İş Yaşamında Paradan Daha Çok Neye Değer Vermelisiniz?

İnsan, geleceğinin daha iyi olması ve emeklilik yaşantısında daha rahat bir hayat sürebilmek için çalışmayı tercih eder. Aynı zamanda kendisinden sonraki nesle bir şeyler bırakmak ister. Genel olarak pek çok personel, yüksek maaş alabilecekleri işleri tercih etmek isterler. Bunun sebebi ekonomik alanda rahat etmeyi istemek ve asıl amacın daha fazla para kazanarak daha konforlu ve lüks bir yaşam elde etme arzusudur.

Fakat para, her şey değildir. İş yaşamında paradan daha değerli olan şeyler mevcuttur ve bu şeyler olmadığı zaman kariyerinizde yükselmeniz ya da iş yaşamında huzurlu, mutlu ve başarılı bir personel olmanız mümkün değildir.

İnançlı ve Sağlıklı Olmak

Para kadar değerli olup değeri bilinmeyen en önemli iki şey sağlıklı olmak ve kendinize inanmaktır. Kendinize dair bir inancınız yoksa, iş hayatınızdaki doğru yatırımları yapmanızı sağlayacak hayalleriniz, hedefleriniz ve özgüveniniz de yok demektir. Alanınızda ne kadar iyi olursanız olun, sağlığınız iyi değilse yine iş hayatınızdaki hedefleri ve hayalleri gerçekleştirmek için gücünüz de yoktur.

Kendinize dair inancınız yenik düşerse, sağlığınız fiziksel ya da ruhsal olarak etkilenirse, paranızın da bir anlamı kalmaz. İsterseniz milyonlar sahibi olun, ruhsal olarak yaşadığınız problemler zihninizi delip geçiyor ve size ağır geliyorsa, zaman içerisindeki depresyon seviyeniz artıyorsa, üretkenliğiniz, motivasyon seviyeniz, performansınız ve verimliliğiniz azalıyorsa, kazandığınız paranın da hiçbir anlamı olmaz. Çünkü para size özgüven sağlamaz. Para, sağlığınızı geri getirmez. Kimi hastalıklar ilaçlarla değil; sevgi, şefkat, minnettarlık ve iyilikle tedavi edilir.

Aile Bağları ve Deneyimler

İş yaşamında yoğun tempo çalışan personellerin ailelerini sürekli olarak ihmal ettiği gözlemlenmektedir. Çocuklarınız ya da eşleriniz en iyi okula, en iyi eşyalara ya da en iyi eve sahip olabilir. Fakat sevginizi göremiyorlarsa, sizi evde hissedemiyorlarsa en büyük eksikliği yaşarlar ve bu eksiklik, para ile doldurulamayacak kadar büyük bir eksikliktir.

Gerek özel yaşamınızda gerek profesyonel yaşamınızda yaptığınız hatalardan sonra evinize, ailenize döndüğünüzü unutmamalısınız. Ailenizdeki bağları güçlendirmek, ev yaşamında mutlu ve huzurlu olmak, iş yaşamındaki mutluluğun ve huzurun da anahtarıdır. Birçok uzman ev ve iş yaşamı arasında denge kurulmasını ve bu dengenin de sağlıklı olmasını önermektedir. Evdeki sorunlar ofis yaşamının dışında kalmalı, eve gelirken de iş götürmemelisiniz.

Sadece bir yaşam hakkınız olduğunu ve bu hakkı tüm gün masa başında çalışarak harcamanızın hiçbir faydası olmayacağını bilmelisiniz. Hayatı dolu dolu yaşamak demek, çok para kazanmak demek değildir. Çocuğunuzun bir gülüşü, eşinizin desteği, sağlığınızın iyi olması, iş hayatında elde ettiğiniz deneyimler sayesinde ulaştığınız başarı, para ile doldurulamayacak kadar değerlidir. Kendinize ait bir hikayenizin olması, ilerleyen zamanlarda dönüp baktığınızda tavsiye verebileceğiniz zengin öğütlere sahip olmanız, paradan daha fazla tatmin edecektir. Tüm bunlar, parayla elde edilemeyecek kadar özeldir. Dolayısıyla iş yaşamında çok para kazanmak yerine, başarılı olmaya odaklanmanız en doğru karar olacaktır.