Kendin İçin Bir Dilek Dile

İki senedir hayatımda değişmeyen bir şey varsa o da kendi doğum günümü kendim kutlamam. Yarın doğum günüm. Geçtiğimiz yıl tek kişilik bir pasta alıp, mumları üflemiş ve kutlamıştım. Bu yıl da kendim için doğum günü pastası siparişi vermeye gittim ve üzerine “İyi ki doğdum!” yazdırdım. İyi ki doğdum çünkü ben değerliyim. Bu yazıyı okurken şunu fark etmelisin, “Kendi doğum günü pastasını kendi yaptırıyor. Ne kadar üzücü” dememelisin. En az benim kadar sen de kendin için değerlisin. Bu nedenle, sevinmelisin. Doğum gününü, özel bir gününü, mutluluğunu ya da hüznünü seninle paylaşacak bir insanı beklememelisin. Kendin için bir şeyler yapmalısın.

Bu Yıl Bir Dilek Dile

Geçtiğimiz yıl da olduğu gibi bu yıl kendim için bir dilek dileyeceğim pastadaki mumlarımı üflerken. Bu yıl bir değişiklik yap ve sen de kendin için dilek dile. Öncelikle sağlıklı olmayı dile çünkü sağlığın olmadıktan sonra hiçbir şey yapamazsın. Sağlık çok kıymetlidir. Parmağının ucuna iğne batsa canın yanar. Unutma, hayattaki en değerli şeyin sağlık ve zamandır. İkisini de geri alman mümkün değildir. Sağlığında da iyileşirsin elbette ama mutlaka eskisinden iyi olamazsın. Dolayısıyla zamanını kendine iyi bakarak harcamalısın.

İkinci dileğin mutlu olmak olsun. Mutluluk, bu hayatta seni ayakta tutacak en değerli şeylerden biridir. İnsan mutlu olduğu süre boyunca varlığını korur. Mutlu olmayan birine bir bardak su bile içiremezsin çünkü içinden gelmez. En çok kendini mutlu et. En çok kendini mutlu etmek için kararlar al. Çünkü, hayata bir kez geliyorsun ve öldüğün zaman mezara senle beraber girecek tek şey kefendir.

Üçüncü dileğin şanslı olmak olsun. Bu hayatta şanslıysan eğer önüne çıkan pek çok fırsat olur. Fırsatları yaratacak insanın sen olduğunu da unutma. Hiç istemediğin bir işe gidiyorsan, anlamı vardır. Otobüse geç kalıyorsan mutlaka bir anlamı vardır. Hayatının yüzde 99’u kötülükler ile geçer. Yüzde 1’i ise şanstır. Şans ve mutluluk doğru orantılıdır. Ne kadar mutlu olursan o kadar şanslı, ne kadar şanslı olursan da o kadar mutlu olursun. Eğer içinde bir yerde seni üzen herhangi bir şey varsa, üzül ve hatta gerekirse ağla ama yarına gülerek uyan. Çünkü gülmek, özellikle acılara karşı gülümsemek, şans ve mutluluğun en büyük sırrıdır.

Dördüncü ve son dileğin huzur olsun. Huzurlu olmak, insanın zihninin karışıklıktan uzak olması demektir. Ne kadar huzurlu olursan, o kadar çok problemlere karşı çözüm yürütebilme potansiyelin vardır. Yaşamak, bir problemdir çünkü problemler asla bitmez. Genellikle bir derdin bittiği zaman ortaya yenisi çıkar. Eğer huzurlu olursan daima bir çözümün de vardır. Bu noktada şükretmeyi öğren. Şükretmek, büyük bir minnettir. Başını sokacak bir evin, bu yazıyı okuyacak kadar Türkçe bilgin, bir işin, cebine giren paran, evini açacak bir anahtarın, yola çıkacak araban, borcunu ödeyecek kadar geçimin, karnını doyuracak kadar ekmeğin varsa şükret. Uyuyabildiğin ve uyanabildiğin her gün için şükret. Çünkü şükretmek, huzurun temelidir.