İş Yaşamında Mutlu Olmanın 5 Kolay Yolu!

İş hayatında mutlu olmak, başarılı olmak için ilk kuraldır. İşinde mutlu ve huzurlu olmayan birinin, başarılı olması da imkansızdır. İnsanların ruhsal ve psikolojik durumları, direkt olarak iş yaşamlarını etkiler. Motivasyon düşüklüğü, performans yetersizliği ya da yeteri kadar üretken olunamaması gibi durumlar, bireylerin ruhsal ve psikolojik durumlarıyla direkt olarak ilişkilidir.

İş yerinde mutlu olmayan bir personel verimlilik ve performans düşüklüğü yaşayacak, kendisini sürekli olarak yetersiz görecek ve zaman içerisinde de çeşitli psikolojik rahatsızlıklar (depresyon, anksiyete, Bore-out Sendromu vb.) ile mücadele etmek zorunda kalabilecektir. Tüm bu nedenler doğrultusunda bireylerin iş yerinde mutlu ve huzurlu olması önemli bir konu haline gelmektedir.

Bir personelin iş yerinde mutlu olması hem yöneticiye hem de personele bağlıdır. Takım arkadaşlarıyla uyumlu çalışabilen, yöneticisiyle etkili iletişim kurabilen ve doğru bir lider altında görev ve sorumluluklar alan personeller, iş hayatında mutlu olur. Yöneticiler, personellerini nasıl motive etmesi gerektiğini bilmelidir. Başarılı yönetici aynı zamanda başarılı bir lider demektir ve başarılı liderler, takım arkadaşlarına en iyi yolu gösterir.

İş Yaşamında Mutlu ve Huzurlu Olmak

İş yaşamında mutlu ve huzurlu olmak kişilerin motivasyonunu ve işine olan sevgisini artırır. Bu nedenle iş yerinde mutlu ve huzurlu bir ortam sağlamak oldukça önemlidir. Birey iş hayatında huzurlu olmak istiyorsa, öncelikle sevdiği işi yapmalıdır. Bunun temelinde de doğru meslek seçimi yatar. Doğru meslek seçimi yaparken kazancı, trend olup olmamasını ya da getirdiği statüyü önemsememek gerekir. Bu seçimde önemsenmesi gereken nokta meslek, iş pozisyonu, işe ait görev tanımı ve sorumluluklar ile sizin ne kadar uyumlu olduğunuzdur.

Çalışma hayatında mutlu olmak için gerekli olan anahtarları bilirsek ve uygularsak kariyer hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemek de zor olmayacaktır. İş hayatında düzenli olmak iş yerinde mutluluğun sırrıdır. Düzenli bir masa, düzenli bir ofis o iş yerinde çalışanların motivasyonunu en üst seviyede tutmaya ve performanslarının artmasına yardımcı olmaya yarar. Mesai bitiminde iş yerindeki her çalışan kendi masasını ve ofis içinde kendisine ait olan eşyaları toplayıp düzenlerse o iş yerinin sürekli düzenli olması sağlanır. Sabah düzenli bir ofise gelen personeller güne en az stresle başlar.

İş Yerinde Huzur Neden Önemli?

İş yerinde huzurlu olmak direkt olarak takım arkadaşlarınıza bağlıdır. Takım arkadaşlarınız ile kuracağınız ikili ilişkiler, takım arkadaşlarınızın motivasyonu, performansı ve verimliliği sizlerin çalışma ortamındaki hem huzur ve mutluluğunuzu hem de tüm bunlar doğrultusundaki başarınızı etkiler.

Eğer kalabalık bir şirkette çalışıyorsanız samimiyet kuracağınız kişileri mutlaka pozitif insanlardan seçmelisiniz. İş yerinde vereceğiniz küçük molalar sırasında pozitif insanlarla zaman geçirmek sizi de mutlu edip, mola sonrasında işinize daha bir hevesle başlamanızı sağlayacaktır. Motivasyonunuz düşükse, sizleri telkin edecek ve motive edecek insanlarla iletişim kurmalısınız. Tüm bunlar için takım arkadaşlarınızı doğru seçmeli ya da yönlendirmelisiniz.

