Kendinize Karşı Şefkatli Olun!

Hayatınızda yapabileceğiniz en derin değişiklik kendinize karşı şefkatli olmak ve güvenebilmektir.  Pek çoğumuz yapabileceklerimizi ve sınırlarımızı bilmiyoruz. Kendimize güvenmediğimiz her an kendimizi biraz daha hırpalamayı tercih ediyoruz. Kendinize karşı nazik olmanız gerektiği ifade edildiğinde insanlar, nazik oldukları zaman kendi sınırlarını zorlayamayacaklarını düşünüyorlar. Bu bir korkudur. İnsanlar bu korkuyla birlikte kendilerine iyi davranmaya ve kendi değerlerinin farkına varmaya başladıklarında; çok yumuşak davranacaklarını ve işlerini tam anlamıyla yapamayacaklarını düşünüyorlar. Aslında haksız sayılmazsınız. Bu dengeyi doğru ayarlayamadığınız zaman, düşündüklerinizde haklı çıkabilirsiniz. Ama neden kendinize karşı şefkatli olmanız gerektiği konusunda biraz konuşmak istiyoruz!

Şefkat Neden Bu Kadar Önemli?

Kendinize baktığınız zaman aslında son derece acımasız davrandığımızı görürüz. Beklentilerimizi yerine getiremediğimizde kendimize adeta acı çektirmeyi tercih ederiz. Başarısız olduğumuz anlarda kendi içimizde sessiz çığlıklar atıp, korkunç hissedebiliriz. Kendimizi hayal kırıklığına uğrattıktan sonra adeta kendimizi dövüyoruz. İyi yanlarımızı görmek yerine, eksik ve kusurlu yanlarımızı görerek kendimizi olduğundan daha korkunç hissedebiliriz. Daha iyisi olmanın asıl yolunun kendimizi hırpalamaktan geçtiğine inanıyoruz.

Hepimiz kendimizin daha iyi versiyonu olmak için kendimizi yargılamayı tercih ediyoruz. Stres, endişe, hayal kırıklığı ve sinirlilik hali hep bu yüzden ortaya çıkıyor. Tüm bu negatif duygu ve hisler yerine kendinize daha nazik davranmaya ne dersiniz? Bir kusurunuz olabilir. Böyle bir durumda eksik yanlarınızı görmek yerine iyi yanlarınızı görmeye ne dersiniz? Elinizden gelenin en iyisini yaptığınıza ve iyi niyetli biri olduğunuza dair yapacağınız olumlama cümleleri hayatınızı kısa sürede değiştirecek.

Şefkat Tüm Engelleri Kaldırır

Bazen alışkanlıklarınızı yerine getirmediğiniz için kendinizi suçlu hissedebilirsiniz. Bu durumda kendinizi suçlamak yerine daha iyimser hareket ettiğinizde suçluluk hissetmeden yeniden başlamanın yollarını aradığınızı göreceksiniz.

Başarısız olduğunuz anlarda kendinize karşı acımasız davranmadığınız takdirde yeniden başlamak daha kolay olacak. Kendinizi yıpratmadan, tüketmeden, başarısızlık korkusu yaşamadan yeniden denemenin mutluluğunu yaşayacaksınız.

Sürekli eksik yönlerinize ve kusurlarınıza odaklanmak kendinizi kötü hissetmenize neden olacak. Bu dünyada nasıl göründüğünüzü, nasıl hissettiğinizi kendiniz yönetmeye başladığınız ilk anda tüm ilişkilerinizin değişeceğini göreceksiniz.

Nasıl Şefkatli Olmayı Öğrenebilirsiniz

Uygulama son derece karışık görünebilir ancak son derece basit. Hayatta her anlamda başarılı olmanız ya da işleri kendi istediğiniz gibi tamamlamanız mümkün değil. Başarısız olduğunuz anlar mutlaka olacaktır. Böyle zamanlarda kendinize karşı nazik davranın. Kötü bir süreçten geçiyorsanız önce acınızı yaşayın sonra harekete geçin.

Olumsuz anlarınızda kalbinize odaklanın. Aslında iyi bir insan olduğunuzu düşünün. Derinde hissettiğiniz zaman kötü şeyler yaşasanız bile iyi bir insan olduğunuzun farkına varacaksınız.

Kusurlarınızı görmek yerine iyi yönlerinizi görün. Sahip olmadığınız özellikleri düşünerek acı çekmeyin. Güzellikleri görerek içinde bulunduğunuz duruma şükretmeyi öğrenin.

Kendinize minnet etmeyi ve kendinizi sevmeyi öğrenin. Acı hayatın bir parçası olduğu için acıdan kaçmayın. Kendinize karşı iyi olduğunuzda, işleri ertelemekten korkabilirsiniz. Ancak bunu sorun olarak görmek yerine tüm işleri iyi niyetli olarak tamamlamanın gücüne odaklanın. Bir süre sonra tüm işlerin olumlu şekilde sonuçlandığını göreceksiniz. Bir süre sonra hayatınızın değişimi karşısında içinizdeki gücü fark edeceksiniz.