Kendinizi Eleştirmeyi Ne Zaman Bırakacaksınız?

Hayatta istediklerimiz her zaman olmayabilir. Ancak bunun sebebi siz olabileceğiniz gibi, bazen sizinle alakalı olmayan durumlar da olabilir. Ancak yapımız gereği her zaman kendimizi suçlamayı çok iyi biliriz. Uzmanlar artık buna bir son vermemiz gerektiğini söylüyorlar.

Stres ve Mutsuzluğun Sebebi Sizsiniz

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi stres ve kaygı. Bu duygular kendimizi sürekli olarak mutsuz hissetmemize neden oluyor. Ancak iş bu duyguların sorumlusuna geldiği zaman moralimizi bozacak bir tablo çıkıyor ortaya.

Günlük yaşamın stresi, arkadaşlarımız ve ailemizle yaşadığımız sorunlar, iş hayatındaki problemler, bizleri mutsuz ve stresli bireyler haline getiriyor. Ancak yaşamı planlamak bizim elimizde. Yaşayacaklarımız, tercihlerimiz ve beklentilerimiz tamamen bizim elimizde. Ne hissediyorsak sorumlusu tamamen biziz. Peki kendimizi eleştirmeyi nasıl bırakacağız?

Aklınızdan Geçenleri Kağıda Yazın

Olayları ya da insanlarla ilgili duygu ve düşünceleri tamamen düşünmek kolay değil. Bu durumda biraz çaba sarf etmeniz gerekebilir. Bunun için harekete geçmek sizin elinizde. Yaşadığınız her olumsuz duygunun ya da aklınızdan geçen negatif düşüncelerin kağıda dökülmesi ilk adım için yeterli olabilir.

Düşüncelerinizi kağıda döktükten sonra bunları nasıl değiştirebileceğinizi düşünmeniz gerekir. Objektif bir bakış açısıyla birlikte olaylar karşısında vereceğiniz tepkileri, düşüncelerinizin gerçek olup olmadığını tartarak bir noktada buluşmanıza neden olabilir.

Gerçekçi Bir Bakış Açısı Benimseyin

Uzmanlar her defasında daha gerçekçi bir bakış açısı benimsememiz gerektiğini ifade ediyorlar. Ancak bakış açımızı değiştirirken fiziksel ve çevresel bir değişim yapmanın da son derece önemli olduğu ifade ediliyor. Aslında hayatımızda meydana gelen pek çok problem başka insanlardan ve çevresel faktörlerden kaynaklanıyor.

Kendinizi daha az eleştirmek için birtakım değişiklikler yapmalınız. Mesela, sevdiğiniz kişilere daha fazla zaman ayırmak, size mantıklı gelmeye isteklere hayır demeyi bilmek gibi…

Bugünlerde stres ve kaygı seviyenizin yükseldiğini hissediyorsanız, hayatınızda birtakım değişikliklerin yapılması gerektiğini bilmelisiniz.

Daha İyi Hissetmek İçin Harekete Geçin

Kendinizi daha iyi hissetmek ve gereksiz eleştirmeyi bırakabilmek için biran önce harekete geçmeniz gerekmektedir. Bunun için egzersiz yapmakla işe başlayabilirsiniz. Bu durum kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacak kimyasalları salgılamanızı sağlar. Uzmanlar kaygı, stres ve depresyonla başa çıkmak konusunda egzersiz yapmanın iyileştirici gücü olduğuna inanıyorlar.

Stresli dönemlerde kendimizi sürekli uyumak isterken buluruz. Böyle anlarda daha fazla uykuya ihtiyacımız olduğu aşikardır. Bu noktada eksiksiz uyumak ve vücudumuza istediklerini vermek son derece önemlidir.

Kafamızda dolaşan olumsuz duygular, yalnız kaldığımız her an kendimizi eleştirmemize ve kendimizi suçlamamıza neden olabilir. Bu gibi durumlar karşısında sosyalleşin. Başkalarıyla bir araya gelmek, kafanızda dönen olumsuz enerjinin dağılmasına neden olur. Kendinizi iyi hissettiğiniz insanların yanında, bir süre sonra kendinizi daha iyi hissetmeye ve daha az eleştirmeye başlayabilirsiniz. Bu durum bir noktadan sonra kendinizi daha doğru eleştirmenizi sağlayabilir.

Sosyal İnsan hakkında
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.