İyi Bir İlk İzlenim İçin 3 İpucu!

İyi bir ilk izlenim yaratmak yaşamımızın her alanında önemlidir. İş hayatı, yeni tanışılan flört ya da arkadaşlık, aile ilişkileri… Hemen hemen yeni girdiğimiz her ortam içerisinde bıraktığımız ilk izlenimin önemi vardır. Hangimiz ilk görüşte karşımızdaki insana harika bir düşünce, fikir yaratmak istemeyiz ki? İşte bunun için yapabileceğimiz 3 ipucu bulunuyor. Üstelik bunlar, hepimizin yapabileceği ipuçları olarak yer alıyor. Aynı zamanda bu ipuçları araştırmalarla da sabitlenmiş.

Öncelikle bilmemiz gereken ilk şey, karşımızdaki insanın bizi seveceğini düşünmemiz gerektiği. Eğer bu düşünceye sahip olarak ipuçlarını uygularsak, haklı çıkabiliriz. Yapılan araştırmalar da iyi bir izlenim yaratmanın ilk kuralı olarak bunu göstermektedir. Düşünceniz ne ise davranışlarınız da o şekilde gerçekleşir.

1.      İpucu: İyi Bir İlk İzlenim İçin İltifat Et

İltifat etmek ikili ilişkilerde fazlasıyla önemlidir. Herkes övgü almaktan hoşlanır çünkü, kendini değerli hisseder. Eğer karşınızdaki insana onun için ne kadar değerli olduğunu hissettirirseniz, sizinle o kadar çok konuşmak ve aynı ortamda bulunmak isteyecektir. Fakat buradaki püf nokta havadan sudan sebepler ile iltifat etmek değildir. Karşınızdaki insanı araştırmanız gerekir. Araştırmalarınız doğrultusunda iltifatlarınızı gerçekleştirmelisiniz.

Örneğin yeni bir iş görüşmesine giderken patronunuzun özgeçmişini bilmelisiniz ya da başvuru yaptığınız iş yerinin. Elde ettiği başarıları bilmek ve iş görüşmesinde bu başarılardan etkilendiğinizi, yeni başarılara ortak olmak istediğinizi söylemek sizi bir adım ön plana çıkarır. Aynı durum ilk kez görüştüğünüz insan için de geçerlidir. Yaptığı ve keyif aldığı şeyleri bilerek bu noktalarda iltifatta bulunmanız, o kişinin size yaklaşmasını sağlar.

2.      İpucu: Ona Kendinden Bahsettir

Yapılan araştırmalar doğrultusunda insanların yaklaşık olarak günlük konuşmaları içerisinde yüzde 40’lık dilim, ne düşündüğümüzü ve ne hissettiğimizi anlatarak geçmektedir. Yani herkes, günlük yaşamı içerisinde neler yaptığını anlatmaktan keyif almaktadır. Bu nedenle ilk izlenim için yapmanız gereken şeylerden biri karşınızdaki insanın kendisi hakkında konuşmasına izin vermektir. Karşılıklı konuşma içerisinde onun hakkında bilgi edinmek istediğinizi gösteren hal ve hareketlerde bulunursanız, bu o kişinin sizinle konuşmasını tetiklemektedir. İster istemez kendisinden bahsetmek isteyecektir. Bu da iletişimi kuvvetlendiren unsurlardan biridir.

3.      İpucu: Cümlelerinizi Özenle Seçin

Eğer karşınızdaki insanı daha ilk görüşmede etkilemek istiyorsanız, cümlelerinizi doğru seçmeye özen göstermelisiniz. “Bir toplantıda olmak zorundayım” dememelisiniz. Bunun yerine “Bana kendimi harika hissettiren insanlar ile konuşma yapacağım” demelisiniz. “İşim var seni sonra ararım” dememelisiniz. Bunun yerine “Birkaç dakikalık işimden sonra sana tüm zamanımı ayırabilirim” demelisiniz. Bu ufak detaylar, iletişimin kuvvetlendirilmesini sağlar.

Doğru kelimeleri seçmek ve doğru cümleler kurmak hayatımızın her alanında önemlidir. Bu sayede hem kendimizi hem de karşımızdaki insanı motive edebiliriz. Zaman içerisinde de ilişkimizi güçlendirebiliriz. İnsanlar daima kendilerini motive eden kişilerle görüşmek ister. Ne kadar motive edici olursanız, o kadar çok iyi bir izlenim yaratırsınız.