Kadın Olmak Eksik Olmak Demek Değildir

Tüm kadınlarımızın ve genç kızlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak yazıma giriş yapmak istiyorum. Bu yazımı, 8 Mart kapsamında genç kızlarımıza ve kadınlarımıza, ayaklarının üzerinde durabilmeleri için yazıyorum. Unutmayalım ki, ayaklarımızın üzerinde durmamızı sağlayacak şey, iki bacağımızdır. Bir erkeğe, bir kocaya, bir sevgiliye, bir aileye, yeni çıkan parfüme, markanın yeni makyaj ürününe, sıfır beden olmaya, seksi ve çekici bir kadın olmaya ihtiyaç duymadan da ayaklarımızın üzerinde durabiliriz.

Neşet Ertaş’ın çok sevdiğim bir sözüdür, “Kadınlar insandır. Biz insanoğlu.”

Bu sözü imkanım olsa çevremde gördüğüm herkese söylemek isterdim. Her köşe başına afiş olarak astırmak, insanları ve toplumu bilinçlendirmek… Çünkü günümüz Türkiye’si ne yazık ki kadınlara ve genç kızlara, her şeyden de önce insana saygı duymadan ilerliyor. Her geçen gün bir kadın cinayeti ile yüzleşiyor, her geçen gün aile mahkemelerindeki salonlarda eşinden şiddet gördüğü, eşi aldattığı ya da evliliğinde mutlu olamadığı için boşanma davaları gerçekleşiyor.

Ayaklarınızın Üzerinde Durmasını Bilin

Kadınlara ve genç kızlara en büyük önerim, ayaklarının üzerinde durmasını bilmektir. Kendime zamanında bir söz vermiştim: “Bir erkeğin yapabileceği her şeyi yapabilecek duruma geleceğim ki kimseye muhtaç kalmayayım.”

Araba kullanmayı öğrenin, elektrik kablolarınızı tamir etmeye çalışın, işe gidin ve maddi güç elde edin, erkek gibi yiyin, erkek gibi için, gerektiğinde erkek gibi küfür edin. Erkekler de ev işlerini yapmayı denesin, ütü ne demek öğrensin, makarna suyu kaç dakikada kaynıyor bilsin, çamaşır makinesinde çamaşır rengini ayırarak yıkayabilsin, toplum içinde ya da evde ağlayabilsin, duygusal olabilsin. Toplum, kadın ve erkek olarak ayrılmaya devam ettiği müddetçe, nasıl bir insan olmamız gerektiğini unutacağız. İnsan olmak önemlidir. Bir kadın olarak, bilinçli bir insan olmaksa daha önemli. Çünkü bir kadını eğitmek, bir kadını yetiştirmek, bir kadına güçlü olduğunu öğretmek, gelecek nesli eğitmek, yetiştirmek ve güçlendirmek demektir.

Kadınlık Eksiklik Değildir

Kadın olmanız, bir eksiklik olmadı hiçbir zaman. Erkek olmak da öyle. Kadın olmak; narin olmak olmadı hiçbir zaman. Erkeklik ise güç gösterisi. Önemli olan insan olabilmek ve insanca yaşayabilmekti.

İnsanca yaşamak isterken hayata küstürüyorlarsa sizi, kadınlığın bir eksiklik olmadığını hatırlatın kendinize. Bir şeyi seviyorsanız, istiyorsanız, yapmaya çalışıyorsanız eğer; sevin, isteyin ve yapın. Çünkü hayat herkes için kısadır. Bir ömrü, keşkeler ile geçirmek yerine, deneyin. Denemek, insana hiçbir şey kaybettirmez. Fakat denememek, beraberinde bir ömür boyu pişmanlığı getirir.

Eteğinizi giymek istiyorsanız giyin. Rujunuzu sürecekseniz sürün. Eşiniz istemiyor, aileniz kızıyor, sevgiliniz izin vermiyor, arkadaşlarınız yadırgıyor, sokakta laf atılıyor, çevreniz kötü kötü bakıyor diye etek giymiyor, rujunuzu sürmüyorsanız, kendinize saygı duyulmamasını istiyorsunuz demektir. Bir karakteriniz, bir yaşam biçiminiz ve kaliteniz olmalıdır. Sevdiğiniz ve istediğiniz şeylerden aileniz dahi olsa vazgeçmemelisiniz. Çünkü bu hayat sizin ve sizden başkası da bu hayatı yaşamayacak.

Daima Öğrenin

Hayatınızı daima bir şeyleri öğrenerek geçirin. Ne kadar çok bilgi edinirseniz, topluma ışık tutarsınız. Toplumun gerek ekonomi gerek huzur gerek refah yönünden kadınlara her zaman için ihtiyacı vardır. Erkek işe gidecek, kadın evde kalacak diye bir şey yoktur. Kadın da işe gidecek ve üretecektir. Üreten, kendi ayaklarının üzerinde durmasını bilen ve daima yaşam boyu öğrenme anlayışını benimseyen kadınlara toplumun ihtiyacı vardır.

Sevilmediğiniz bir yeri terk etmeyi öğrenin.

Gerektiğinde ağlamamayı öğrenin.

Sizi yargılayan, sürekli olarak eleştiren birinin sizi sevmediği ile yüzleşmeyi öğrenin.

Bir kişiyi hayatınıza alırken, o kişiye bağlanmamayı öğrenin.

İnsanlara karşı daima bir ince çizginiz olması gerektiğini öğrenin.

Sevmeyi öğrenin. Sevilmemeyi ve sevmemeyi de öğrenin.

Terk edilmeyi öğrenin, terk edememeyi ve terk edildiğinizi öğrenin.

Öğrenin ki, kendi ayaklarınızın üzerinde durun.

Kendi ayaklarının üzerinde duran, mücadele eden ve üreten tüm kadınlara, genç kızlara sevgilerimle…