Kariyer Yolunda Y Kuşağı Nasıl Doğru Seçim Yapar?

Günümüz iş dünyasında Y kuşağının hakim olduğunu söylemek doğru olacaktır. Y kuşağı bireyler 16 ile 45 yaş arasında bulunan kişileri kapsamaktadır ve çevremize şöyle bir baktığımızda etrafımızın onlarla çevrili olduğunu görebiliriz.

İş dünyasından giderek azalan X kuşağı, yerini Y kuşağına bırakmaktadır fakat Y kuşağı için de kariyer yolu belirlemek, X kuşağına göre daha zordur. Fırsatlar, yenilikler, teknoloji ve günümüz iş dünyası göz önüne alındığında Y kuşağı için pek çok seçenek olması, şirketlerin eskiye nazaran daha seçici davranması, bireylerin hem kariyer hedeflerini hem de hayallerini etkilemektedir. Çok sayıda iş fırsatı, seçici şirket varken, tercih yapmak ve doğru kariyer yolunu oluşturmak daha zor olacaktır. Peki Y kuşağı bireyler, başarılı ve doğru bir kariyer yolu belirlemek için ne yapmalıdır?

Çalışma Alanı, Şekli ve Finansal Hedefler

Y kuşağında bulunan bireylerin öncelikle belirlemesi gereken şey, çalışma alanlarının ve şekillerinin nasıl olması gerektiğidir. Bireyler, uzman oldukları alanı bilirse (ya da uzmanlaşmak istediği alanı) kariyer yolu belirlemek daha kolay olacaktır. Uzman olunan ya da uzmanlaşmak istenilen alanı bilmek, çalışma şeklini de bilmeyi sağlar. Örneğin finansal veriler konusunda uzmanlaşmak isteyen birinin kapalı ofis ortamında çalışması uygunken, tüketicilerle birebir iletişim kurmak isteyen birinin açık ofis ortamında çalışması daha iyi olacaktır.

Seçilen uzmanlık alanı beraberinde çalışma şeklini de getireceği için birey öncelikle hangi alanlara ilgi duyduğunu ya da hangi alanda daha yatkın olduğunu bilmelidir. Buna ek olarak, kariyer seçimi yapılırken somut finansal hedefler de koyulmalıdır. Bu uzmanlık alanını edindiğinizde size sağlanacak olan maaş aralığını bilmek, hedeflerinizi koyarken kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Günümüz iş dünyasında sahip olduğunuz beceriler önemlidir ve her uzmanlık, daha fazla para kazanmanızı sağlar. Örneğin, şirket içerisinde kimsenin sahip olmadığı bir beceriye sahipseniz, bu beceriniz maddi ve manevi teşvikler ile ödüllendirilecektir.

Kendine Zaman Ayır

Eğitim aldığınız yılların oldukça kıymetli olduğunu unutmamalısınız. Bu yıllar, iş hayatına göre daha fazla zamana sahip olduğunuz yıllar olacaktır. Bu yıllar içerisinde ne yapmak istediğinize daha kolay karar verebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda geri dönüş yapmak ya da kariyer değişiminde bulunmak daha zor olacaktır. Bu nedenle ne istediğinizi anlamak ve ne yapmak istediğinizi bilmek için kendinize mutlaka zaman ayırmalısınız. Bu ayırdığınız zaman dilimi içerisinde sizi geliştirecek etkinliklere, aktivitelere katılmanız, hem kişisel gelişiminize fayda sağlayacak hem de iş hayatına olan bakış açınızı etkileyecektir. Farklı bakış açılarına sahip olmak her zaman iyidir.

Kendi potansiyelinizin farkına varmak için “öz değerlendirme” yapmayı ihmal etmemelisiniz. Öz değerlendirme yapabilmek, hem hatalarınızın hem de doğrularınızın farkına varabilmektir. Başarılı ve başarısız olduğunuz alanları bilmek ve bunları bilerek yola çıkmak, yolu önceden görmek anlamına gelir.