Kazdağları: Mitolojik Tatil Bölgesi

Tatil yaparken tarihi dokudan faydalanmak isteyenler için Türkiye’de birçok güzel yer bulunduğunu söyleyebiliriz. Özellikle mitolojik dönemden kalma Kazdağları, hem kış hem de yazın tatil yapmak isteyenler için harika bir seçenektir. Tur paketleriyle gezip görebileceğiniz bu tatil bölgesi, tarihi dokusu ve büyüsü bozulmamış doğası ile eşsiz bir tatil fırsatı sunmaktadır.

Birçok çift balayı tatili için bu bölgeyi tercih etmektedir. Oldukça uygun fiyatlarla tatil yapılabilecek bir bölge olduğu için çiftler açısından en çok tercih edilen balayı tatili bölgesidir. Ekonomik yollu Türkiye tatili isteyenler açısından Kazdağları birçok konaklama imkanı ve gezilecek yer sunmaktadır. Çeşitli zamanlarda etkinlikler de düzenlenmektedir. Gideceğiniz tarihe yakın etkinlik programlarını araştırıp bulabilirsiniz.

Kazdağları’nın Tarihi Önemi

Kazdağları’nın tarihi açıdan büyük bir önemi vardır. Mitolojik dönemden kalma bu yere antik dönemde “İda” denilmektedir. Yunan mitolojisine göre en büyük tanrı olan Zeus, Girit’te doğduğu zaman İda Dağı’na atıfta bulunmak ister. Bu nedenle İda Dağı’nı yaratır. İda Dağı’nda gerçekleşmiş olan birçok mitolojik olay bulunmaktadır.

Kazdağları’nda Konaklama

Kazdağları tamamen doğayla iç içe bir ortam sunduğu için konaklama açısından birçok seçenek bulunmaktadır. Kamp yapabileceğiniz, bungalov evleri bulunan ve otel yerleşimlerinin yer aldığı bu dağda, bütçenize en uygun olan seçeneği kendiniz belirleyebilirsiniz.

Genellikle buradaki konaklama bungalov evlerinde yapılmaktadır. Alçak çatılı bu evler tek katlı olmakta ve tahtadan yapılmaktadır. Doğayla iç içe bir ortam sunan bu evlerin nostaljik bir yanı bulunmaktadır.

Kazdağları’nda Gezilebilecek Yerler

  • Sarıkız Türbesi

Kazdağı bölgesi kültür ve sanatın bir arada yaşadığı bir yerdir. Bu nedenle burada pek çok aktivite imkanı bulabilirsiniz. Sarıkız türbesi de gezebileceğiniz tarihi yapılar içerisindedir.

  • Trekking Turu

Kazdağları’nda yapabileceğiniz aktivitelerden biridir. Trekking turu ile Zeytinli Beldesi, Mehmet Alan Köyü, Orman Gözetleme Kulesi, Kırse alanı gezilebilmektedir. Bu tur içerisinde dağ içinde yürüyüşler yapılabilmektedir. Tur tarafından öğle yemeği servisi verilmekte ve isteyenlere 1 gecelik kamp hizmeti verilmektedir.

  • Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı Milli Parkı, Yayla Çeşme’de bulunmaktadır. Milli Park içerisinde keyifli bir akşamüstü kahvesi içebilir, dağ suyunun lezzetine bakabilirsiniz.

  • Orman Gözetleme Kulesi

Manzarası ile büyüleneceğiniz Orman Gözetleme Kulesi, tüm Kazdağları’nı görebileceğiniz bir yerdir. Fotoğrafçılar için de harika bir manzara sunmaktadır.

  • Tozluyayla, Altınoluk ve Şahindere Kanyon Turu

Bu tur ile Alp Dağları’ndan sonra dünya üzerindeki en temiz ikinci havayı soluyabilirsiniz.

  • Şelaleler Turu

Kazdağı aynı zamanda şelaleler bölgesi olarak da geçer. Filmlere konu olan Hasan Boğuldu Şelalesi burada yer almaktadır. Tur rehberi tarafından Hasan ile Emine’nin hüzünlü aşkına ait hikayeyi ve şelale hakkındaki efsaneyi dinleyebilirsiniz. Ayrıca bu tur ile Mihli Karabuvet Şelaleleri, Zeus Altarı, Adatepe Köyü, Tahtakuslar Köyü, Alibey Kudar Etnografya Müzesi, Adatepe Zeytinyağı Müzesi de gezilebilmektedir. Bu bölgelerin hepsinde fotoğraf çekebilirsiniz.