Karanlık Korkusu Niktofobi Neden Olur?

En sık karşılaşılan korkulardan bir tanesi Niktofobi yani karanlık korkusudur. Çok az insan karanlıktan korkmaz. Çoğunluğun karanlıktan korkmasının ise bilimsel anlamda gayet mantıklı açıklamaları var.

Niktofobik olanların bu fobiye sahip olmalarının altında yatan nedenler farklılık gösterebilir. Şimdi sizlere sunacağımız karanlık korkusu neden olur ile ilgili maddeleri okuyarak sizler de karanlık korkunuzun nedenine cevap bulabilirsiniz.

Çocukluktan Kalan Travmalar Karanlık Korkusu Yaratabilir

Çocukluk dönemlerimizde karanlık bir ortamdayken hiç tahmin etmediğimiz bir ses duymuş olabilir ya da herhangi bir olay yaşamış olabiliriz. Ani irkilme sebebi ile beynimize yer eden o tanımsız korku artık bir ömür boyu bizi etkisi altına alıyor olabilir.

Özellikle annelerin çocuklarını yetiştirirken farkında olmadan yaptıkları büyük bir yanlış vardır. Bu yanlış ise; çocuklar uyurken onların gece karanlıktan korkmaması için ışığı açık bırakmasıdır. Daha korku kavramı ile tanışmamış olan çocuklara böyle bir yaklaşım uygulanmazsa korku tanımın içerisine karanlıktan korkmak belki de hiç girmeyecektir.

Karanlık Korkusu Atalarımızın Mirası Olabilir

Eski çağlarda, daha elektriğin icadı ortada yokken ve atalarımızın mağaralarda yaşamakta olduğu günleri ele alalım. Güneç batıp karanlık çöktüğü zaman mağaralarında yaşayan atalarımız doğadan onlara gelebilecek olan birçok saldırıya karşı savunmasız kalmaktaydı. Örneğin bir çakalın ya da kurdun mağaraya girişini görme şansları yoktu. Sadece ses takibi yapabilirdi ve her an tetikte olması gerekirdi. Karanlık korkusu bu açıdan bakıldığında gayet mantıklı geliyor değil mi?

Hayatı sürdürebilmek için karanlıktan korkmam ve gün ışığının olmadığı zamanlarda sürekli tetikte olmak atalarımızın hafızalarına o kadar kazınmış ki, belki de bize bu korku onlardan miras kalmış olabilir.

Çok Gelişmiş Olan Kontrolcü Karakterimiz Karanlık Korkumuzu İlerletebilir

Karanlık korkusunun da seviyeleri var. Kimileri kısa süreli bir karanlıkta feryadı koparırken kimileri uzun süren karanlıkta korku duymaya başlayabilir. Sizin karanlık korkusu seviyeniz oldukça yüksekse biraz kişiliğinizi sorgulamamız gerekiyor. Çok mu kontrolcü bir kişiliğe sahipsiniz? Cevabınız evet ise karanlık ortamlarda kontrolün tamamen sizin elinizden çıkıyor olmasına karşı hissettiğiniz tedirginlik karanlık korkunuzu da ilerletiyor olabilir.

Karanlık korkunuz eğer çok rahatsız edici boyutlara ulaşmışsa ve hayatınızda birçok zorluklara sebebiyet veriyorsa, böyle bir durumda yapmanız gereken ilk şey önce karakterinizi sorgulamak ardından ise karakterinize uygun kişisel gelişim seanslarına katılmalısınız. Kişisel gelişim dersleri denildiğinde çoğumuzun aklına ödeme yapılarak sahip olunabileceği gelmektedir. Ancak günümüzde internet ortamında ücretsiz bir şekilde bulabileceğimiz çok sayıda kişisel gelişim dersleri ve programları var. Dünyaca ünlü psikologlar ve NLP uzmanları tarafından sürdürülen ücretsiz kişisel gelişim programlarına kayıt yaptırarak karanlık korkusu konusunda destek alabilirsiniz.