İş Yaşamındaki Kaos Ortamından Beslenebilirsiniz!

Dünyada her şey mükemmel bir şekilde ne yazık ki ilerlemez ve insan bütün mükemmelliğin tek bir yanlış ile bozulabildiğinin farkına iş yaşamındayken varır. Hayatın hiçbir noktasında yüzde 100 mutluluk, huzur ya da başarı diye bir şey yoktur. Matematik sınavından 100 puan almanız nasıl ki sizi okulun en başarılı öğrencisi yapmıyor ise iş yaşamında da yüzde 100 başarılı personel olduğunuzu kanıtlayan bir ortam ne yazık ki yoktur. İnsanlar hakkınızda “başarılı bir personel” diyebilir fakat başkalarına göre elde ettiğiniz başarı, oldukça küçük ve göz ardı edilebilen bir durum olabilir.

Gerçek hayatta “acı gerçekler” olarak adlandırılan bir bölüm vardır. Bu durum hayatınızın her anını kapsar. İnsan yaşamı boyunca zamanının büyük bir bölümünü çalışarak geçirir ve dolayısıyla, acı gerçeklerin bir çoğu ile iş yaşamında karşılaşılır. Ne kadar planlarsanız planlayın işleriniz yolunda gitmez, tüm planlarınız ve hedefleriniz bir anda alt üst olabilir. İyi niyetleriniz suistimal edilebilir. Her şeyi her ne kadar önceden tahmin ederseniz edin, tahminleriniz sizi yanıltabilir. İşte bu durumlar, kaos ortamını yaratan unsurlardır. Kaos, her an ortaya çıkabilen ve insana yıkıcı, yıpratıcı etkiler veren bir durumdur. Peki iş yaşamındaki kaos ortamından nasıl kurtulabilirsiniz? Bu kaos ortamından beslenebilmenizin, iyi hale getirebilmenizin, bir olanağı var mıdır?

Beklenmeyen Olayları Önleyemezsiniz

Öncelikle şunu fark etmeniz gerekir ki hayatta her an, her şey olabilir. Başınıza bir saksı düşer ve komaya girebilirsiniz. Park halindeki aracınıza bir başka araç çarpabilir ve bir saat sonra gerçekleşmesi planlanan toplantınıza geç kalabilirsiniz. Oysa bir saat sonra gerçekleşecek olan toplantıya dair tahminleriniz bu şekilde olmayabilir. Bazen iyi şeylerin olması için gerçekten üzülmek gerekir.

Kaos ortamını yalnızca negatif olarak algılamak bir personelin kendi hayatına da bu negatifliği yansıtmasına dolayısıyla yavaş yavaş üretkenliğini, verimliliğini, enerjisini ve pozitif düşünce hakimiyetini kaybetmesine yol açar ve sonunda ne olursunuz? Hiçbir personel, yönetici ya da şirket tarafından “istenmeyen” bir insan olursunuz! O halde kaos ortamındaki küllerinizden uyanmayı bilmelisiniz. Önceliğiniz saygılı olmayı elden bırakmamak, işinizi yapmaya devam etmek ve içsel olarak sahip olduğunuz o sakinliği korumak olmalıdır. Ardından uygulayabileceğiniz iki adım bulunur. Bu adımlar:

  1. Kaos ortamını kabul eder ve kendinizi bu ortama adapte edersiniz.
  2. Uyum sağlamayı reddederek her şeyin daha da kötüye gitmesine neden olursunuz.

Hangisini tercih etmek isterdiniz? Tabii ki bir numaralı madde değil mi?

Odaklan ve Güdüle

Birinci maddeyi seçiyorsan, yapman gerekenleri iki basit kelimeye indirgemelisin, “Odaklanmak ve güdülemek”

Sahip olduğunuz sorumlulukları, iş yaşamındaki pozisyonunuza ait görevleri tekrardan gözden geçirin. Fakat bunu hem kendi bakış açınız hem de bir başka bakış açısı ile yapın. Ne gördünüz? Bir başkasının gözünden bakmaya çalıştığınızda yeteri kadar çabalamadığınızı ya da eksik yaptığınız noktayı görebilirsiniz. Burada önemli olan şey, tekrardan odaklanabilmek olmalıdır. Yine aynı işleri yapacak, aynı sorumluluklara sahip olacak ve aynı görevleri tekrar edeceksiniz fakat bu sefer tek bir farkla! O da odaklanarak…

İş yaşamından zevk alabilmeniz oldukça önemlidir. Hayatınızdaki yolu kat ederken bir şeylerden zevk alabiliyor olmanız gerekir. İlerleyen yaşlarınızda “İyi ki yapmışım!” diyebildiğiniz anlara sahip olmalısınız. Bunun için de iş yaşamınızda sizi güdüleyecek yani zevk verecek noktaları keşfetmeniz gerekir.

Örneğin işinizi bir oyun haline getirebilirsiniz. İş arkadaşlarınızla kaos ortamındayken görev dağılımı yapmakta zorlanıyor musunuz? Önünüze bir dart tahtası alın ve yapılması gereken görevleri puanlandırarak bir yere not alın. Herkes, dart tahtasına tek atışlık vuruş yapsın. En az puan alan en zor görevi yapsın, en çok puanı alan ise en kolay görevi… Bu tarz küçük aktiviteler ve eğlenceli uygulamalar hem kaos ortamından biraz sıyrılmanızı hem iş arkadaşlarınızla aranızdaki uyum ve iletişimi hem de işinizden zevk almayı sağlar.