Kadınlarda Uyku Apnesi Daha Tehlikeli

İnsanların yaşamını derinden etkileyen uyku apnesi kadınlar için çok daha tehlikeli bir durum haline gelebiliyor. Bunun en büyük nedenlerinden birisi, kadınlarda ortaya çıkan belirtilerin daha farklı ve aynı zamanda da daha zor anlaşılır olması. Bir diğeri ise teşhisinin konulmasının daha zor olmasıdır.

Uyku apnesi genellikle yaş ile doğrudan ilişkili diye bilinse de bu inanış pek doğru değildir. Yaşlılık sürecinde uyku apnesi hastalığına yakalanan hastalar daha fazla sayıda olsa da genç yaşlarda uyku apnesi ile karşılaşan çok sayıda insan vardır.

Kadınlarda Uyku Apnesi Horlama Yapmayabiliyor

Genellikle insanlar uyku apnesine yakalandığını horlama belirtisi ile fark ediyor. Uyku süreci içerisinde horlamanın duyulmaması ya da yaşanan rahatsızlığın fark edilmemesi sebebi ile hastanın yanında yatan kişiler bu durumu fark edebiliyor. Ve ardından bir rahatsızlık şüphesi doğuyor. Kadınlar bu belirtiyi hissetme konusunda biraz daha şanssız oluyor. Çünkü kadınlarda horlama olayı erkeklerdeki kadar şiddetli olmamakla birlikte aynı zamanda uyku apnesi olan kadınlarda kimi zaman horlama fark edilemeyecek kadar az düzeyde görülebiliyor.

Uyku Apnesi ve Diğer Uyku Bozuklukları Felce Kadar Gidebiliyor

Son zamanlarda oldukça sık karşılaşmakta olduğumuz uyku apnesi hastalığı aslında hiç de sanıldığı kadar masum değil. Çok daha fazla önemsenmesi ve dikkate alınması gereken bir hastalık. Özellikle kadınlarda tedavi edilmeyen uyku apnesinin felç riski ile yakından ilişkili olduğu bilinmekte. İspanyol Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Derneği felç ile uyku apnesi arasındaki ilişkiyi saptamak için 2014 yılında çalışma yürüttü ve sonucunda bu ilişkinin var olduğu tespit edildi. Kadınlarda uyku apnesi tanı koyulması bakımından daha zor olduğu için tedavisiz kalan uyku apnesi ile felç kalma riski taşınması yine kadınlarda maalesef ki daha fazla oluyor.

Uyku apnesine yakalanan kişilerde uykusunun alınmadan uyanmış olması sebebi ile birçok hastalıkların da görülme riski artıyor. Obez yani aşırı kiloya sahip kişiler uyku apnesine daha çok yakaalnıyor.

Kadınlarda Uyku Apnesi Belirtileri

Erkeklerde olduğu gibi kendini açık ve net bir şekilde ortaya koymayan uyku apnesinin kadınlardaki belirtileri şu şekildedir.

Kadınların horultu sesleri erkekler kadar yüksek değildir. Fark edilmeyecek kadar düşük düzeyde olabilir. Her ne kadar hastanın kendisi tarafından fark edilebilecek bir durum olmasa da uyku sırasında zaman zaman nefes alış verişin durması en yaygın uyku apnesi belirtileri arasındadır. Uyku apnesi belirtilerinin anlaşılabilmesi için hastanın yanında yatan kişiye daha fazla iş düşüyor. Erkeklerin uyku apnesi kolay anlaşılabilir olsa da kadınlar da bu iş biraz zor görünüyor. İşin en üzücü kısmı ise; kadınlarda zor teşhis edilen uyku apnesi hastalığı erkeklerden çok daha ciddi sonuçlar doğurabiliyor.