Kariyer Hedeflerinizin Önündeki Engel: Plato Etkisi

Kariyer hedeflerinizde doğru adımlar atabilmek için kişisel gelişiminize de önem vermeniz gerekiyor. İş yaşamı ve kariyer hedeflerinde, kişisel gelişim daima ön plandadır. Kariyer hedeflerine ulaşma konusunda en büyük engellerden biri “Plato Etkisi” terimidir.

Plato Etkisi Nedir?

Plato etkisi, sık sık tekrar eden olay ve durumlar karşısında ortaya çıkmaktadır. Hafızanın kısa süreliğine işlevini yitirmesi ve bunun sonucunda kısa süreli hafıza kaybı oluşmasına plato etkisi denmektedir. İş hayatında rutin hale gelen, sık sık tekrarlanan ya da mecburen kabullendiğiniz hoşunuza gitmeyen pek çok şeyin nedeni, plato etkisi olabilir. Plato etkisi, iki temel üzerine kuruludur. Bu iki temel; alışmak ve kabullenmektedir. Alışılan durumlara karşı direnç göstermez, kabullenir ve önemsemeyiz. Bu durum iş yaşamını oldukça etkiler. Kariyer hedeflerini yerine getirebilmek için plato etkisinden kurtulmak ve plato etkisindeyken neler yapabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Hedeflerinizi net bir şekilde koyar, kendinize bir yol haritası oluşturur, adım adım planlarınızı yaparsanız plato etkisinden kurtulursunuz. Kimse mükemmel değildir, herkes hata yapabilir. Fakat sürekli olarak hata yapıyorsanız, daha az hata yapmaya çalışın. Sürekli hata yapıyor ve dikkatinizi toplamakta zorlanıyorsanız, plato etkisinde olabilirsiniz. Önünüze koymuş olduğunuz hedeflerden ne olursa olsun vazgeçmemelisiniz. Kendinize her gün hedeflerinize ulaşacağınıza dair söz verebilirsiniz. Bu sayede kişisel ve zihinsel gelişiminize katkıda bulunursunuz. Sınırları olabildiğince zorlamaya çalışın. Sistematik ve planlı olmayı unutmayın. Sistematik ve planlı olmak, plato etkisinin iki baş düşmanıdır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.