İşe Konsantre Olmanın Yolları

Çalışmalarımızın verimliliği ne kadar çok çalıştığımız ile değil, işe ne kadar konsantre olabildiğimiz ile ilgilidir. Bu sebeple işe konsantre olma yolları konusunda kişisel eğitim alarak çalışmaları sürdürerek başarı sağlanması çok daha olanaklı hale gelmektedir.

İşe konsantre olmadan yaptığımız her çalışmada sayısız aksilikler ile karşılaşırız. Örneğin konsantre olunmadan sürdürülen işlerde yapılan hatalar fazla olur. Bu durumda da işler hep başa sarar. Konsantrasyon yürütmekte olduğumuz her işin başarı ile sonuçlanmasında önemli bir kriterdir.  Peki bu konuda neler yapılabilir?

Sosyal Medyadan Uzak Durun

İşe konsantre olmanın yolları konusunu araştırıyorsanız öncelikle çevrimiçi şekilde erişim sağlama olanağınızın olduğu tüm cihazlardan ve sosyal medya hesaplarınızdan uzak durmanız gerekiyor. Uygulanması en zor olan maddeyi en üste aldık. Bu sizi yazımızın devamını okumaktan alıkoymasın! Çünkü bundan sonraki maddeler son derece kolay. İlk basamak en zoru olsa da işe konsantre olmanın yolları arasında sizi en büyük başarıya götürecek olan yine bu madde olacaktır.

Sosyal medya hesaplarınızda gezindiğiniz sürenin ne kadar çok zamanınızın aldığını fark etmeniz zordur. Fark etmeden geçirdiğiniz bu süre de işinize geçiş sürecinizi zorlaştırmaktadır. Hatta işe başladıktan sonra size bildirim şeklinde gelen iletileriniz, e-postanız dahi dikkatinizi alıp götürmede oldukça başarılıdır. Sizin dağılan dikkatiniz ile birlikte de başarıya ulaşabilme ihtimaliniz zayıflar. Önemli bir çalışma üzerindeyken özellikle cep telefonları uzak bir alana bırakmak ve mümkünse sesini de kısmak işe konsantre olmanın en zor ama bir o kadar da önemli olan hususudur.

Çalıştınız Alanda Konforu Sağlayın

İki büklüm, rahatsız bir şekilde çalıştığınızda işe olan konsantrasyonunuz otomatikman düşecektir. En başta vücudunuzun rahatsızlığını bildirmek isteyen beyniniz sürekli size sinyal göndermeyi sürdürecektir. Beyniniz sürekli bu sinyali gönderirken siz işinize ne kadar konsantre olabilirsiniz? Konsantrasyon sağlasanız bile bu süreç ne kadar sürebilir? Bu konuda yapmanız gereken öncelikle rahat bir sandalye seçmek. Bilgisayar ile çalışmaktaysanız ekran ile göz hizasının doğru olarak ayarlanması da son derece önemlidir.

Dikkat Dağıtan Şeyleri Ortadan Kaldırın

Masa başı bir iş üzerinde çalışmalarınızı sürdürüyorsanız masanızın üzerinde bulunan her şey son derece önemlidir. Hatta çevrenizde bulunan nesneler bile işinize olan konsantrasyon düzeyinizi etkilemektedir. Örneğin çalışırken bir konuda takıldınız ve üzerinde düşünürken gözünüz ekrandan dışarı kaydı ve tam da o noktada aile fotoğrafı dikkatinizi çekti. O fotoğraf ile birlikte kim bilir aklınıza kaç anı gelebilir ve gözünüzde kaç anı canlanabilir.

Kendinizi Ödüllendirmeyi Bilin

İşe konsantre olmanın yolları konusunda en son ve yine çok önemli bir maddeye geldik. Kesinlikle kendinizi ödüllendirmeyi bilmeniz gerekiyor. Çünkü insan olarak hepimizin içerisinde emek verdiğimiz her şeyin karşılığını alma isteği vardır. Sürekli işe odaklanmak, başarı sağlamak ama bunun mükafatını alamamak sonraki çalışmalarınız için başarısızlıkları doğuracaktır.