Kendinize Karşı Mücadele Vermek Sabır Sahibi Olmak Demektir

Hayatımızda erdemli olmamızı sağlayan kişisel özelliklerden biri de sabır sahibi olmaktır. Sabırlı olmak ya da bir şey için sabretmek, ulaşabileceğimiz, kendi irademizi kullanabileceğimiz ve aslında hayatımızın her alanında sahip olmamız gereken özelliklerden biridir.

Fakat ne için sabrettiğimize ya sabır dilediğimize dikkat etmemiz gerekir. Çünkü bazen, sabrettiğimiz o konunun bize ne kadar hasar vereceğini bilemeyiz.

“Sabır boyun eğmek değildir. Sabır, mücadele etmektir.” – Hz. Mevlana

Hayat Mücadeleler İçerisinde Geçer

Hepimizin hayatında mücadele ettiği ya da etmek zorunda olduğu problemler var. Bu problemler karşısında nasıl bir duruş sergilememiz gerektiğine karar vermek ise zordur. Fazlasıyla sinirleneceğimiz ya da üzüleceğimiz bir konuda, doğru adım atmak ise daha zordur. Bu nedenle mücadele ederken sabırlı olmayı öğrenmemiz, daha da önemlisi ne zamana kadar sabretmemiz gerektiğini bilmemiz gerekir.

Bir Çin Atasözü şöyle der, “Bir öfke anında sabır gösterirsen, yüz gün üzüntü çekmekten kurtulursun.”. Sabrettiğiniz konunun size nasıl bir öğreti sunacağını bilmeniz imkansızdır. Belki sonunda fazlası ile canınız yanar ama bununla birlikte aldığınız ders, bir ömür boyu unutmamanız gereken derslerden biri olacaktır. Bu öğretiler zaman içerisinde şekillenecektir. Bir düşünün, zamanında üzüldüğünüz, sinirlendiğiniz tüm o şeyler, şu an ne kadar canınızı yakıyor? Şu an kaç tanesine gerçekten üzülüyorsunuz? Şu an kaç tanesine gerçekten hala öfke besliyorsunuz? Gösterdiğiniz her sabrın sonu selamet olmasa da, sabırlı olduğunuzda kaç zafer elde ediyorsunuz?

Bir elinizdeki parmak sayısını geçmeyecektir cevabınız ne olursa olsun…

İnsan En Çok Kendisiyle Mücadele Eder

Yaşamınız boyunca en çok kendinizle mücadele edecek ve en çok da kendinizle savaş halinde olacaksınız. Kaç yaşında olursanız olun kendinizde değiştirmek, elde etmek ya da vazgeçmek istediğiniz şeyler olacaktır. Bunların mücadelesini verirken de hem sabırlı olmanız hem de güçlü olmanız gerekecek. Çünkü güç ve sabır, zaferin işaretidir. Kendinize karşı alacağınız zaferler, bir başkasına karşı alacağınız zaferlerden her zaman daha önemlidir. Çünkü bir başkası her ne kadar üzerinizde etkili olsa da, sizi siz kadar tanıyamayacak ve değiştiremeyecektir.

Yaşamınızda değiştirmek, güzelleştirmek istediğiniz her ne varsa bugün sabretmeye başlayın. Sonunu bilmediğiniz bu yolda ilerlerken sabrın ne demek olduğunu öğrenin. Kimi zaman nefsinize, kimi zaman iradenize ve kimi zaman yaşadığınız olaylara karşı sabırlı olmayı bilin. Bunu bilmek, kendinizle mücadele ederken insanları da anlamanızı sağlayacaktır. İnsanları anlamak, gerçekten ne hissettiklerini, size ne söylemek istediklerini bilmek sizi akıllı biri yapar. Akıllı olmak belki de bu hayatta başınıza gelebilecek en kötü ama aynı zamanda en iyi şeylerden biridir. Akıl ve sabır buluştuğunda, erdemli olmaktan da öte, kendinizi görmeyi öğrenirsiniz. Aklınız ve sabrınız sizinle kaldığı müddetçe de bir ömrü nasıl yaşamayı gerektiğinizi bilirsiniz.