Kanser Hastalarına Müjdeli Haber! Artık Saçlar Dökülmeyecek!

Kanser yeterince ağır ve mücadele etmesi zor bir hastalıkken bu hastalığın tedavisinde en çok saç dökülmesi hastaların moralini bozuyor. Eskiden şartlar gereği kemoterapi tedavisi gören hastaların saçları dökülüyordu. Saçların dökülmesini engelleyecek bir mekanizma bulunmadığı için çoğu hastayı hastalığın ilerleyişi değil kemoterapi ile birlikte yaşayacakları korkutmuştu. Ancak bilim insanları uzun zamandır kanser tedavisi ve şartların iyileştirilmesi hakkında önemli çalışmalar yapıyorlar. Yeni geliştirilen saç derisi soğutma cihazları ile birlikte tedavinin seyri tamamen değişti. Çoğu hastanın psikolojik anlamda büyük çöküntüye girdiği saç dökülmesi sorunu artık yeni geliştirilen teknolojiler ile birlikte tarihe karışıyor.

Tıp dünyası için son derece önemli olan bu gelişme JAMA Dergisi ile yayınlanmış oldu. İlk olarak 2017 yılında hayata geçirilen çalışma günümüzde geliştirme amaçlı hala devam ediyor. Bu konu Profesör Doktor Uslu önemli değerlendirmelerde bulunurken çalışmanın detayları hakkında bilgi verdi.

Pek Çok Kanser Türünde Sonuç Sağlıyor

Kemoterapi alarak bu cihazı kullanan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Günümüzde neredeyse tüm hastanelerde cihaz kullanılmaya başlandı. Özellikle meme kanserli olan hastaların tedavisinde yüzde 70 ile yüzde 90 oranında sonuç verdiği saç dökülmelerinin yaşanmadığı öğrenildi. Ancak karşılaştırma yapıldığı zaman bu cihazı kullanmayan hastaların saçlarının döküldüğünü görmek etkili bir cihaz olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Doktorlar cihazların verdiği sonuçları önemsediklerini ve kullanımının yaygınlaştırılmasını istediklerini dile getirdiler. Etkin bir teknikle üretildiği ve herhangi bir yan etkisinin olmadığı yapılan çalışmalarla gözler önüne serildi. Amerikan FDA kuruluşu tarafından onaylanan cihazlar özellikle psikoloji anlamında çöküntüye giren hastaların morallerinin düzeltilmesi açısından son derece önemli görünüyor. Kendilerini iyi hisseden hastaların tedaviye çok daha hızlı cevap vereceği düşünülüyor.

Kent Onkoloji merkezinde bulunan en gelişmiş teknolojiye sahip olan cihazın diğer tedavi merkezlerinde de yaygınlaştırılması bekleniyor. Hastanın isteğine göre tedavi aşamasında kullanılıyor. Cihazın kullanımı son derece basit. Başa göre ayarlanarak takılan küçük bir aparat bulunuyor. Bu aparattan soğuk hava üfleniyor ve dondurma işlemi gerçekleştiriliyor. Saçlı olan bölgeye uygulanan sistemde damarlar büzüşmeye başlıyor. Kemoterapi uygulanacak olan bölgeye ulaşması sağlandıktan sonra damarlar soğuğun etkisi ile birlikte büzüşmeye başlıyor. Böylece kemoterapi ilacının saç derisine ulaşması engellendiği için yaşanacak yan etkiler ortadan kaldırılmış oluyor.

Kask şeklinde olan bu cihazın kullanımı kemoterapi tedavisi başlamadan kısa bir süre önce başlıyor. Saç dökülmesine neden olan kemoterapinin verildiği pek çok kanser türünde başarılı sonuçlar verdiği tespit edildi. Başarı oranı kemoterapinin seviyesine göre değişiklik gösteriyor. Ancak bazı türlerde kesinlikle kullanılmadığı özellikle doktorlar tarafından belirtiliyor. Bu süreçte hematolojik malignitesi olan hastalarda, baş ve boyun kanseri türlerinde ve hastalıkla birlikte soğuk alerjisi ya da soğuk aglütinin hastalığı olan kişilerde özellikle kullanılmadığı belirtildi. Günümüzde büyük bir buluş olarak değerlendirilen cihazın geliştirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.