Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan Sınava Girecekleri Sevindiren Tavsiye!

kamu-denetciligi-kurumundan-sinava-girecekleri-sevindiren-tavsiye

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından sınava girecek olan ancak nüfus cüzdanını kaybetmiş olan kişilerle ilgili ilginç bir tavsiyede bulunuldu. Kurum, nüfus cüzdanını kaybetmiş olan adaylara bir kolaylık tanınması amacıyla nöbetçi nüfus müdürlüğü adında bir uygulamanın devreye alınması tavsiyesinde bulundu.

KDK’dan Sınava Girecekler için Hayat Kurtaran Tavsiye

kamu-denetciligi-kurumundan-sinava-girecekleri-sevindiren-tavsiye

KDK olarak kısaltılan Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından İçişleri Bakanlığı’na ve ÖSYM olarak bilinen Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne düzenlenen bütün sınavları içine alacak şekilde sınav merkezleri bünyesine nöbetçi nüfus müdürlüğü hizmetinin verilmesi tavsiye edildi. Sınava girecek adayların nüfus cüzdanlarını kaybetmeleri halinde yaşadıkları zorluklardan ve sınava girememelerine kadar giden süreçten yola çıkarak bir tavsiye sunan Kamu Denetçiliği Kurumu tüm sınav merkezleri için yaptığı öneride nöbetçi nüfus müdürlüğü uygulamasından bahsetti.

Bir Adayın Başvurusu KDK Tarafından Değerlendirmeye Alındı

kamu-denetciligi-kurumundan-sinava-girecekleri-sevindiren-tavsiye

Geçtiğimiz İstanbul’da yaşayan bir kişi KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı’na gitti. Sınav yerinin yakınlarına geldiğinde nüfus cüzdanını düşüren bu kişiye sınavdaki görevliler tarafından en yakın kaymakamlığa giderek geçici sınav belgesi alması söylendi. Bu söylem üzerine Fatih Kaymakamlığı’na giden kişi kurumun kapalı olduğunu gördü. Daha sonra E – Devlet sistemi üzerinden kimlik bilgilerinin yer aldığı belgenin çıktısını aldı. Ehliyeti de yanında olmak suretiyle tekrardan sınav yerine geldi. Ancak sınava girmesine bu belgelerle izin verilmedi. Aday KPSS’ye giremediği için Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru yaptı.

İnceleme Kapsamında ÖSYM’den Yazı Geldi

kamu-denetciligi-kurumundan-sinava-girecekleri-sevindiren-tavsiye

Kamu Denetçiliği Kurumu adayın başvurusunu değerlendirmeye alarak incelemelerde bulundu. İncelemeler devam ederken ÖSYM tarafından KDK’ya bir yazı yollanarak resmi mesai günleri ve saatlerinin haricinde olan zaman dilimlerinde nüfus müdürlüklerinin açık olmamasından kendilerinin sorumlu olmadığı, açık tutulmasını sağlamak gibi bir yükümlülüklerinin de olmadığı bildirildi. ÖSYM’nin aynı yazısında nüfus müdürlüklerinin sadece KPSS Orta Öğretim – Ön Lisans ve YKS gibi katılımın en yoğun olduğu sınavlarda açık olduğu bilgisine de yer verildi.

Kamu Denetçiliği Kurumu Başvuru Sahibinin Taleplerini Reddetti

kamu-denetciligi-kurumundan-sinava-girecekleri-sevindiren-tavsiye

ÖSYM tarafından Kamu Denetçiliği Kurumu’na yollan yazıda sınav yerine sınav saatlerinde ve kimlik belgesi yanında olmaksızın gelen adayların binaya alınmamasının mevzuatlara uygun olduğu, nüfus müdürlüklerinin resmi olarak bilinen mesai saatleri ve günleri haricinde açık olmasına İçişleri Bakanlığı’nın karar verdiği Bakanlığın uygun bulması halinde müdürlüklerin açık tutulmasının mümkün olduğu belirtildi. Öte yandan Kamu Denetçiliği Kurumu başvuru sahibinin sunduğu gerekçelerden dolayı yeniden sınava alınması, uğradığı maddi ve manevi zararların tazmin edilmesi ve ilgili kişiler hakkında yasal işlem yapılması konulu taleplerini reddetti.

İncelemeden Sonra KDK Bir Karara Vardı

kamu-denetciligi-kurumundan-sinava-girecekleri-sevindiren-tavsiye

İncelemenin sonucunda Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından bir karar verildi. Kararda her yaştan kişilerin her durumda nüfus cüzdanlarını kaybetme olasılıklarının bulunduğu, bu sebeple sınavlara girecek olan adayların sor durumda kalmamaları ve sınavlarına girebilmelerinin sağlanması için sınavlar sırasında nöbetçi nüfus müdürlüğü uygulamasına geçilmesinin gerekli olduğu belirtildi.