Kendiniz Gibi Olduğunuzda Çok Daha Güzel Olacaksınız!

Aynaya baktığınızda ne görüyorsunuz? Her aynaya baktığınızda kendinize ne söylüyorsunuz? Bu hayatta en çok kendimizle yüzleşmekten korkuyor, en çok da kendimizi bir başkası gibi göstermeye çalışıyoruz. Hadi şimdi aynaya bakın ve gerçek hislerinizi, düşündüklerinizi söyleyin. Mutsuzsanız mutsuz olduğunuzu, düşünceliyseniz düşüncelerinizi, aklınızda şüphe varsa şüphelerinizi, kıskanıyorsanız kıskandığınızı söyleyin. Kendinize kendinizi itiraf etmekten daha güzel bir şey olmayacaktır.

Aslında bu durum erken yaşlarda başlar. Duygularımızı, hissettiklerimizi ya da düşündüklerimizi söylemeye korkar bir toplumda yetişiyoruz. Bu nedenle zaman içerisinde de kendimizle ilgili gerçekleri kendimize söylemeye çekinen, başkalarına sanki başka biriymiş gibi davranmayı alışkanlık haline getiren insanlar haline geliyoruz. Peki buna neden gerek duyuyoruz?

Kendimiz Gibi Olmaktan Korkuyoruz

En büyük problemimiz, bir başkası ile yarış haline giriyor oluşumuz. Karşı komşunun oğlunu bizden daha iyi koşuyor ya da sınıf arkadaşımız Matematik dersinde bizden daha başarılı olduğu için aşağılanan tarafta oluyoruz. Sırf aşağılanmamak adına ailelerimiz ya da sevdiklerimiz bizleri sanki Usain Bolt gibi ya da Matematik dehası gibi tanıtmak istiyor ve sonunda da, kendisini bile kendisine itiraf edemeyen, etmekte güçlük çeken bireyler olarak yetişiyoruz.

Bir başkasının bizden başarılı olabileceğini, iyi olabileceğini, daha iyi koşullarda yaşayabileceğini ya da daha insancıl olabileceğini kabullenmekte güçlük çeken kişiler haline geliyoruz. Peki bu ne kadar doğru? Asla doğru değil!

Kendimizi gibi olmaktan korkmamamız gerekiyor. Sorulan sorulara dürüst bir şekilde cevap vermemiz, kendimiz gibi olmamız ve kendimiz gibi olmaktan çekinmememiz gerekiyor. Bunu yapabilmenin tek yolu, kendimizi kabullenmekten geçiyor. Bedenimizi, ruhumuzu, hatalarımızı, başarılarımızı, zayıf ya da güçlü yönlerimizi, her halimizi kabullenmeliyiz. Nasıl biri olduğumuzu kabullenirsek, kendi değerimizi de kabul etmiş oluruz. Bir diğer insandan ne eksik ne de fazlayız. Sadece olduğumuz gibiyiz ve öyle olmalıyız.

Kendinizi Gibi Olmayı Denediniz mi?

Hiç kendiniz gibi olmayı denediniz mi? Denemediyseniz eğer hemen başlayın. Emin olun üzerinize bir rahatlama gelecektir. Dünyada bulacağınız en büyük huzur, en büyük mutluluk kendiniz gibi olmak ve olamıyorsanız da bunu denemektir. Nasıl ki siz insanları olduğu gibi kabul edebiliyorsanız, insanlar da sizi olduğunuz gibi kabul edebilir demektir. Eğer sizi olduğunuz gibi kabul etmeyen ve olduğunuz gibi sevmeyen biri varsa hayatınızda, hiç olmamalıdır. Çünkü insanlar olduğu gibi özeldir. Bu dünya üzerinde sizin gibi bir başkası var mı? Acılarınız, sevinçleriniz, dertleriniz, tasalarınız aynı olabilir. Hissettikleriniz ve düşündükleriniz de aynı olabilir fakat sizin gibi biri daha yok. Sizin gibi biri daha olmayacak. Siz ne kadar özelseniz, bir başkası da o kadar özel. Bir başkasını özel görüp kendinizi hiçe saymaktan vazgeçmelisiniz. Ne kadar ve özel olduğunuzun farkında olarak hareket ederseniz, yaşamınızdan bir ömür boyu mutluluk ve huzur duyabilirsiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.