İş Yaşamında Y Kuşağını Nasıl Yönetebilirsiniz?

Günümüz iş yaşantısı içerisinde yöneticileriniz, çalışanlarınız ya da müşterileriniz Y kuşağından olabilir. Y kuşağı yani ‘Millennials’ bireylerini yönetmek, küçük ipuçları ile birlikte sanıldığından daha kolay olabilir. Y kuşağını yönetirken küçük ipuçlarından faydalanmak ve elinizde tutmak adına biraz çaba sarf etmeniz gerekebilir. Peki neler yapılabilir?

Şeffaflık Çok Önemli

Çalışanların yöneticilerinden en büyük beklentisi, şirket hedefleri ve beklentiler konusunda kendilerine yalan söylememeleri ve açıkça konuşulmasıdır. Bu durumda Y kuşağı diyerek hafife aldığınız çalışanlarınız ya da müşterilerinizle doğru bir iletişim kurmanız engellenebilir.

Çalışanlarınızı Bir Amaca Teşvik Edin

Herkesin kendisine göre bir ilgi alanı ve potansiyeli bulunmaktadır. Bunları iyi bir yönetici olarak gözlemlemelisiniz. Ardından sadık bir takım kurmak adına bu ilgi alanları içerisinden çalışanlarınıza bir amaç verin. Daha etkili bir çalışma performansı sergilediklerini göreceksiniz.

Geri Bildirim Almayı İhmal Etmeyin

Yöneticiler tarafından gözardı edilen çalışanların iş yaşamında etkili iletişim kuramadıkları görülmüştür. İş yaşamında geri bildirimin illa resmi olması gerektiği düşünülür. Ancak bunun için bürokratik işlemlere ihtiyaç duyulmaz. Hızlı bir mail ya da kısa bir sohbetle çalışanlarınızdan gerçek zamanlı olarak geri bildirim alabilirsiniz. Böylece çalışanlarınızda iş yaşamında gözardı edilmediğini fark edebilir.

Başarıları Takdir Edin

Çalışanlar değer görmek ve takdir edilmek isterler. Böylece daha etkili bir çalışma performansı sergileyebilirler. Bu durumda sıkı çalışmaları fark ettiğiniz takdirde mutlaka takdir edin. Bu yöntemle çalışanlarınıza çalışma hayatında ne kadar değerli olduklarını yeniden hatırlatabilirsiniz. Bir sonraki çalışmalar için motive etmiş olursunuz.

Çalışma Saatine Değil, İşin Kalitesine Bakın

Y kuşağı için çalışma hayatında esneklik son derece önemlidir. Esneklik doğru şekilde sağlandığı takdirde bu kişilerin işinizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde teknoloji işlerin çok daha etkili ve hızlı şekilde tamamlanmasını sağlar. Eğer çalışanlarınız verdiğiniz işi eksiksiz ve doğru şekilde tamamladılarsa ve hala zamanları varsa onları masa başında oturmaya zorlamak başka iş arayışları peşine düşmelerine neden olabilir.

Empati Yapmaktan Vazgeçmeyin

Herkes hata yapabilir. Hatalar üzerinde ne kadar durursanız, hataları büyütme potansiyeliniz o kadar artar. Yapılan yanlışların, işi öğrenme sürecinde önemli birer deneyim olduğunu unutmayın. Çalışanlarınızın hataları karşısında onları küçümsemeyin ya da suçlamaya kalkmayın. İş yaşamında empati yapmayı ne kadar geliştirirseniz bu süreçte çalışanlarınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Karşılıklı anlayışın geliştiği iş yaşamında saygı ve güven ortamı da oluşacaktır. Bu durum y kuşağı ile aranızdaki önemli bir iletişim şeklidir.

İş Birliği Yapmaları İçin Teşvik Edin

Y kuşağı doğası gereği işbirliğini sever. Ancak işbirliğinin doğru şekilde yürütülmesi için açık bir şekilde hedeflerin belirtilmesi gerekmektedir. Başarılı bir iş yaşamı için doğru ekibi kurun. Ekip içerisinde bulunanlara asıl amaçlarının başarı olduğunu sık sık hatırlatın. Birlikte doğru bir çalışma performansı ile kısa sürede başarı elde edilebilir.