Kendiniz ve Bedeniniz İçin: Kaliteli Zaman Nedir?

Zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç içerisinde evlerimizde kalmak, evde olduğumuz müddet içerisinde de hayatımız ile ilgili yeni kararlar almak, çeşitli aktivitelerde bulunmak ya da ailemizle vakti geçirmek gibi pek çok aktivite yapıyoruz. Kimimiz yarım bıraktıklarını tamamlıyor, kimimiz yeni şeyler öğrenmeyi deneyerek geliştirmeye çalışıyoruz. Kimimiz sadece oturuyoruz. Haberleri takip ediyor, balkondan dışarıyı izliyoruz. Sonuç itibari ile hepimiz, bir şeyler yapıyoruz. Yapıyoruz yapıyoruz da günümüzü nasıl geçiriyoruz? Kaliteli bir gün nasıl geçirilir biliyor muyuz?

Kendimiz ve bedenimiz için “Kaliteli zaman nedir?” bilgisine ulaşmamız gerekiyor. Bir insanın zamanını nasıl değerlendireceğini öğrenmesi, bu hayattaki en büyük sırra ulaşmış olması demektir. Çünkü ne para ne aşk ne huzur ne sağlık, zaman kadar değerli değildir. Sağlığınızı, huzurunuzu, aşkınızı ve paranızı geri döndürme fırsatınız daima vardır. Fakat zamanın yoktur. Zaman hem en pahalı araçtır hem de telafi edilmesi zor olan şeydir. Yaydan çıkan ok gibi düşünmek gerekir. Hiçbir atılan ok geri gelmez, eğer siz onu almaya gitmediğiniz takdirde. O halde nedir bu kaliteli zaman?

Kaliteli Zaman Kavramı

Kaliteli zaman kavramı her insan için görecelidir. Bu nedenle geniş bir tanım yapmak gerekir; kaliteli zaman, yapmaktan en çok keyif duyulan aktivitenin gerçekleştirildiği zamandır. Sizin yaşamınızda büyük bir keyif alarak yaptığınız aktivite nedir? Çocuklarınız ile zaman geçirmek mi? Bir polisiye romanına başlangıç yapıp kitabı tamamlamadan katili bulmak mı? Spor yapmak mı? Düşünmek mi? Hangisi?

Pek çok kişi kaliteli zamanı, koltuk üzerinde sessiz ve sakin bir şekilde dinlenmek olarak da yorumlayabilmektedir. Fakat bu doğru değildir. Çünkü zaman geçirmek ile kaliteli zaman geçirmek arasındaki o ince çizgiyi bilmek gerekir. Kaliteli zaman geçirdiğinizde yeni bir şey öğrenir, yeni bir başlangıç yapar ya da size fiziksel veya psikolojik olarak katkıda bulunacak bir aktivite gerçekleştirirsiniz. Koltuk üzerinde dinlenmek size enerji kazandırabilir ama boş vakittir. Elbette insanın dinlenmeye de ihtiyacı vardır fakat belli bir uyku düzeninin dışına çıkılmamalıdır.

Kaliteli Zaman İçerisinde Ne Yapılmalı?

Bir liste vermek gerekir ise:

  1. Öncelikle zamanınızı kendinizi tanıyarak geçirin. Siz kimsiniz? Sizin karakteriniz ne? Yanlışlarınız neler? Doğrularınız neler? Ne yapmayı seviyorsunuz? Neyden hoşlanmıyorsunuz? Sınırlarınız neler?
  2. Kendinizi tanıdığınızda, kaliteli zaman içerisinde ne yapıp yapmayacağınızı da anlayacaksınız. Dolayısıyla geriye “doğru zamanı belirlemek” kalır. Kendinizi hangi zaman diliminde daha enerjik hissediyorsanız, o en doğru zaman olacaktır.
  3. Bir aileniz olduğunu hatırlayın ve bu kaliteli zamana mutlaka sosyal çevrenizi ve ailenizi de ekleyin. Çünkü aileniz de zamanınız gibi hayatınızın bir parçasıdır.
  4. Yeteneklerinizi keşfedin. Hangi alanlara ilgili olduğunuzu, hangi yönlerinizin güçlü ve zayıf olduğunu öğrenin. Güçlü becerileriniz üzerine pratik yaparken, zayıf yönlerinizi geliştirmek adına kendinize meydan okuyun.
  5. Her zaman için kendinize alternatif bir seçenek sunacak durumda olun. Kitap mı okuyacaksınız spor mu yapacaksınız? Müzik mi dinleyeceksiniz ailenizle sohbet mi edeceksiniz? Ayıracağınız her zaman dilimine ve bu dilimlerin süresine dikkat edin. Zaman yönetimi yoksa, kaliteli zaman da yoktur.