Kaliteli Bir Yaşam İçin Küçük Sırlar

Kaliteli bir yaşam sürmeyi hepimiz isteriz. İstemek ile kalmayıp bizzat bu kaliteli yaşamın içinde yer almak isteyenler için küçük sırların olduğunu Demartini Enstitüsü’nün kurucusu, eğitimci, araştırmacı ve yazar olan Dr. John Demartini’den öğrendik. Öğrendiklerimizi sizler için özetleyip keyifli bir yazı oluşturmayı hedefledik.

Yazımızın devamında, günlük hayatınıza kolaylıkla dahil edebileceğiniz kaliteli bir yaşam için minik sırları bulabilirsiniz. Her daim kaliteli yaşamınızın yönetmeni olmanızı dileyerek derlediğimiz notları sizler ile paylaşıyoruz. Bir ömür boyu işinize yarayacağını düşündüğümüz bu bilgileri not almak için kağıt, kaleminiz yanınızdaysa sizler de hazırsınız demektir.

Yapmaktan Zevk Aldığınız Şeyler Neler? Emin misiniz?

Aklınıza geldikçe ve mümkün olduğunca sık aralıklarla, yapmaktan en zevk alacağınız şeylerin neler olduğu sorusunu sormanız ile birlikte kaliteli bir yaşam sürme çalışmalarına başlamış oluyorsunuz. Yaşamınızın kaliteli olması için yaptığınız işlerden zevk almanız ve keyif alarak yapmanız son derece önemli. Çoğu zaman hayatın koşuşturmasına öylesine dalıyoruz ki bu soruyu kendimize bu soruyu sormak aklımıza bile gelmiyor.

Para Kazanma Yönteminiz Size Uygun Olmalı

Hayatımızı devam ettirebilmek için para kazandıracak işler ile uğraşmamız gerekiyor. Belki evimiz kendimizin olabilir ve kira derdimiz olmayabilir. Ancak gıda ve giyim gibi bazı temel ihtiyaçlarımız var. Tüm bu ihtiyaçlarımız ise para gerektiriyor. Bu bilinci bir kenara bırakarak zorunluluk kısmını şimdi bir kenara bırakalım ve aynı konuyu yine ele alalım. Ne ile zaman geçirmekten zevk alıyorsunuz? Zevk alarak yaptığınız bu şeylerden nasıl para kazanabilirsiniz? Hobilerinizi gelir kapısına dönüştürmeniz nasıl mümkün olabilir? İşte tüm bu soruların cevaplarını bulduğunuzda hayatınızdaki her günden ayrı bir keyif almaya başlayacaksınız. Kaliteli bir yaşam için zevk aldığınız işlerden para kazanmanız da önemli bir faktör.

En Çok İstediğiniz Şeyin Olması İçin Bugün Yapmanız Gerekenler

Her gün hayallerinizi arzularınızı ve isteklerinizi hatırlayarak güne başlamalısınız. Bu düşünceler size, öncelikle o gününüzün pozitif geçmesi gereken enerjiyi sağlayacaktır. Ardından ise en çok istediğiniz şeylerin gerçeğe dönüşmesi için neler yapmanız gerektiği sorusunu kendinize sormalı ve bunun için 5 temel madde belirlemelisiniz. Düzenli olarak istekleriniz ve arzularınız konusunda atacağınız bu adımların büyük ya da küçük olmasının hiçbir önemi yok. Eninde sonunda hedefe varmanızı sağlayacaktır. Kaplumbağa ile tavşan hikayesini hatırlayın. Tavşan gibi umursamaz davranıp yolda dinlenirken hedefe varamamayı mı yoksa kaplumbağa gibi küçük adamlarla ama son derce kendinizden emin, istikrarlı adımlar ile yol alarak hedefe ilk varan olmayı mı istersiniz?

Yaptıklarınızı Günlük Olarak Değerlendirin

Her gün yaptığınız ve hayatınıza olumlu ya da olumsuz şekilde yön veren önemli işlerinizi düşünün. Yaptıklarınız size ne kazandırdı veya ne kaybettirdi. Bir daha aynı durum olsa ne yapardınız? Aynı şeyi mi yoksa başka bir alternatif yolu mu tercihe derdiniz? Günlük analizleriniz ile beyninize yer eden mantıklı kararlar sayesinde bir dahaki ona benzer durumlarda vereceğiniz tepkiler çok daha sağlıklı olacaktır. Kaliteli bir yaşam günlük tekrarı kesinlikle hak eder.