Kendi Motivasyonumu Kendim Üretiyorum

Harekete geçmek için odaklanmaya duyduğumuz ihtiyaç ne kadar önemliyse, harekete süreklilik kazandırmak için dışarıdan birilerinin bizi motive etmesine duyduğumuz ihtiyaç da o kadar gereksizdir. Kendimiz dışında birilerinin bizi motive etmeye çalışmasından bahsediyorum. Hani, bir işte başarılı olmak için dışarıdan alınması alışkanlık haline gelen yeni trendden. Buna ihtiyacımız yok. Unutmayın başarı sizin olacak çevrenizin değil bu sebeple dışardan gelecek motivasyona bağlı kalmayın kendi motivasyonunuzu üretin. Kendi motivasyonunuzu üretmek için de önce kendiniz olmaya özen gösterin.
Motivasyonun bir işte ne kadar önemli olduğunu, motive olmuş bir kişinin önüne çıkan engelleri aşarken ki hevesinden ve azminden bilirsiniz. Motive bir kişi önüne çıkan engelleri düşünmez engellerin sonundaki hedefe odaklanarak yol alır. Sözünü ettiğim durum, motive olmak için dışarıdan gelebilecek herhangi bir çalışmaya ihtiyacın olmadığıdır. Motivasyon ve çalışmaya duyulan istek kendi içinizde ürettiğiniz duygular ve fikirlerdir. Dışardan size verilebilecek şeyler değildir.

Gerçekten Ona İhtiyacın Var mı?

Gerçekten birilerinin bizi motive etmesine ihtiyaç duyuyor muyuz? Yoksa biz başka insanların memnuniyeti için yaşamak zorunda mı bırakılıyoruz? Hayatınız sizin, hedefleriniz ve beklentileriniz de sizin. İnsanların ki bu bazen aile fertleriniz bazen okul ve iş ortamında ki sosyal çevreniz olacaktır, sizin hedefleriniz ve beklentilerinize yön vermesine izin vermeyin. Hedefleriniz sizin olmaz ise o hedefe giderken bulmak isteyeceğiniz güçte size ait olmaz. Burada bahsettiğimiz güç bizi çalışmaya ve hedefleri aşmaya yönelten motivasyon. Başkasının size yönelteceği motivasyona ihtiyacınız yok. Kendi hedeflerinizi belirlediğiniz ve kendi hayatınıza yön verdiğiniz gibi bu hedeflere giderken ki güç kaynağınızı yani motivasyonunuzu da kendi içinizde keşfetmeli ve üretmelisiniz. Hayatınızda öyle anlar gelecektir ki. Herkes size arkasını döndüğünde ve tek kaynağınız kendiniz olduğunuzda kendiniz için bir adım atmanız gerekecek, o adımı atarken arayacağınız güç işte kendi içinizde bulacağınız motivasyon olacaktır.

Yeni Moda Motivasyon Koçu

Çalışanların ve öğrencilerin, dışarıdan aldıkları bir eğitimden sonra hedeflerine ve çalışmalarına daha sıkı sarılabildiklerine inanabiliyor musunuz? Emin olabilirsiniz ki bu tarz eğitimler kısa soluklu verilen güçlerdir. Bir kitaba büyük bir hevesle başlayıp kitabın bir iki sayfasını okuduktan sonra hiçde size göre olmadığını anlayıp kenara bırakmanız gibi. Başkalarının özellikle de sizi hiç tanımadan size motivasyon vermeye çalışan insanlardan gelen motivasyona hiç ihtiyacınız yok çünkü sizi bilmeyen biri size güç veremez. Bu tip kısa soluklu motivasyonlar ilk engelin sonunda sizi güçsüz bırakacak ve hedeflerinizden uzaklaştıracaktır.
Hedeflerimize dört elle sarılmak için kendimizden başkasına ihtiyaç duymamaktayız. Bir örnek verelim kilo vermek istiyorsunuz ve çevreniz size bu konuda devamlı motive edici yaklaşımlarda bulunuyor fakat yine de bir değişim olmuyor sizin için. Yine gece geç saatlerde buzdolabının başına gidiyor ve hareketsiz bir hayat yaşıyorsunuz. İşte burada kendi motivasyonunuzu üretmenizin önemi ortaya çıkıyor. Siz kendinize inanıyor musunuz? İnanıyorsanız ve çalışma azminizde varsa tüm hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir yola çıkarken yolunuz ne kadar uzun olursa olsun belki kısa bir yürüyüş olacak belki de hayatınızı adayacağınız bir koşu. Yapmanız gereken en önemli şey ilk adımı atacak o gücü kendinizde bulmanız ve unutmayın bu güç sizde bir başkasının da vermek gibi bir yeteneği yok. Çünkü birkaç örnekle Jeff Bezos, Elon Musk gibi başarılı insanlara bakarsanız yollarına tek başlarına çıktıklarını göreceksiniz. Başarıyı elde etmelerinin en önemli sebeplerinden biri de işte kendi motivasyonlarını üretmeleri ve bu motivasyon ile hedeflerine doğru yola çıkmalarıydı.

Kendine Yet

Kendimize yetebiliyor olmalıyız. Bu hayat bizimse kurallarını da biz koyabilmeliyiz. Dışarıya yani sosyal çevreye kişiliğinizi oluşturma yönünde ne kadar bağlı olursanız kendiniz olmaktan o kadar uzak olursunuz. Kişiliğinizi oluşturan iplerden kurtulmaya çalışın. Bunu başaramadığımız noktada dönüp kendimizi gözden geçirmek yerinde bir hareket olacaktır. Ben kendim olmaktan ne sebeple uzaktayım? Hangi davranışlarımı kim etkiliyor ve kimi memnun etmek için ben bu davranışı yapıyorum sorularını kendimize yöneltebilmeliyiz. Soruları yönelttikten sonra kendimize dürüst cevaplar ve mantıklı çözümler sunarak kendi özgürlüğümüzü sağlamalıyız. Özgür kalan kişiliğinizi besleyecek motivasyonda yine kendi içinizden gelecektir. Hayatınızın ve bu hayatta karşılaşacağınız tüm zorluklara meydan okuyan gücün kendi içinizde bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.