Kalıcı Öğrenme Duygusal Bir Deneyimdir

Kalıcı öğrenme eyleminin aslında duygusallığımız ile çok yakından ilgili olduğunu hiç düşündünüz mü? Her ikisinin arasından gerçek bir bağ var. Duygusal olarak size ilgi çekici gelen her şeyi çok daha hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Çünkü öğrenme eylemi istenilerek yapıldığında amacına ulaşan bir eylemdir. Aksi halde zorunluluk ile yapılması durumunda elde edilen sonuçlar hiç de tatmin edici olmamaktadır.

Bugüne kadar neden öğrenmekte zorluk çektiğinizi ya da öğrendiklerinizi hızlı bir şekilde unuttuğunuzu merak ediyorsanız, bu sorularınız ile ilgili cevapları bu makalemizde bulabilirsiniz.

Çocuklarınızın Başarısızlık Sebebini Sorgulayın

En hızlı ve kalıcı öğrenme çocukluk yaşlarında gerçekleşmektedir. Bu sebeple çocukluk dönemindeki öğrenme sürecine göz atarak konun çok daha anlaşılabilir olmasını sağlayacağız.

Gün geçtikçe çocuklarda hiperaktiflik, dikkat eksikliği, odaklanamama ve başarısızlık şikayetlerinde artış görülmektedir. Psikologlar bunun sebebini, çocukların ilerleyen teknolojiler sebebi ile artık sorgulama yeteneklerini çok daha erken yaşta keşfetmelerine bağlıyor. Kendilerini, hayatlarını ve isteklerini sorguluyorlar. İstemedikleri bir şeyi yapmaları durumunda da o konuda başarı sağlamaları mümkün olmuyor. Her ne kadar siz ebeveynler olarak zorlamayı ve baskı kurmayı sürdürseniz de onlar mantıklarının almadığı bir şeyi tüm gücünü verse de yapamıyorlar. Eğer çocuklarınız bir konuda başarı sağlayamıyorsa bunun sebebini sorgulayın. Kim bilir belki de altından sizler çıkacaksınız.

İlgi Duymak Merakı, Merak da Kalıcı Öğrenme Şeklini Getirir

Herhangi bir konuya ilgi duyduğunuzda onunla ilgili merak duygunuz da otomatikman ortaya çıkar. Artık o konudaki sorular beyninize kendiliğinden gelir. Ve bu sorulara cevap almak için de öğrenme duygunuz zirveye ulaşır. Bu üç kavram sıralıdır ve birbirlerini çağırır. Önce ilgi duymak sonra merak etmek ardından ise merak ettiklerinize cevap bularak öğrenmek. İşte bu deneyim sürecini yaşayarak öğrendiğiniz her şey sizin başarı sağlamanızı mümkün kılacak olan hususlar olacaktır. Ayrıca öğrendikleriniz de kalıcı bir sistem dahilinde olacağı için ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda size destek olmaya her daim hazır olacaktır.

Zorla Öğretilenler Zamanla Yok Olur

Öğrenme çağımızın en zirvede olduğu yaş diliminde zorlan bir şeyi öğrenmek çok daha kolay olabilir. Çok daha kolay dedik. Evet! Ancak bu kıyaslama diğer yaşlardaki zorlan öğrenme eylemine göre yapılmıştır. Her ne kadar çocukluk döneminde olan çocuklarınızı kendi idealleriniz doğrultusunda eğitmek isteseniz ve bu konuda gerekli zorlamaları yapsanız ve hatta çocuğunuz söz dinleyen ve sizin zorladığınız konularda başarı elde etmek için kendini zorlayan bir çocuk olsa da sadece çabalamak ile kalacaktır. Bu şekilde gerçek bir başarı asla gelmeyecektir. Peki yapmanız gereken şey nedir? Çocuğunuzun ilgi duyduğu konuları keşfetmesi için elinizden gelen çabayı sarf etmek.  Müziğe olan bir yatkınlığı varsa ve bu konuda merak ettikleri varsa önünü kesmeyin. Ya da aynı şekilde resim ve spor dalları için de aynı durum geçerli.

Öğrenmenin en hızlı şekilde gerçekleştiği çocukluk dönemi için verdiğimiz bu örnek, yetişkin bireyler için de aynıdır. Kalıcı öğrenme yeteneğinin duygusal ilgi ve merakla mümkün hale gelen bir deneyim olduğunu asla unutmayın.