İş Yaşamında Bilingual Olmanın Faydaları

Akademik ve kariyer yaşamı içerisinde hayatınızı daha başarılı bir hale getirmek kim istemez? Hafızanızı kuvvetlendiren, öğrenme biçiminizi kolaylaştıran, kişisel gelişiminize katkıda bulunan “bilingual olmak”, artık şirketler tarafından da aranan özelliklerden biri olmak yer almaktadır. Peki nedir bu bilingual olmak?

Bilingual Olmak Nedir?

Bilingual olmak, en basit tanımı ile iki dillilik demektir. Gerek kişisel yaşamını içerisinde gerekse de iş hayatınızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Ana diliniz ile birlikte ikinci bir dile tıpkı “ana diliniz” gibi hakim olmak anlamını taşımaktadır. İş yaşamı içerisinde özellikle İngilizce, Almanca ve Fransızca dilleri bu konuda ön plana çıkmaktadır. Profesyonel anlamda ise İtalyanca, Rusça ve Arapça dillerinin lider olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Bilingual olmak, dünyanın her bölgesinde bulunan milyonlarca kişi ile ortak bir dili konuşabilmek demektir aynı zamanda… Dünya üzerinde hakim olan ve herkes tarafından bilinen dil ise İngilizce’dir. Afrika’ya, Amerika’ya, İngiltere’ye ya da Çin’e gitseniz bile İngilizce bildiğiniz zaman herkes ile iletişim kurabilirsiniz. Uluslararası nitelikte bir dile hakim olmak, kariyer yaşamı açısından oldukça değerlidir. Çünkü, dünya üzerindeki her şirkette çalışma fırsatına sahip olduğunuzu gösterir.

Global İş Bulma Şansı

Global alanda iş bulmak isteyen kişiler açısından bilingual olmak, yaşamlarında büyük bir desteğe sahip olmaları anlamına gelir. Gerek yurt için gerek yurt dışı pek çok şirkette global alanda iş bulma şansını arttırır. Aynı zamanda daha yüksek maaşla ödüllendirilmek, bildiğiniz yabancı dil üzerinden çeşitli etkinliklere katılarak dünya çapında bir network ağı elde etmek, büyük fırsatlar yakalamak açısından da önemlidir.

Değişen dünya koşulları baz alındığında, farklı insanlarla tanışmak, dünya üzerindeki sektörlere hakim olmak gelişimi ve yeniliği takip etmek anlamına da gelmektedir. Dolayısıyla daha inovatif, yenilikçi ve gelişime açık olmanızı da sağlayacaktır. İş yaşamındaki personellerden genel olarak “yenilikçi ve girişimci” olmaları istenmektedir. Bu noktada bilingual olmanın faydası oldukça büyüktür.

Global alanda iş bulmak bir yana, sosyal beceriler üzerinde de etkisi fazladır. Yeni bir dili öğrenmek ve bu dili hakim olmak, aynı zamanda yeni bir kültürü benimsemek anlamına gelir. Yemeğinden suyuna, geleneğinden milli değerlerine kadar yeni bir kültürü öğrenmek, farklı bakış açıları kazanmanızı sağlar. İletişim kurarken kendinizi daha rahat hissetmenizi, o dile hakim olmanın verdiği güven sayesinde kendinize duyduğunuz özgüvenin artmasına, yaratıcılığınızın gelişmesine ve daha stratejik düşünme biçimine sahip olmanıza ya da sahipseniz bu becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Stratejik düşünmek, farklı bakış açılarına sahip olmak iş yaşamında oldukça önemlidir. Farklı bakış açısı kazanmak için meditasyon yapmak, çok okumak, çok gezmek ya da yeni insanlarla tanışmaktan daha etkili olan şey, yeni bir dil öğrenmek ve bu dile hakim olmaktır. Çünkü ana diliniz haricinde bir dile hakim olmak ve bu alanda uzmanlaşmak, sizi diğer insanlardan ayırt edici bir özelliğe sahip olduğunuz anlamına getirmektedir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.