İyi Bir Girişimci Olmanız İçin Yapmanız Gereken Yatırım Nedir?

Elon Musk, günümüz tarihi içerisinde en vizyon ve misyon sahibi olan girişimcidir. Zaman içerisinde PayPal, Tesla, SpaceX gibi pek çok şirketin kuruluşunu gerçekleştirmiş, ideallerinden ve hedeflerinden asla vazgeçmemiş olan Musk gibi üstün bir dehaya sahip olmak girişimci olmanız için yeterli midir? Yoksa Musk, üstün dehasını yatırımlarına ayırarak başarılı bir girişimci mi olmuştur?

Günümüzdeki pek çok girişimci, markalarını ve ürünlerini sosyal meyda platformlarına taşıyarak daha az maliyet yaratan girişim örnekleri sunmakta fakat, bu girişimcilerinden yalnızca yüzde 7’si başarılı olmaktadır. Peki bu girişimciler nasıl başarmaktadır? Kendi maliyetlerini üstlenirken neler yapmıştır?

Hiçbir girişimci anne karnından, başarılı ve usta bir iş insanı olarak çıkmaz. Önemli olan metot, doğru zamanda ve doğru yerde yatırım yapmaktan geçer. Bu nedenle her girişimcinin tıpkı Elon Musk kadar başarılı bir girişimci olma fırsatı vardır. Lakin buradaki önemli nokta, yatırımların doğru bir şekilde yapılmasından geçer. Doğru yatırım, aynı zamanda başarı ve kar demektir.

Yatırım Fırsatlarını Anlayın

Girişimci olmak istiyor, markanızı ya da işletmenizi tüm dünyada bilinir bir hale getirmeyi hedefliyorsanız öncelikle şirketinizin yatırım yapabileceği alanları keşfetmelisiniz. Bir girişimcinin yapabileceği en iyi yatırım, ekip üyeleri, sunacağı ürün ya da hizmet ve liderlerdir. Dolayısıyla yatırım fırsatlarını iyi bir şekilde anlamak gerekir.
Başarılı olacak bir ekiple çalışmak, doğru ekibi seçmek en doğru yatırımdır. Yatırım denilince akla genel olarak gayrimenkul, arsa, arazi ya da mülkiyet yaratacak herhangi bir unsur gelebilir. Oysa en doğru yatırım, girişimci açısından, ekip üyelerini doğru seçmek ve o işi başarabilecek insanlarla çalışmaktan geçer. Gerek kültür, gerek hedef ve gerekse de iş anlayışı bakımından bu ekibin birbirini dört dörtlük bir şekilde tamamlaması gerekir. Çünkü markanın ya da işletmenin potansiyel bir değer yaratabilmesi için değerli insanları içerisinde barındırması gereklidir.

Potansiyel bir değer yaratılmadığı takdirde işletme ya da marka zaman , efor ve para harcayacaktır. Bu da hiçbir girişimcinin istemediği üç temel konudur. Maliyet kaybı bir tek maddi unsurları kapsamamaktadır. Zaman kaybetmek de bir girişimcinin yaşayabileceği en kötü durumlardan biridir.

Yapılan Yatırımlara Odaklanın

Çevrenizdeki firmaların, işletmelerin ya da insanların yapmış olduğu yatırımlara dikkat etmeniz gerekir. En kritik aşama, markanızı ya da işletmenizi halka sunmayı planladığınız zamandır. Bu zaman içerisinde şirketiniz ya da markanızla ilgili bir vizyon algısı oluşturmanız gerekir. Personelleriniz, bu vizyonu tam anlamıyla yansıtabilmelidir.
Günümüzdeki büyük şirketler bir tek ofis yaşamı içerisinde değil, ofis yaşamı dışında da işletmelerini başarılı bir şekilde lanse edebilecek insanlarla çalışmak istemektedir. Gerekli işe alımlarında da tercih etmiş oldukları unsur tamamen bu duruma odaklı olarak gerçekleşir. Bir personel şirket dışında işletmeyi ya da markayı başarılı bir şekilde yönetiyor ve lanse edebiliyor ise o personele yapılacak olan yatırım, doğru bir yatırım olacaktır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.