Kefir Nedir ve Kefirin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Kefir, kemik sağlığımızı korumadaki yararları başta olmak üzere vücudumuzda gereksinim duyduğumuz birçok minareli karşılar. Kalsiyumun temel kaynağı olmasının yanı sıra K vitamini, B grubu vitaminleri ve mineral bakımında oldukça zengindir.  Mineral kaynağı içecek içerisinde probiyorik bakteri içerir. Sağlığı koruması ve birçok hastalığa karşı koruduğu için düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

Kefir, koyun, inek ya da keçi sütünün mayalanmasıyla yapılır. Kullanılan süt kefir mayası adındaki maya ile fermente edilir. Fermente sonucunda yoğun bir kıvam alan kefir, tuzsuz ve ekşi bir tada sahiptir.

Kefirin Faydaları

  • Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirir

İçinde bulunan probiyotik bakteriler, vücudumuzdaki savunma sistemini güçlendirir. Bağırsaklarımızdaki bakterilerin florasını değiştirerek zararlı bakterilerin azalmasını sağlar. Bu sayede bağışıklık sistemimiz daha güçlü olur.

  • Sindirimimizi Düzenler

Keifr içerisinde bulundurduğu probiyotikler sayesinde bağırsakta yararlı bakteri oluşturur. Bu sayede, ishal, gaz, bağırsak krampları, kabız gibi sorunların önüne geçilmesini sağlar.

  • Kefir Tansiyonumuzu Dengeler, Kalp ve Damar Hastalıklarına Karşı Koruma Sağlar

Kefir kandaki kolesterol düzeyini dengeler ve kolesterolü düşürür. Hipertansiyon, düşük tansiyon, halsizlik, göz kararması, yorgunluk gibi şikayetlerin giderilmesinde yardımcı rol oynar. Bu sayede kardiyovasküler hastalıklara karşı da koruma sağlar.

  • Cildimizi Güzelleştirir, Dermatolojik Hastalıkların İyileştirilmesine Yardım Eder

Ciltteki esnekliği arttırır ve nem dengesini korur. Yaşlanmaya bağlı olan cilt sorunlarını üzerinde olumlu etkisi bulunur. Cildin daha parlar bir görünmesini sağlar ve yara, yanık gibi izlerin iyileşme süresini kısaltır. Egzama gibi dermatolojik hastalıklara da yarar sağlar. Ayrıca saç ve tırnak sağlığını da korur.

  • Kaslarımızı ve Kemik Sağlığımızı Korur

Kemiklerimizin bir bölümü kalsiyum mineralinden oluşur. Yaşam boyu ihtiyaç duyduğumuz mineraller arasında yer alan kalsiyum, büyüme döneminde kemik gelişimini sağlar. Yaşlanma döneminde ise kemik yıkımının önlenmesini sağlar. Kemik gelişimi ve yaşlanma hasarlarının önlenmesi için vücuda ihtiyaç duyulduğu kadar kalsiyum alınmalıdır. Kaslarımızın sorunsuz şekilde çalışması, kas kramplarının önlenmesi ve kas gücü açısından kefir oldukça önemlidir.

  • Kefir Karaciğer ve Böbrek Hastalıklarından Korur

Karaciğer ve böbrek için önemli bir besin kaynağıdır. İlaç kullanımında oluşan zararlı yan etkileri önleme özelliği bulunur. Böbrek ve safra kesesinde oluşan taş sorunlarını çözer. Ayrıca idrar yolu karaciğer ve böbrek enfeksiyonlarında, olumlu etkisi vardır.

  • Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Kefir tüketimi metabolizmayı hızlandırır. Tüketildiği zaman uzun süre tokluk hissi yaşatır. Açlık krizleri sorunlarının önüne geçer ve zayıflama diyetlerinde kilo vermeyi destekler. Sindirim sistemindeki yararlı etkisi kabızlık ve şişkinlik sorunlarını da önlediği için vücudun istendiği forma kavuşmasında yarar sağlar.

  • Kefir Bilişsel Fonksiyonları Güçlendirir

Kefir düzenli olarak tüketildiği takdirde çocuklarda dil ve zeka gelişimini ve bilişsel fonksiyonların geliştirilmesinde yararlıdır. Bu konu bilimsel araştırmalarla da ispatlanmıştır. Ayrıca yetişkinlerde de yordunluk ve uyku hali gibi sorunları çözme konusunda etkilidir. Tüketildiği zaman zindeliği arttırıcı özelliği vardır. Konsantrasyonu da arttırır.