insanları kapsamaktadır. En değerli kaynağınız, zamandır. Zamanı harcarken dikkat etmeniz gerekir. Zamanı iyi ve akıllı bir şekilde harcamanın sırrı ise alınacak kararlardır. Karar vermek daima bir şeylerden vazgeçmek anlamına gelir. Karar verirken zamanı belirlemek, hareketlerinizi ve hayallerinizi bu zamana odaklamak gerekir. Kendinize bir iyilik yapın ve bugün bir lider olmaya karar verin. Hayatınızın liderliğini üstlenirseniz, yanlış olanın ne olduğunu da bilirsiniz.

Verimlilik Sonuç Değil Başlangıçtır

Hayatınızı “hiç” kelimesinden “bir şey” kelimesine döndürmek istiyorsanız verimli olmanız gerekir. Verimli olmak için de çalışmalısınız. Daha da doğrusu harekete geçmelisiniz. Verimlilik, belli bir disiplin etrafında oluşur. Hareket ya da çalışma alışkanlığı elde etmelisiniz.

Disiplin elde etmek için de gördüğünüz her şeye inanmamalısınız. Her gördüğünüz şeye inanırsanız, alışkanlık elde etmeniz zorlaşır. Çünkü kararlarınız ve hedefleriniz değişir. Bildiğinizden ve kararlarınızdan ne vazgeçin ne de onlardan şaşın!