İşaret Dili Öğrenmenin İş Hayatına Etkisi Nedir?

Duyma ve konuşma engeli olan kişiler ile iletişim şekli olan işaret dili artık iş hayatı için de oldukça önemli bir eğitim olarak yerini almaya başladı. “Engelsiz Hayat” sloganı çerçevesinde işletmelerin, şirketlerin ve kurumların duyma ve konuşma engeli bulunan kişilere yönelik istihdam sağlamasıyla birlikte, ekip içerisinde yer alan personellerin uyum içerisinde olması için bu dile yönelik eğitimler artık her kurum içerisinde verilmektedir.

İşletme içerisinde ya da dışında verilen işaret dili eğitimleri bir tek personel açısından düşünülmemeli, madalyonun diğer yüzüne, yani müşteri yönünden de bakılmalıdır. Konuşma ve duyma engeli bulunan müşterilere hizmet vermek adına da işaret dili öğrenilmesi gereklidir. Özellikle müşterilerle birebir iletişim halinde olunan işlerde işaret dili bilen personellerin tercih edilmesi sık rastlanan bir durum haline gelmiştir.

İş hayatının teknoloji ile entegre bir şekilde ilerlediği düşünülürse öğrenmenin ve yeniliklere açık olmanın sınırının olmadığını da söylemek doğru olacaktır. İş hayatında işaret dili kullanımı bazı sektörlerde başlamış olmakla birlikte gelecekteki personel alımları duyurularının başlıca şartları arasında yer alması beklenmektedir. İşaret dili bilen personel arayışında olan şirketlerin ihtiyacına cevap verebilmek için işaret dilini öğrenmek de bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır.

Günümüz koşullarında yeni mezun olan kişilerden ya da deneyimli personellerden bu dile hakim olması beklenmemektedir. Lakin gelecekte mutlaka aranan ve istenen bir beceri olacaktır. Henüz öğrencilik döneminde işaret dili öğrenilmesi mezuniyet sonrasındaki ilk iş deneyiminde kişilere büyük avantaj sağlar. İşaret dilini bilmek sadece iş yaşamı için değil sosyal hayatta da önemlidir. İşaret dil öğrenerek çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde yer alabilirsiniz.

Bankaların Engelli Personel Alımları

Bankalar, müşterileri arasında konuşma ve duyma engelli kişilerin de olabileceğini hesaba katarak görüntülü çağrı merkezi hizmetlerini devreye sokmaya başladılar. Giderek daha da yaygınlaşacağı düşünülen bu sistem ile işaret dili bilen çağrı merkezi elemanları arayarak müşterilerle görüntülü konuşma yaparak sorunlarını çözme yoluna gitmektedirler. Engelli personeller ve müşteriler açısından “Engelsiz Yaşam” sloganının benimsenmesiyle birlikte engeli bulunan vatandaşların da istihdam edilmesi, aynı zamanda tıpkı diğer vatandaşlar gibi kaliteli bir hizmet almasına odaklanılmaktadır.

Hiçbir noktada engel kalmaması aracılığıyla düşünülen bu hizmetler içerisinde işaret dili bilen personellere ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla işaret dilini öğrenmenin önemi de gün geçtikçe artmaya başlamaktadır. Günümüzde işaret dilini ücretsiz öğrenmek mümkündür. Bu dili öğrenmek isteyenler internet ortamında bulunan sayısız uygulama sayesinde kolayca işaret dilini öğrenebilmektedir. Gerekli olan tek şey düzenli olarak işaret dilini öğrenmek için zaman ayırmaktır.

Ücretsiz işaret dili dersleri aracılığıyla gerek ev gerek ofis ortamında, internet kullanabildiğiniz her yerde bu dili öğrenmeniz mümkündür. İnternet aracılığıyla ek olarak, işaret dilini öğrenme yöntemleri hakkındaki bilgilere de kolayca ulaşılabilirsiniz. Bu dili öğrenmek isteyen kişiler için ders notlarının indirilebilir halde olduğu uygulamalar da mevcuttur.