Kendine Güvenen İnsanların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Kendinize yeterince güveniyor musunuz? İş ve özel yaşamınızda en çok ihtiyaç duyacağınız özellik özgüvendir. Özgüvene sahip olan bir kişilik, sizleri daima başarıya yönlendirir. 32 yaşındaki girişimci Andrew Thomas, insanların kendine güvenmesi gerektiğini vurguluyor ve kendine güvenen insanlarda bazı ortak özelliklerin bulunduğuna değiniyor.

“20’li yaşlarıma baktığımda, kendimin iki farklı versiyonunu görüyorum. İlk beş yıl güvensizlik ve kaygı duyguları hayatıma hakimdi. İstemediğim bir hayatı yaşıyordum ve buna son verip vermemem konusunda net değildim. Sonra, 20’li yaşlarımın ikinci yarısında amacımı kucaklamayı öğrendim ve istediğim hayatı yaşamaya başladım. Kendinden emin hissettiğinde, bütün dünya sana ait gibi görünüyor. Aniden kendinizi diğer başarılı ve kendine güvenen insanlarla çevreliyorsunuz ve hem fırsatlar hem de başarı kolaylıkla yolunuza geliyor.”

Thomas’a göre kendine fazlasıyla güvenen insanların 10 adet ortak özelliği bulunuyor. Bunlardan ilki “Neyi, ne için yaptığınızı bilmiyorsanız, tam olarak ne yaptığınız net değildir.” düşüncesi. Thomas, bir amaç doğrultusunda ilerlenmesi gerektiğini vurguluyor. Kişinin kendinden emin olabilmesi için nedenlere ve amaçlara ihtiyacı olduğunu söylüyor.

“Kendinizi karşılaştıracağınız tek kişi, olmak istediğiniz kişidir.” diyor Thomas. Kendine güvenen insanların en büyük ortak özelliğinin de kendilerini yalnızca kendileriyle kıyaslamaları olarak nitelendiriyor. Başkalarıyla kıyaslama yapmak yalnızca olumsuzluk yaratır diyor.

“Fazla çözüm, fazla özgüven” mottosunun kullanılması gerektiğini belirtiyor. Kendine güvenen insanlarda, sorunlara yönelik olarak çözüm bulmaya odaklanma özelliğinin ön plana çıktığını belirtiyor. 32 yaşındaki girişimciye göre herkesin sorunlara yönelik bulduğu çözümler farklılık gösteriyor ve özgüven inşa etmek için sorunların üstesinden oluşturulan çözümlerle gelmek gerekiyor.

Güçlü Yönlere Oynamak

“Güçlü yönlere oynamak” tam anlamıyla özgüven sahibi olan kişilerin özelliği olarak listede yer alıyor. Zayıf yönleri geliştirmeye çalışarak zaman harcandığını belirten Andrew Thomas, bu yönlerin elbette geliştirilmesini fakat önceliğin güçlü yönlere verilmesi gerektiğini söylüyor.

“Ayıya dayı demek” ya da Thomas’ın deyimiyle “Fake it till you make it” özelliği. Kendinize güvenmiyormuş gibi yaparak, başarılı olduğunuz fikri kurcalamaya devam etmeniz sonucunda kendinizden emin biri olacağınızı dile getiriyor.

“Korkular felç eder, harekete geç. İyi göründüğünde, iyi hissedersin. İyi hissettiğinde kendine güvenirsin.” diyor Thomas. Herkesin kafasının içerisinde bir ses olduğunu ve bu sesin kimi zaman korkular yarattığını söylüyor. Korkuların üstesinden gelmek için harekete geçilmesi gerektiğini belirtiyor. İnsan kendini ne kadar iyi hissederse, korkularının üstesinden de o kadar gelebilir diye ekliyor. İyi hissetmek, özgüvenin altın kuralıdır diyor. Bu nedenle kendine güvenen kişilerde, görünüşlerinden gurur duydukları bir ortak özellik olduğunu belirtiyor.

“Çalışmayanı at, işe yarayana odaklan” bir diğer ortak özellik genç girişimciye göre. Kısır döngülerin sebebinin olumsuz düşüncelerden ibaret olduğunu söyleyen Andrew, zayıflıkların algılanması yerine, olumlu niteliklere odaklanılması gerektiğini söylüyor. Kendine güvenen insanların daima pozitif kişiler olduğunu söylüyor.

“Fırsat ve hazırlıklar” olarak nitelendirdiği özellik ise başarı… Başarının yarısını fırsat yarısını ise hazırlık olarak görüyor. Kendine güvenen kişilerin tüm olumlu ve olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olduğunu, fırsatları en iyi şekilde değerlendirdiğini belirtiyor.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.