Kariyer Yolu Belirlerken Ne Yapmalısın?

Herhangi bir bireyin iş yaşamındaki hedeflerine ulaşması için seçtiği yollara kariyer yolu denmektedir. Bireyler, kariyer yolu belirlerken genelde kendi ideallerine, hobilerine, ilgi alanlarına ve yatkın olduğu becerilere göre bir kariyer planı oluşturur. Bu plan doğrultusunda kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlenir. Bireyin görevi bu hedefleri zamanında yerine getirmektir.

Günümüz iş dünyası göz önüne alındığında kariyer planlamak bir öneki yıllara göre daha zor gelebilir. Kariyer planlama aşamasında en şanslı olan kuşak X kuşağıydı. Y ve Z kuşakları ise X kuşağına göre daha şansız olarak yer alıyor. Çünkü, artan iş fırsatları, şirketlerin beklentileri ve sürekli olarak yaşanan teknolojik gelişmeler iş dünyasını derinden etkiliyor.

Peki tüm bu durumlar göz önüne alındığında, hayat boyunca kariyer değişikliği yapmadan doğru bir kariyer yolu nasıl oluşturuluyor? Soruyu daha da kişiselleştirmek gerekirse, doğru bir kariyer için yolunuzu nasıl seçmeniz gerekiyor?

Büyük Düşün, Küçük Adım At

Kariyer yolu oluştururken büyük düşünmeli fakat hedefleriniz için küçük kararlar vermelisiniz. Büyük kararlar almak ve büyük adımlar atmak, sonu hüsranla biten ve telafi edilemeyecek hatalar yapmanıza neden olabilir. Üstelik büyük kararlar alındığında önünüze gelen fırsatları değerlendirmekte de zorlanırsınız. Çünkü hedefleriniz, emeğiniz, verdiğiniz zaman açısından büyük adımlarınızdan geri dönmek daha zor olur. Bu nedenle küçük adımlarla büyük hayallere, hedeflere ilerlemek daha doğrudur. Bu sayede karşınıza gelen fırsatları değerlendirmeniz de daha kolay olur. Bir adımı tamamladıktan sonra diğer adıma yönelirken ufak girişimler yapmaktan korkmazsınız. Bu sayede stres ve endişe seviyeniz de daha az olur.

Bir diğer deyişle, ana odaklanmanız gerekir. Şu an neredesiniz? Ne yapıyorsunuz? Söz konusu kariyer yolu olunca elbette geleceğinizi düşünmeniz gerekir fakat şu anda ne yaptığınızı bilmek, ne yaptığınızı görmek ve sonucunu tahmin etmek daha önemlidir. Çünkü, atılan her küçük adım geleceğinize yön verir. Uzmanlar, alınan kararların etkisinin ilk 6 dakika içerisinde gerçekleştiğini ve tam olarak alınan faydaların ise 6 ay sonra gerçekleştiğini söylemektedir.

Network Ağınızı Koruyun

İş hayatının can damarı network, yani iş ağıdır. Sağlam bir iş ağınız varsa, bağlantılarınızı daima korumanız gerekir. Bu nedenle hayatınızda, hayatınızı şekillendirecek kişilerin yer almasına özen gösterin ve bu kişilere karşı nazik, kibar olun. Referans isteyebileceğiniz, finansal alanda destek bulabileceğiniz, sizi seven ve destekleyen, motivasyonunuzu arttıran insanlar daima çevrenizde bulunmalıdır. Çünkü herhangi bir hatanızda ya da yanlışınızda, sizi destekleyecek olan ilk kişi onlardır ve iş hayatında bu kişiler, paradan daha değerlidir.

İş ağının yanı sıra kendinize de değer ve önem vermeyi unutmayın. Başarılı bir kariyer yolu için en büyük destekçinin “kendiniz” olduğunu unutmayın. Kariyer hedeflerinizdeki tüm kararlarınızdan mesuliyet duyacak kişi siz olacaksınız. Faydalarını da zararlarını da sizden başkası görmeyecektir. Bu nedenle kendinize fayda sağlayacak aktiviteler içerisinde bulunmaya özen gösterin. İş hayatında verdiğiniz değeri, özel hayatınıza da gösterin. İş ve özel yaşam dengesini kurduğunuz bir hayata sahip olun. İş yaşamında başarılı olmanın altın kurallarından biri de özel yaşamdaki huzura ve mutluluğa kavuşmaktır. Bu nedenle çevreniz kadar kendinizin de bir değeri olduğunu unutmayın.