Karlar Ülkesinde Gibi Hissedebileceğiniz Buz Oteller

Tatil denilince akla hep lüks otellerde, sıcacık güneşin altında vakit geçirmek gelebilir. Fakat tatil yapmak için illa yaz mevsimini beklemeniz gerekmiyor. Dünya üzerinde birbirinden farklı konseptlerde yer alan birçok otel yer alıyor. Farklı konseptiyle dikkat çeken oteller listemizde bu sefer buz oteller var. “Buz otelde neyin nesi?” demeden önce bu oteller hakkında bilgi edinmeniz için hazırladığımız bu yazı sonunda bu otellerden birinde kalmak isteyeceksiniz.

Ufak bir hatırlatmayla yazımıza giriş yapalım. Buz otel demek, tamamı buzdan yapılan otel demektir.

Jukkasjärvi Ice Hotel

Aralık ayı ile Nisan ayı arasında tatil yapabileceğiniz bu otel Kuzey Kutup Dairesi’nin 200 km. uzaklığında yer alıyor. İsveç’te bir kasabada bulunan bu otelin pencereleri bile buzdan yapılmış durumda. Jukkasjärvi Ice Hotel aynı zamanda Dünya’daki en büyük buz otel olarak da bilinmektedir.

Her yıl 60.000 kişinin ziyaret ettiği bu otel çeşitli etkinlikleriyle de misafirlerine en kaliteli hizmeti veriyor.

Sorrisniva Igloo Hotel

Eskimoların yapmış olduğu evlere iglo denildiğini bilirsiniz. Bu otelin tasarımı da Eskimolar tarafından yapılan İglo evlerine benzemektedir. Norveç’in Alta kasabasında yer alan bu  otelde kalmak isteyenlere sauna hizmeti verildiğini ve termal uyku tulumlarında sıcacık bir uyku hizmeti sunulduğunu belirtmek isteriz. Otel tarafından kızak turları gerçekleştiriliyor. Bu kızaklar Husky cinsine mensup köpekler tarafından çekiliyor. Buz oteller içerisinde ikinci en büyük otel olarak biliniyor.

Hotel of Ice

Buz otelleri yalnızca Kutuplarda olur diyorsanız büyük bir yanılgıya düştüğünüzü söylemek isteriz. Buz oteller yalnızca Kutuplarda yer almıyor. İşte size bunun bir kanıtı! Romanya’da bulunan bu otel Doğu Avrupa Bölgesi’nde yer alan tek buz otel olarak yer alıyor. Bu otelde yer bulabilmek için rezervasyonunuzu aylar öncesinden yapmanız gerekiyor.

Arctic Resort Kakslauttanen

Konforu ile ünlenen Arctic Resort, Finlandiya’da yer alıyor. Kuzey Kutup Dairesi’ne 250 km. uzaklıkta bulunuyor. Eğer bu otelde konaklamak istiyorsanız uçuşunuzu Ivalo Havalimanı’na almalısınız. Otel bu havalimanına yaklaşık 30 km. uzaklıkta yer alıyor.

Otelin tasarımına bakıldığında Eskimo evlerinden oluştuğunu görebilirsiniz. Eskimo evlerinin üzerine cam tavanlar yerleştiren bu otel geceleri Kuzey ışıklarını izleyerek rüyaya dalma imkanını sizlere sunuyor.

Snow Village

Yine Finlandiya üzerinde bulunan bir buz oteli ile karşılaşıyoruz. Snow Village yani Türkçe karşılığı olarak “Kar Köyü”, her yıl 15.000 ton kar ve 300 ton kristalin bir araya getirilmesiyle oluşturuluyor. Lüks buz otelleri içerisinde yer alan Snow Village misafirlerine buzdan yapılmış kar odaları, süit odaları, buz restoranları ile hizmet veriyor. Birkaç kadeh içki içmek isteyen müşterilerine özel olarak da buzdan barını hizmete sunuyor. Otel her yıl 30 adet oda inşa ediyor. Bu odalar her yıl önceden rezervasyonla doluyor. Snow Village buzdan otelinde yer bulabilmek için aylar öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.