İyi Niyetli Olmak Kader Değil Seçimdir

İnsanlar arasında dolaştığınızda, herkesin iyi bir kalbe, iyi bir niyete sahip olduğunu görebilirsiniz. Aslında herkes iyi bir insandır. Herkes iyi niyetli ve merhametlidir. Fakat insanların bu iyi niyeti kullanmış olduğu kişiler değişmektedir. Yani bir insan size kötü davranıyor ise mutlaka iyi davranmış olduğu bir başkası vardır.

Kural oldukça basit; herkes, herkese aynı iyiliği gösteremez. Bir insanın size farklı davranıyor olması, bir başkasına da farklı davranmasına neden olur. Marlo Morgan şöyle der, “Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir.”

Bu nedenle iyi niyetli olmak kaderiniz değil, seçiminizdir. Kime ne kadar iyi bir insan olacağınızı siz belirlersiniz. Bu durum zaman içerisinde karakterinizin oluşmasında ve kişiliğinizin oturmasında etkilidir. “Benim insanlara karşı çizgilerim var.” diyorsanız eğer aslında demek istediğiniz şudur, “Her insan için göstereceğim farklı bir kişiliğim var.”. Bunun aksini iddia ediyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü herkesin, bir başkasına gösterdiği kişiliği var. Önemli olan ise kendiniz gibi olduğunuz ve davrandığınız insanı bulmakta!

1.      İyi Niyetli Olmak Daima Kazanç Sağlar

İyi niyetli olmak size maddi alanda bir şey kazandırmayabilir belki ama manevi alanda pek çok değerin sahibi olursunuz. Bunların başında bakış açısı kazanmak vardır. Farklı bakış açılarıyla düşünebilmek için niyetinizin ve yüreğinizin iyi olması gerekir. Yalnızca kötü niyetli kişiler kendi doğruları, kendi bakış açıları ve düşünceleri üzerinden insanları yargılayabilir.

2.      İyi Niyetli Olmak Sevgi ve Saygı Getirir

Günümüzdeki ikili ilişkiler içerisinde en büyük problem, sevgi ve saygı değerlerinin eksik olmasıdır. Saygı duymadığınız birini sevemez, sevmediğiniz birine saygı duyamazsınız. Sevgiyi tanımlamak, saygıyı anlamak için niyetinizin iyi olması gerekir. Çünkü niyeti kötü olan birine sevgiyi aşılayamazsınız. Bir başkasını sevmeyi ve sayması ise hiçbir şekilde aşılayamazsınız. Bunun nedeni, kendisinden başkasını görmemesi, görmek istememesidir.

“Benim öncelikle iyi niyetli insanlara ihtiyacım var. İşi bilmeyene iş öğretebilirim ama iyi niyetli olmayanın niyetini değiştiremem.” – Hakan Mengüç

3.      Daima İyi Dostlara Sahip Olursunuz

İyi niyetiniz nedeniyle defalarca kandırılabilir, yalana maruz bırakılabilir, dışlanabilirsiniz. Fakat her zaman için iyi niyetiniz sayesinde kurulan bir çatınız ve kapısı açık olan bir eviniz vardır. Bir ömür boyu yanınızda olacak dostluklara sahip olmanızı sağlayan şey, niyetinizin iyiliği ve güzelliğidir. Temiz bir gönle zarar vermek kimse istemez. Niyetiniz ne kadar iyi olursa, insanlar sizi o kadar çok üzmeye kıyamaz.

4.      Tercih Edilmez Edersiniz

İyi niyetli olmanın belki de en büyük artısı, tercih edilen taraf değil, tercih eden taraf olmanızı sağlamasıdır. Niyetiniz suistimal edilmeye çalışıldığında bunu direkt olarak fark edersiniz ve karşınızdaki kişi kim olursa olsun, bir tercih yapmak istersiniz. Genellikle iyi niyetli olan taraf, karşısındaki insana karşı sonsuz bir taviz ve tolerans gösterir. Fakat her iyi niyetin de bir sonu olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle iyi niyetin tükendiği zaman tercih edilmez, tercih yapan taraf olursunuz.