Karşınızdaki İnsanı 7 Saniyede Etkilemenin 7 Yolu

Yaşamımız boyunca sürekli olarak birileri ile iletişim halinde olacağız. İnsanlar ile iletişim kurmak ve yeni kişiler tanımak oldukça heyecan vericidir. Bu heyecan nedeniyle ilk tanışma sırasında pek çok kişi yanlış hareketler içerisine girebilir. Kim ne derse desin ilk intibah fazlasıyla önemlidir. Bir insan, sizi her zaman için ilk görüşmenizdeki halinizle yorumlayacaktır. “İlk tanıştığımızda böyle değildin” klişesinin ortaya çıkmasının nedenlerinden biri de budur. Her insan, tanıştığı insanın ilk günkü gibi kalmasını ister. Fakat bu, imkansızdır.

Kiminle iletişim kuracağımız fark etmeksizin bir insanın hakkımızda olumlu ya da olumsuz bir düşünceye ulaşması için 7 saniyeye ihtiyacı vardır. Bu gerek iş görüşmesinde gerek arkadaşınızı ikna etme çabanızda ya da hoşlandığınız kadını/erkeği etkileme şeklinizde de geçerlidir. Bu 7 saniyeyi çok iyi bir şekilde değerlendirmeniz gerekir. Bunun için verimli olmalı ve aktif bir şekilde rol almalısınız. Heyecanınıza yenik düşmeden önce karşınızdaki insanı 7 saniyede etkilemenin 7 yolu ile tanışmalısınız!

1)     Göz Teması Kurun

Karşınızdaki insanı 7 saniyede etkilemek istiyorsanız, öncelikle göz teması kurmalısınız. Kuracağınız göz teması, ilk görüşte kendiniz hakkında karşınızdaki kişiye bilgi vermenizi sağlar. Gözlerinizi kaçırmak utandığınız, sıkıldığınız, kaçmak istediğiniz ya da kendinize güvenmediğiniz anlamına gelir. Kendinize güvendiğinizi, dürüst ve açık bir şekilde orada olduğunuzu göstermek istiyorsanız bırakın gözleriniz konuşsun.

2)      Gülümsemekten Çekinmeyin

İlk ya da ikinci defa buluşmanız, telefonda konuşmanız veya videolu sohbet yapmanız fark etmeksizin bir insanı etkilemenin hem en kolay hem de en can alıcı yolu gülümsemektir. Konuşmalarınızı gülüşünüz ile taçlandırırsanız, karşınızdaki kişi sizin hakkınızda oldukça samimi, cana yakın ve komik olduğunuzu düşünecektir. Gülümsemenin, endorfin hormonu salgılama konusundaki etkisini de unutmamak gerekir. Eğer zihinde olumlu bir etki bırakmak hedefiniz ise mutlaka güler yüzlü olun.

3)      Selamlaşmayı Unutmayın

İkili iletişimlerde yapılan en büyük hata selamlaşmayı unutmaktır. Bu durum göz ardı edilmekte ve önemsenmemektedir. Özellikle ilk iş görüşmeniz ya da ilk buluşmanız ise “merhaba” demeyi unutmayın. Bu hareketi yapmanız, karşınızdaki kişiye saygı duyduğunuzu gösterir. Samimiyetinizin sorgulanması da önlenir.

4)      Dürüst Olun

Dürüstlük son zamanlar içerisinde en çok ihtiyaç duyduğumuz özelliklerden biri olarak yer almaya başladı. Özellikle sosyal medya hesapları üzerinden bu konu fazlası ile ihlal ediliyor. İlk buluşma öncesi pek çok kişi sosyal medya kanalları içerisinde iletişime geçiyor. Kadın – erkek fark etmeksizin pek çok kişi ilk buluşmada göründüğü gibi çıkmıyor. Bu duruma engel olmanın en iyi yolu iletişiminizin en başından sonuna kadar dürüst olmaktan geçiyor. Siz ne kadar dürüst olur, açık sözlü davranırsanız karşınızdaki kişiye “güvenilir biri” olduğunuzu gösterirsiniz ve bu iletişimin en temel unsurlarından biridir.

5)      Beden Dilinize Dikkat Edin

Beden dili, iletişimde yine önemsenmeyen fakat sözel iletişim yerine daha önemli olan bir noktadır. Yapılan araştırmalara göre iletişim beden dilinin yüzde 80 etkisi vardır. Bu nedenle beden dilinize dikkat etmelisiniz. Jest ve mimiklerinizi kullanmaya, oturuş ve kalkışınıza, beden diliniz ile karşınızdaki insanı dinlediğinizi göstermeye önem vermelisiniz.

6)      Pozitif Şeylerden Bahsedin

Karşınızdaki insanı etkilemek için 7 saniyeniz olduğunu düşünün. Bu 7 saniye içerisinde hakkınızda öyle bir şey söylemelisiniz ki onu etkilemelisiniz. Ne söylerdiniz? Şikayet etmek ya da hayatınızın ne kadar kötü olduğunu dile getirmek yerine pozitif olmayı tercih etmeli ve olumlu yönlerinizden bahsetmelisiniz. Maddi unsurlara değinmeden bunu yapmanız da önemli! Örneğin olumlu bir özellik olarak bağış yaptığını ilk buluşmada söylemek, karşınızdaki insanı rahatsız edebilir. Bunun yerine her hafta sinemaya gitmekten hoşlandığınızı ya da sokak hayvanlarını beslemekten keyif aldığınızı söyleyebilirsiniz.

7)      Kendinizden Çok Bahsetmeyin

Henüz ilk buluşma veya görüşme sırasında olduğunuzu unutmayın. Birlikte olduğunuz süre boyunca sürekli olarak kendinizden bahsetmek gibi bir hataya düşmeyin. Biraz kendinizden bahsedin, biraz karşınızdaki insanın kendisinden bahsetmesine izin verin. Sürekli olarak kendinizden bahsetmeniz narsist bir kişiliğe sahip olup olmadığınız hakkında şüphe yaratmanıza neden olabilir. Karşınızdaki insana da sorular sorun ve hakkınızda merak uyandıracak cevaplar vererek soruları yanıtlayın.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.