Kendini Ne Kadar İyi Tanıyorsun?

Bir insan kendini ne kadar iyi tanıyorsa, kendini gerçekleştirmesi o kadar kolay olacaktır. Kendine soracağın birkaç soru ve verdiğin cevaplar sayesinde kendini daha iyi tanıyabilirsin.

İlk olarak seni üzen şeylerden başlayabilirsin. Seni üzen şeylerin neler olduğunu, benzer şeyler olup olmadığını ve bunları değiştirip değiştiremeyeceğini öğrenmen gerekiyor. Bir yerlere sürekli geç kalıyorsan ve aldığın tepkilere üzülüyorsan, bunu değiştirmek senin elinde.

İçe ya da dışa dönük olabilirler. Yani yalnızlığı daha çok tercih edenler ve sosyalleşmeyi tercih edenler birbirlerinden farklıdır. İçe dönük insanlar enerjilerini içsel dünyasından alırken, dışa dönük insanlar diğer insanlardan enerji alırlar.

Sen Nasıl Bir İnsansın?

İçe dönük bir insan olarak kendini sürekli sosyal bir çevreye dahil ederek yanlış enerji kaynağından besleniyor olabilirsin. Dışa dönük bir insansan kendini eve kapatarak enerjini doğru şekilde alamıyor olabilirsin. Enerji kaynağını sağlıklı bir şekilde alabilmek için nasıl bir yapın olduğunu bilmen gerekir.

Çevrendeki kendine yakın gördüğün arkadaşlarını düşün. Arkadaşlığının uzun vadede olabilmesi için karşılıklı olarak alışveriş gerçekleşir. Duygusal anlamda aldığını veriyor ya da verdiğini alıyor musun? Yaptığın fedakarlıklar sana geri dönüyor mu ya da fedakarlıklara karşılık verebiliyor musun?

Bu karşılıklar tamamen eşit olmasa bile yaklaşık bir değerde olmasın gerekir. Eğer hep senden ya da onlardan giderse bu hastalıklı bir iletişim haline gelecek ve tüketecektir. Bir de bu insanların senden ne aldıkları ve sana ne verdikleri önemlidir. Eğer ikisinden biri yeterli değilse sen ya da onlar için enerji tükenebilir.

Bir de insanlar neleri değiştirmek istediklerini çoğu zaman bilemeyebilirler. Bir sabah uyandığında tüm sorunlarının kaybolduğunu düşün. Kaybolan sorunlarından hangisi seni en çok mutlu ederdi?

Kendini tanımlaman gerekirse, en çok hangi özelliklerini seviyorsun? Bu özellikleri isteyerek mi yoksa mecbur olduğunu düşündüğün için mi yapıyorsun?

Eğer mecbur olduğunu düşünüyorsa bu özellik seni tanımlamamalı. Seni tanımlayan özellikler istediğin için yaptıklarındır. Mecbur hissetmen gerekmez ve istemiyorsan yapmayabilirsin.

Davranışlarını Sorgulaman Gerek!

Ayrıca çevrendeki insanları tamamen değiştirmeye çalışıyorsan eğer bu da yanlış bir yaklaşımdır. Yaşadıkları ile şekil almış düşüncelere sahiptirler. Ne sen onlarla aynı şeyleri yaşadın ne de onlar seninle aynı şeyleri yaşadı. Seninle aynı şeyleri yaşamamaları yanlış değildir. Bu konuda onlara saygı gösteriyor musun?

Peki yanlış bir şey yaptığın zaman kendine neler söylüyorsun? Kendine kızıyor ya da şefkat mi gösteriyorsun? Bu çok önemli çünkü başkalarının hatalarına acımasız tepkiler verip kendine farklı davranamazsın. Aynı zamanda kendine acımazsız davranıp insanların hatalarına sessiz kalmamalısın. Böyle bir durum yaşamadan da enerjini tüketir.

İç sesin her zaman doğruyu söylemiyor olabilir. Onu dinlemelisin ancak sana her zaman doğru söylüyor diyemeyiz. Daha önce yanlış öğrendiğimiz şeyler olabilir. Bunları geliştirmeli ve gerekirse düzeltmeliyiz. İç sesimize kulak verdiğimiz zaman sürekli eleştirel bir tepki görüyorsak bir sorun olabilir.

Kendini sevmen dışında bir de kendine güveniyor olman gerekiyor. Özgüven sahibi insanlar bile bazı konularda kendilerine güvenmiyor olabilirler. Hatta özgüvensiz insanlarında kendilerine çok güvendikleri noktalar olabilir. Sen hangi konularda kendine güveniyorsun?

Değiştiremeyeceğin ya da geliştiremeyeceğin özelliklerin hakkında güvensizliğe kapılman değiştirip, geliştirebileceğin noktalara ulaşmanı engeller. Diş yapınızı beğenmiyor ve gülmekten çekiniyorsanız bu konuda çaba harcamanız enerji kaybına neden olacaktır. Değiştiremeyeceğiniz konularda özgüven eksikliği yaşamak yerine bu düşünceyi değiştirmeye odaklanmalısınız.

Son olarak zamanını nelere harcadığın çok önemli. Başkalarına kendini kanıtlamak için yaşıyor olman ya da çok fazla işinle ilgileniyor olman gerçekten önceliğin mi?

Senin için aslında önemi olmayan şeylere zaman harcıyor olabilirsin. Bunu bir şeylerden kaçmak, kurtulmak ya da mecbur kaldığını hissettiğin için yapıyor olabilirsin. Bu gibi durumları fark etmeli ve düzeltmelisin.  Çünkü önem verdiğin noktaların bütünüsün.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.