Çalışma hayatındaki bireylerin mutlu olması, başarıları ile yüzde yüz ilgilidir. İşinde mutsuz olan bir çalışanın performansı ve başarı düzeyi düşeceği gibi mutlu bir çalışan kendisinden beklenenden çok daha fazlasını işine katabilir. Mutlu, pozitif düşünceye hakim ve motivasyonu yüksek olan çalışanlar şirketin genel performansına da doğrudan olumlu bir etki sunar.

Çalışanlarını maddi ve manevi anlamda mutlu etmekte işverenlerin  görevidir. İş yerinizden ve çalışma şartlarınızdan memnun değilseniz, bir süre durumun iyileşip iyileşmeyeceğine bakın. Bu süreçte siz de elinizden geleni yapın. Ancak her şeye rağmen şartlar düzelmiyor ve mutsuzluğunuz artıyorsa işinizden ayrılmayı düşünebilirsiniz. Bir yandan çalışırken, diğer yandan yeni iş başvuruları yapabilir, yeni işleri araştırabilirsiniz.

İş Yaşamında Mutluluğun 5 Kolay Yolu

İş yaşamı stres ve yoğun baskının yaşandığı yerlerden biridir. Çoğunlukla pek çok sorunun üstesinden gelindiği, insanın sinir ve stres yönetimi konusunda dikkatli olması gerektiği bu ortam içerisinde bireyin hem bedenen hem de ruhen sağlıklı kalabilmesi, mutlu olabilmesi için bazı püf noktalar bilmesi gerekir. İş yaşamında mutluluğun sırrı nedir diye sorulacak olursa, aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir:

  • İş yaşamında verimli olmak için uyulması ve uygulanması gereken şeyler vardır. Bunların başında iş yerindeki arkadaşlarınızın genel çalışma tarzı gelir. Negatif kişiler etraflarına da aynı enerjiyi yayar. İş hayatındaki arkadaşlıklar için daima olumlu düşünen ve pozitif kişiler seçilmelidir. Yanınızda sürekli olarak negatif düşünen birinin olması, zaman içerisinde sizlerin de motivasyon ve performans düşüklüğü yaşamanıza, dolayısıyla verimlilik seviyenizin günden güne azalmasına neden olacaktır.
  • Çalışma hayatında başarıya giden yollar denildiğinde ekip çalışmasının önemi yadsınamaz. Birlikte çalıştığınız ve birbirinize destek olup yardım ettiğiniz arkadaşlarınıza küçük sürprizler yaparak onları mutlu etmeyi denemelisiniz. Birini mutlu etmek, paha biçilmez bir mutluluktur.
  • Eğer işiniz ile ilgili yeterli bilginiz varsa işle ilgili son karar mutlaka size ait olmalıdır. Ancak bu kararı verene kadar farklı fikir ve görüşleri değerlendirmekten de vazgeçilmemelidir.
  • İş hayatında detaylar sonuca ulaşmanın gizli yoludur. Çalışırken detaylar önemsenmelidir. Detayların üzerinde durup işinize bir şey katıp katmayacağını analiz etmeniz gerekir. Bu analizleri belli bir düzen altında buluşturmak da önemlidir. Özel ve sosyal hayatında düzenli olmayan kişiler genellikle işlerinde de dağınıktır. Bu yüzden genel olarak düzenli olmayı kendinize amaç edinmeye önem vermelisiniz.
  • İş yaşamında planlı olmak en önemli noktalardan biridir.. Planlı olan bir çalışan işinde verimli olacağı gibi işvereni ve yöneticileri tarafından da tercih edilir. Bir gün sonranın iş planını bugünden yapan, planlı çalıştığı için hiç bir işinde gecikmeyen, üzerine aldığı sorumlulukları zamanında ve geciktirmeden yerine getiren bir çalışan için başarı zaten kaçınılmazdır. Planlı olmanın başlıca kuralı not tutarak çalışmaktır.
Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.